
Едуард Бразас
Директор відділу агентських послуг АН "Сітікон"
Роман Корнилюк
кандидат економічних наук, автор сайту Bankografo.com
Едуард Бразас
Директор відділу агентських послуг АН "Сітікон"
Олександр Моісеєнко
журналіст
Дмитро Марунич
"Реальна економіка", редактор
Олександр Разуваєв
аналітик
Павло Харламов
журналіст
Олексій Молдован
економіст
Юрій Віннічук
журналіст
"неРеальна економіка"
Андрій Шевчук
Міжнародний оглядач
Максим Кухар
журналіст
Максим Сєроус
автор блога "Євродолар"
Юрій Шпак
економіст
Дмитро Джангіров
міжнародний оглядач
Павло Ілляшенко
стратег інвестиційної компанії
Юрій Глухов
економіст
Сергій Чигир
журналіст
Павло Кухта
економіст
Валентин Землянський
незалежний експерт
Олександр Спасиченко
керуючий активами
Дмитро Дєнков
журналіст
Євген Шпитко
журналіст
Спростування
Правительство Украины располагает на валютном счете почти $1,9 млрд
Улюкаев назвал $40 за баррель нефти реалистичной ценой
Ряд депутатов предлагает ввести санкции против "Роснефти"
Число иностранных туристов достигло рекордных 1,2 млрд в 2015 году
ДТЭК возобновил прием угля шахт Львовско-Волынского бассейна
ЕС вводит универсальную профессиональную карту
"Укргазвыдобування" в 2015г снизило добычу газа на 3,9%
Чистый отток капитала из России в 2015 году составил $56,9 млрд.
Олланд ввел чрезвычайное экономическое положение во Франции
Пошук банку для розміщення депозиту – справа не з легких. Прийнявши сміливе рішення віднести свої гроші до фінустанови, хочеться заробити на цьому гарні відсотки. Бо ж інфляція не стоїть на місці – через кілька років "заритий в землю талант" коштуватиме менше.
З іншого боку, серед банків, які пропонують високодохідні депозитні програми, чимало таких, що мають неоднозначну репутацію, невеликий досвід роботи на ринку або ж є маловідомими для широкого загалу.
Як наслідок, виникають цілком виправдані побоювання про надійність вкладу: повівшись на високі відсотки можна втратити все і в кращому випадку через рік-другий отримати законну компенсацію від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Незважаючи на важливість комплексного оцінювання дохідності та надійності депозитних внесків, провайдери фінансової інформації в Україні висвітлюють лише якусь одну сторону медалі – або довжелезні ренкінги банків у порядку спадання депозитних ставок, або ж рейтинги фінансової стійкості банків – від експертних до розрахункових.
Щоб перевірити існування залежності між дохідністю і надійністю українських банків, вирішив поєднати ці здавалося б непоєднувані параметри в одному графіку.
По осі Х – результат банків за рейтингом депозитів "Реальної економіки" на основі показників фінансової стійкості. Чим вищий рейтинговий бал – тим надійнішим банк за методикою експертного комітету станом на початок року.
По осі Y – річна ставка у гривні, яку пропонує банк за класичним строковим депозитом терміном на 1 рік, без права поповнення, з виплатою відсотків у кінці строку. Інформація про депозитні ставки банків з перших двох груп за класифікатором НБУ отримана у результаті моніторингу банківських сайтів наприкінці минулого тижня.
Як видно з графіку, цінова політика українських банків достатньо різноманітна, хоча загалом прослідковується обернений зв’язок між надійністю та дохідністю.
Чітко проглядається тенденція, що банки з низьким рейтингом РЕ не можуть дозволити собі низьких депозитних ставок, менших за 16%.
Разом з тим, українські банки з високим рейтингом ведуть як агресивну, так і консервативну цінову політику при залученні депозитів.
Максимальні ставки в національній для фізичних осіб серед ТОП-31 зазвичай пропонують банки з вітчизняним капіталом: ПУМБ (20%, рейтинг - С), Київська Русь (19%, С), Фінансова ініціатива (18,75%, В), Дельта Банк (18,5%, B).
Наглядна демонстрація прекрасних відносин їхніх власників з нинішньою владою: кредитний бізнес йде чудово, клієнтури вистачає, незважаючи на проблеми банківського ринку, на які скаржаться європейські інвестори та міжнародні рейтингові агенції.
Мінімальні ставки виявились у великих системних банків Unicredit Bank (Укрсоцбанк) (12,5%, A), Райффайзен банк Аваль (14,5%, B), Правекс-банк (14,5%, B).
Банки з іноземним капіталом і широкою мережею відділень можуть дозволити собі платити менше не лише через доступ до потужних ресурсів акціонерів, а й завдяки високої частки на ринку, лояльності клієнтів та вдалого проходження кризи в 2009 році.
Можна припустити, що найбільш привабливими для вкладників є банки, які опинились у правому верхньому секторі нашого графіку з високим рейтингом надійності і гарними ціновими пропозиціями.
Цікаво, що у нашому випадку це банки з державним капіталом: українським (Ощадбанк, Укрексімбанк) або російським (Дочірній банк Сбєрбанку Росії, Промінвестбанк, ВТБ).
Ринок ринком, а знову вертаємось до старої-доброї державної ощадної каси.