Юрій Шпак

Юрій Шпак

економіст

БЛОГЕРИ


Озброєний філіал міністерства соцзахисту

В сучасній Україні Збройні сили виглядають зайвим рудиментом і неприродним явищем. Вся історія нашої армії це історія її деградації і планового занепаду.

Не будемо ностальгічно згадувати наш колишній четвертий ядерний потенціал у світі, а поміркуємо чому наші військові стали нікому не потрібними у нашій державі.

Отже, армія це, як стверджують підручники, один з головних атрибутів державності, таких як кордони, національна валюта, прапор тощо.

Але армія це не тільки атрибут держави, це і соціальний інститут, чинник безпеки і головне економічний суб`єкт, або актив якщо бажаєте.

Саме як актив армія і розглядалась і розглядається нашою владою. Але актив цей дуже специфічний, головною рисою якого є постійне погіршення його властивостей, скорочення та здешевлення. Смерть або знищення цього активу питання часу і питання в тому лише, що швидше буде утилізовано - армія чи держава, атрибутом якої ці армія є.

Взагалі активом армія є тільки у двох випадках – коли з її допомогою держава отримує інші активи, зокрема, контроль над іншими державами та їхніми ресурсами (приклад США) і у нашому випадку, коли армія це вичерпне джерело збагачення окремих осіб.

В інших випадках армія це пасив – безодня, яка поглинає шалені фінансові та людські ресурси. Це вимушений податок будь-якої суверенної держави, яка хоче такою бути принаймні в горизонті найближчих десятиліть.

Армія це структура яка вимагає довгострокового планування і розуміння від влади такої непростої категорію як «державні інтереси». Державні інтереси не можуть коштувати мало. Державні інтереси – антитеза власної кишені.

Які справи у нашої верхівки з плануванням і інтересами держави відомо усім.

І дійсно, на якого дідька нам армія? З Росією воювати смішно і навіть уявити таке страшно, з членами НАТО - Румунією, Польщею і Туреччиною тягатися ми не здатні, Білорусь нам ніколи не загрожувала. Може з Молдовою?

Чому на лікарні і школи гроші витрачати треба наша влада погано, але уявляє. Чому треба фінансувати збиткові шахти і підприємства теж. Але навіщо утримувати армію?

Тому найоптимальнішою стратегією для нашої влади є утилізація військового озброєння –поки воно ще може використовуватись, розпродаж військової нерухомості та військових таємниць (технологій виробництва), а також скорочення особового складу.

На сьогоднішній день українська армія це стовідсотковий філіал міністерства соцполітики і Наталя Королевська найкращий кандидат на посаду міністра оборони.

По-перше, армія це структура, яка забезпечує фізіологічне виживання (а для генералітету і непогане життя) для майже 200 тисяч осіб.

По-друге, армія це непогана можливість для зубожілого населення позбутись "зайвих" безробітних юнаків призовного віку, передавши їх на утримання держави.

Останнім часом воєнкомам хабарі дають не стільки, щоб «відмазати» призовника, скільки щоб влаштувати його туди. Пропозиція перевищує попит.

Розмови про контрактну армію, так і залишаться розмовами, оскільки за розрахунками експертів потрібні гроші на ці заходи перевищують військовий бюджет у декілька разів.

І на останок – позитив. Армійський позитив у розумінні наших можновладців.

Нещодавно у структурі українських збройних сил з'явився дивізіон річкових кораблів. В українському військовому відомстві також підкреслили, що даний гарнізон в українських ВМС стане унікальною частиною, оскільки раніше ніяких річкових сил в українській армії взагалі не було.

Мабуть Румунія вже тремтить з переляку. Раніше ми спускали на воду авіаносці і крейсера, тепер наш рівень на катерах полювати на молдовських контрабандистів під Одесою.

І останнє. Скорочення армії –це не тільки скорочення видатків. Це звуження соціальної бази для потенційного протесту озброєного населення.

Армія стрімко втрачає одну з своїх головних функції – бути школою та джерелом патріотичної еліти, яка б впливала на розвиток держави.

Так функція у нас де-факто закріплена за міліцією, з усіма ментальними наслідками. Озброєна людина в Україні, це не та, яка захищає державу і людину, а та яка захищає державу від людини.

Коментарі

Додати коментар


працівник \"філіалу\"

100%

ГОЛОВНЕ на 02 липня 2022, 21:26

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...
закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.