Олександр Моісеєнко

Олександр Моісеєнко

журналіст

БЛОГЕРИ


Дорогі гроші для уряду

Незважаючи на те, що українські чиновники дотримуються показового спокою в непростій економічній ситуації, становище українських фінансових інструментів на західних торговельних майданчиках далеке від оптимістичного.

Європейські інвестори втрачають впевненість в Україні. Прибутковість за доларовими облігаціями на тлі протестів досягла рекордної позначки в 20,9%, прибутковість ЦБ з погашенням у 2023 році піднялася до 10,8%, що є максимумом з початку торгів.

Уряд України з 13 грудня був змушений суттєво підвищити ставку за кредитом на $750 млн. з 6,5% до 9,5%. Про це повідомив один з організаторів кредиту - Sberbank CIB. Гроші було залучено у серпні 2013-го строком на два роки.

Склалася така ситуація, що для України фактично закрився ринок єврооблігацій: папери з погашенням в 2016 році котируються за ставками від 12% річних. Відбулася корекція курсу гривні в тримісячних форвардних контрактах: вартість національної валюти знизилася до річного мінімуму - 8,885 грн./$1.

Відзначимо також, що уряд під час розробки бюджету-2013 завищив обсяги збору податків у грудні, що може додатково ускладнити завершення фінансового року.

В тому, що з`явилися проблеми з виконанням бюджету, в уряді поспішили звинуватити протестувальників. Прем'єр Микола Азаров заявив про перенесення соцвиплат на кінець року, хоча раніше Президент називав граничним терміном погашення середину грудня.

Перекладаючи провину на демонстрантів, Прем'єр явно лукавить. Про проблеми в держфінансах красномовно свідчить просідання золотовалютних резервів у листопаді майже на 9%, а також ситуація із залишком коштів на єдиному казначейському рахунку (ЄКР). У листопаді залишок коштів на ЄКР становив лише 410 млн. грн., що змусило уряд випустити "найкоротші" 21-денні ОВДП. У грудні залишок підріс до 1,2 млрд., що є найнижчим рівнем з 2003 року.

Список "негараздів" можна продовжувати, однак, очевидно, що для запобігання різкого просідання курсу гривні до ВКВ і своєчасного обслуговуванням держборгів уряду терміново потрібні зовнішні вливання. Ситуація ускладнюється ще тим, що наступного року Україні доведеться виплатити близько $10 млрд. зовнішніх запозичень.

Китай та Росія...

Гроші для знекровленої економіки Президент почав шукати одразу після Вільнюського саміту. Незважаючи на масові протести в країні, Віктор Янукович поїхав до Китаю, де, за повідомленням низки українських ЗМІ, йому вдалося домовитися про отримання позики у розмірі $5 млрд.

По дорозі до Києва, Президент України зробив зупинку в Сочі, де зустрівся зі своїм російським візаві Володимиром Путіним. Як стало відомо, в ході переговорів обговорювалася можливість виділення українським підприємствам російськими державними банками близько $15 млрд. у вигляді позик.

Джерела РЕ в уряді повідомляють, що на кредит у розмірі $1,5 млрд. претендує ДП "Антонов". Кошти планується витратити на "реанімацію" програми випуску літаків сімейства Ан. Повний список потенційних позичальників ще не визначений.

Найбільш імовірно, що до нього увійдуть підприємства, які знаходяться в кооперації і тісній співпраці з РФ, зокрема, ВАТ "МоторСіч", "Чорноморський суднобудівний завод" та завод "Океан", виробники ракетної та космічної техніки.

Домовленості, які планують підписати 17 грудня в Москві, складно назвати "рятувальним кругом" для української економіки. Однак, вони спрямовані на вирішення проблем українського експорту в Росію, а також зможуть забезпечити енергоємну економіку нашої країни недорогим газом, що допоможе уряду у формуванні реалістичного бюджету на наступний рік.

Разом з тим, керівник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський вважає, що співпраці з Росією і Китаєм для модернізації економіки України буде явно недостатньо, тому уряду потрібно шукати консенсус з МВФ.

"Наші економічні проблеми ні китайськими, ні російськими грошима, швидше за все, вирішуватися не будуть. Росія вже дала зрозуміти, що давати гроші в управління нашому уряду вона не хоче. Судячи з усього, Москва пропонує інвест-пакет. Основне питання: на яких умовах будуть заходити ці кошти? ", - говорить експерт.

МВФ - ЄС...

Очевидно, що фінансова допомога, яка дозволить зменшити дефіцит бюджету, модернізувати економіку і, врешті-решт, підвищити довіру інвесторів, може бути забезпечена з боку МВФ.

Глава Фонду Крістін Лагард заявила, що МВФ готовий надати Україні підтримку, якщо уряд погодиться на введення плаваючого курсу національної валюти і підвищить тарифи на енергоносії.

Однак, уряд України вже неодноразово заявляв про вкрай негативні наслідки зростання тарифів для населення і називав умови МВФ неприйнятними.

Днями перший віце-прем'єр Сергій Арбузов оцінив розмір допомоги, яка може бути надана країні у вигляді кредитів міжнародних організацій для вирішення економічних проблем, приблизно в EUR10 млрд.

Прем'єр Микола Азаров підвищив необхідний обсяг удвічі. "Ті, хто вийшов на Майдан, вимагають невідкладно підписати Угоду про асоціацію з ЄС. Уряд також виступає за якнайшвидше підписання угоди, але ми хочемо створити умови, при яких втрати для економіки України потрібно мінімізувати.

Ми запропонували Єврокомісії розглянути, в яких умовах буде працювати наша промисловість і економіка в цілому. Ми пропонуємо вирішити питання про надання Україні фінансової допомоги. Ми визначили приблизний обсяг - EUR20 млрд. " - роз'яснив позицію уряду Прем'єр.

Проте, європейська влада очікувано відмовила у наданні надмірно високих, на її думку, дотацій українській економіці.

Як повідомив представник Єврокомісії Олів'є Бейлі, прохання України про надання EUR20 млрд. фінансової допомоги було відхилено. "Ми не будемо обговорювати цифри. Ми вважаємо, що Угода про асоціацію з ЄС була вигідною для України", - резюмував єврочиновник. За його словами, майбутнє України не може бути предметом торгів.

Подібна позиція влади ЄС практично не залишає вибору для Києва. Гроші потрібні вже найближчим часом і надати їх в строк з потенційного кола позичальників може тільки Росія. Чи не стане ціна таких кредитів "політичною", ми дізнаємося вже після візиту Віктора Януковича до Москви 17 грудня.

Коментарі

Додати коментар


ГОЛОВНЕ на 20 січня 2021, 20:46

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...
закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.