Дмитро Дєнков

Дмитро Дєнков

журналіст інтернет-видання "Реальна економіка"

БЛОГЕРИ


Мій товариш – барига. Я йому заздрю!

Продавая местным барыгам шинели и сапоги,

он всегда был при деньгах,

часто пил водку и гулял по деревне

с белобрысой Светкой,

дочкой складского прапорщика.

Григорий Сабуров, "Пешком по волнам"

Спекуляція - від лат. speculatio - вистежування. В економічній лексиці – це отримання доходу за рахунок різниці між цінами купівлі та продажу.

Перекупник, торгаш, барига - так мило ми звикли називати спекулянтів, яким регулярно самі даємо заробити, купуючи в них квитки на концерти зірок, на відкриття стадіонів з тим ж зірками, на футбольні матчі.

І ходячи на базар за овочами і фруктами, ми теж опосередковано зв'язуємося із спекулянтами. Утім, в нашій свідомості такі контрагенти – це оптові компанії. Гордо звучить, чи неправда?

Підемо далі. Фондовий ринок. Звичайно, що напівмертвий. Він був колись іншим? Хіба тут немає спекуляцій, чи акції компанії скуповує пересічний українець, думаючи про те, куди вкласти свої заощадження? Для багатьох це професійна діяльність і тут працюють зовсім не спекулянти, а трейдери. Теж не бариги.

Проте, купуючи акції, ти вкладаєш кошти в розвиток підприємств, і в українську економіку. А на перекупці квитків "Євро-2012" ніхто нічого не отримує, окрім самих спекулянтів. Тому це погано. Хоча у світі майже все проходить через спекулянтів.

Погодьтеся, будь-яку торгову операцію можна вважати спекулятивною.

Зрештою, квиткові спекулянти – це окрема каста. І "Євро-2012" – це їх золотий час, коли можна відірватися на повну. Недавно мені теж довелося познайомитися із роботою "квиткового" спекулянта.

Мій давній знайомий, так би мовити, вирішив підзаробити, хоча до цього "бариги" були його заклятими ворогами.

Насправді, став він спекулянтом зовсім випадково. Він – завзятий футбольний фанат, тож після старту подання заявок на конкурс із купівлі квитків на "Євро-2012" одним із перших зареєструвався на сайті УЄФА. Втім, право на купівлю квитків треба було ще виграти, а тут ще конкурс божевільний. УЄФА майже кожного дня розповідала про рекордний попит – 12 мільйонів заявок!

Тож за тиждень до кінця подання заявок мій товариш вирішив перестрахуватися і зібравши дані паспортів усіх друзів і родичів створив ще 20 акаунтів на квитковому порталі УЄФА.

У підсумку 40% заявок виявилися виграшними. І йому прийшли рахунки приблизно на 80 квитків. Він думав недовго – усі заощадження пішли на придбання.

Сьогодні він їх продає з націнкою 200-300%. І доволі успішно. Іноді розповідає смішні історії про злісні коментарі під його оголошеннями, і звинувачення в здирництві.

Найсмішніше - йому вдається "впарювати" квитки з великою націнкою при тому, що квитки на деякі з цих матчів можна придбати за номіналом.

Спекулювати квитками ризиковано? Навряд чи. В Україні це майже безпечно. В Британії мій товариш давно б загримів за грати за подібні операції. Квиткові спекуляції британським правосуддям розцінюються ледве як не тяжкі злочини.

Так, чинний у Великобританії закон про лондонські Олімпійські та Паралімпійські ігри прирівнює продаж квитків "Олімпіади-2012" на чорному ринку до кримінальних злочинів. За подібні дії встановлено покарання у вигляді штрафу до 20 тисяч фунтів.

В українському законодавстві за такі дії взагалі не передбачається відповідальність, ні адміністративна, ні кримінальна.

Раніше, в Кодексі про адміністративні правопорушення існувала стаття 157, яка передбачала відповідальність за "дрібну спекуляцію", тобто скуповування та перепродаж з метою наживи товарів або інших предметів. У 2005 ця стаття була виключена.

Також існувала стаття 160-2, яка передбачала відповідальність за "незаконну торговельну діяльність", тобто здійснення угод куплі-продажу товарів чи інших предметів з ухиленням від реєстрації в установленому порядку.

Залишається тільки стаття 164, яка передбачає відповідальність за "провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання", та встановлює стягнення у вигляді "штрафу від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення".

Але господарська діяльність передбачає "систематичність", довести яку при перепродажу квитків буде складно.

І спекулянти сьогодні на коні. Де ви зможете отримати за рік 200-300%? В банку? На фондовому ринку?

Коментарі

Додати коментар


ГОЛОВНЕ на 28 вересня 2020, 21:55

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...
закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.