Роман Корнилюк

Роман Корнилюк

кандидат економічних наук, автор сайту Bankografo.com

БЛОГЕРИ


МММ: обман чи реальність?

Нещодавно отримав неординарного листа від студента, в якого вів курс "Операції банків та небанківських кредитних установ":

"Зараз багато людей знов заговорили про МММ, мабуть це знак що попередній досвід для них нічого не значить? І ще: на Ваш погляд МММ 2011 це обман людей чи реальність??? З повагою, N."

Якщо такі запитання тривожать голову спудея економічного вузу, уявляю як рве дах в необізнаних фінансовій премудрості людей...

Відповідаю, як можу.

МММ - це не банк і навіть не інвестфонд. Це значить, що отримані від неофітів вклади йдуть не на видачу кредитів чи купівлю надійних і дохідних цінних паперів, а вверх по ієрархії у невідомому напрямі. Принаймні, про напрями інвестиційної політики даної структури чути не доводилось. Люди скидають свої кровні на поточний рахунок десятника, відкритий в офіційному банку, а через деякий час отримують космічні відсотки.

Виплати відсотків за вкладами тут формуються не за рахунок процентного доходу від інвестицій, а за рахунок грошей нових вкладників, швидкість надходження яких вища за потреби виплат старим членам. Джерело виплат - не додана вартість, не продукт, не Марксові "гроші штрих" (невисокі зазвичай величини), а власний ефект "магнітної" дії пірамідальної системи.

МММ - це класична схема фінансової піраміди, яка полягає в тому, що одні люди (тисячники, сотники, десятники) збагачуються за рахунок інших. Поки піраміда (кількість нових учасників) росте - виплати йдуть великі і вистачає усім. Як тільки цей шалений ріст кількості нових учасників припиниться - вийде великий пшик. Найчисленніший нижній та середній рівень піраміди лишиться усіх своїх вкладів.

Поки що МММ росте - і ті, хто ризикнув, на даний момент отримали хороший гешефт. Це реальність.

Питання лиш в тому, чи ці люди зуміють зупинитись ДО того, як піраміда лусне.

Якщо ж їхня жадібність переможе - і до останнього нарощуватимуть вклади - вони виявляться лузерами. Вся інтрига лиш в тому, що ніхто не знає часу, коли піраміда розвалиться. А розвалиться вона точно, і точно буде купа лузерів, купа болю, криків і розбитих людських доль:
- або тоді, коли вирішить Мавроді;
- або тоді, коли припиниться ріст нових членів (через об'єктивні або регуляторні фактори).

Чи є тут обман - вирішує кожен самостійно. Як на мене, до МММ треба ставитись як до лотереї - ніхто ж не скаржиться на втрачені 10 гривень за невиграшний квиток?

В МММ просто дещо інакше - ймовірність ТЕПЕРІШНЬОГО виграшу є дуже висока, але якщо, одурманений легкими грішми, не встигнеш вчасно вийти з гри, то втратиш не 10 гривень, а весь інвестований капітал.

Література на дану тему англійською:

- Федеральна Резервна Система США про схему Понзі (за якою побудована й МММ)

- Дослідження МВФ про ріст та крах фінансової піраміди в Албанії (pdf)

Коментарі

Додати коментар


ГОЛОВНЕ на 25 травня 2022, 12:20

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...
закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.