Павло Кухта

Павло Кухта

трейдер, економіст, автор блога econoblog.com.ua

БЛОГЕРИ


Товарний склад української зовнішньої торгівлі

Нещодавно я знайшов чудовий аплет від економістів MIT (серед радників розробника значиться сам Рикардо Хаусманн) – The Observatory of Economic Complexity. Аплет дає можливість різними способами візуалізувати дані по світовій торгівлі товарами та послугами, з розбитттям по країнах і детальним розбиттям по товарах.

Про Україну там можна подивитися вельми цікаві речі. Наприклад, ось частки груп товарів в українському експорті в 1995-2010:

Коричневим кольором позначена металургійна продукція, рожевим – хімічна, включаючи фармацевтичну (світло-рожевим – полімери й пластики), шоколадним – мінеральні продукти, світло-салатним – харчові, жовтим – сільськогосподарські, зеленим – текстильні, червоним – деревообробна продукція, а блакитним – продукція машинобудівної та приладобудівної галузей (світло-блакитний – транспортні засоби).

Особливо коментувати тут нема чого. Як добре видне на графіку, ми були й залишаємося експортерами металургійної продукції низького ступеню переробки – нажаль, досить незавидна роль у міжнародному розподілі праці. Втім, радує деяке збільшення частки машинобудівної продукції після 2008 року, нехай воно й пов'язане із втратами, які нанесла криза сировинним ринкам.

Такий же графік можна побудувати для імпорту:

Імпорт енергоносіїв займає від чверті до половини всього імпорту, залежно від періоду – яскрава ілюстрація енергетичної залежності нашої країни. Імпорт машин і іншого устаткування, як бачимо, після кризи серйозно впав. Попереднє його зростання видається мені здоровим та позитивним явищем, тому що значну його частину становив імпорт інвестиційних товарів, що для країни, що розвивається, добре. Втім, ось так виглядає імпорт для країни, яка розвивається по-справжньому стрімкими темпами:

На графіку, звісно, зображений Китай – світовий виробничий майданчик, що розрісся на інвестиційних стероїдах.

Коментарі

Додати коментар


ГОЛОВНЕ на 02 липня 2022, 21:11

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...
закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.