Роман Корнилюк

Роман Корнилюк

кандидат економічних наук, автор сайту Bankografo.com

БЛОГЕРИ


Іноземні банки в Україні: шкода чи користь?

Протягом багатьох років у незалежній Україні не вщухають дискусії про корисність або шкідливість іноземного капіталу в банківській системі України між двома таборами експертів, яких умовно назвемо "лібералами" та "протекціоністами".

"Ліберали" відстоюють відкритість банківської системи до припливу іноземного капіталу, який сприяє підвищенню капіталізації, міжбанківської конкуренції, розширенню якості та асортименту банківських послуг.

"Протекціоністи" натомість вважають, що зростання частки іноземного капіталу в банківській системі викликає посилення її геополітичної залежності та вразливості до впливу дестабілізуючих зовнішніх факторів.

Перш ніж рубати з плеча, і висловлювати радикальні заяви про негативний чи позитивний вплив іноземного банківського капіталу на банківську систему, доцільно виявити головні фактори, що визначають даний вплив і закладені в сутнісних характеристиках іноземних банків.

Адже наслідки діяльності іноземних банків пов’язані з рядом особливостей, що відрізняють їх від вітчизняних.

На думку автора, специфіка кожного іноземного банку в приймаючій країні полягає у поєднанні трьох унікальних параметрів:

1) Зовнішні ресурси (вільний доступ до ресурсів материнських банків) - позитивна риса більшості іноземних банків, що полягає в імпорті капітальних і трудових ресурсів, а також припливу нових банківських технологій з-за кордону.

Так, під час кризового 2009 року жоден з іноземних банків в Україні не зазнав введення тимчасової адміністрації НБУ, оскільки іноземні інвестори надали суттєву фінансову підтримку дочірнім банкам шляхом збільшення обсягів статутного капіталу та внутрішньогрупових кредитів.

2) Зовнішні ризики (фінансова взаємовразливість дочірніх і материнських банків) - зворотній бік вільного доступу до ресурсів, що посилює можливі ризики фінансової нестабільності в дочірніх банках внаслідок проблем материнських структур.

Наприклад, фінансова криза в Ісландії у 2008 року призвела до замороження депозитних рахунків громадян Великобританії, які вкладали свої кошти в ісландські банки на території Сполученого Королівства.

А впровадження вимог "Базель 3" і боргова криза в Європі призвела до переорієнтації ресурсної бази європейських банків в Україні із зовнішніх на внутрішні джерела фондування та виходу ряду банків з ризикованого роздрібного бізнесу.

3) Зовнішній контроль (стратегічна залежність від зарубіжних центрів впливу) - це неоднозначна, але об’єктивна характеристика іноземних банків, що полягає в їхній залежності від стратегічних рішень іноземних власників.

Розташування центрів стратегічного контролю над банком за кордоном з одного боку посилює ризик залежного розвитку банківської системи від іноземних інвесторів (які можуть бути державними органами інших країн), а з іншого може бути гарантією стабільного розвитку дочірнього іноземного банку на основі кращих світових практик банківського менеджменту.

Індивідуальність поєднання зазначених рис зумовлює особливості впливу кожного окремого іноземного банку на банківську систему приймаючої країни.

Дочірній банк, створений іноземними інвесторами, які мають спекулятивні кредитні рейтинги, негативну міжнародну репутацію, явно виражені геополітичні мотиви експансії, а також незадовільний фінансовий стан, генеруватиме підвищений ризик відпливу капіталу з банківської системи або ж посилюватиме ризик залежного економічного розвитку.

У той же час, іноземний банк, що входить до складу фінансово стійкого міжнародного холдингу з потужною ресурсною базою та провідними технологіями у сферах банківського обслуговування, ризик-менеджменту та корпоративного управління, з вищою ймовірністю сприятиме стабільному розвитку банківської системи приймаючої країни.

Для більш точного обчислення впливу іноземних банків на банківську систему необхідно проводити постійний і комплексний моніторинг рівнів фінансового ризику та потенціалу впливу материнських структур і країн походження капіталу кожного банку окремо з наступною агрегацією отриманих результатів.

Тоді як загальні висновки про негативну чи позитивну роль іноземного банківського капіталу в цілому без врахування індивідуальних характеристик іноземних банків або позбавлені сенсу, або ж спричинені суто політико-ідеологічними мотивами.

Коментарі

Додати коментар


ГОЛОВНЕ на 25 травня 2022, 12:19

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...
закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.