Павло Кухта

Павло Кухта

трейдер, економіст, автор блога econoblog.com.ua

БЛОГЕРИ


Пенсійні питання

Роки півтора тому мені довелося відповідати, у письмовій формі, на ряд досить цікавих питань щодо пенсійної реформи - тоді ця тема активно обговорювалася.

Незважаючи на те, що обговорення зараз вже не таке активне, тема актуальності, як на мене, не втратила. Публікую три питання з відповідями, що здалися мені найцікавішими.

1. Як впровадження обов'язкової державної накопичувальної системи може допомогти розв'язати проблеми пенсійної системи в цілому?

1. Солідарна пенсійна система передбачає, що нинішні працівники утримують пенсіонерів, тобто перші, через ПФ, виплачують певну частку своїх доходів на користь других. Якщо співвідношення пенсіонерів і працівників у країні росте – росте при зростанні середньої пенсії приблизно рівному зростанню середньої зарплати, і ця частка, у тій же пропорції.

В Україні, за прогнозом ООН, це співвідношення виросте приблизно на 50%. Впровадження накопичувальної системи дозволить уникнути підвищення частки відрахувань на користь пенсіонерів, замінивши його на створення заощаджень.

2. Чи буде знижуватися дефіцит ПФ із уведенням накопичувальної частини? І чому?

2. Із уведенням накопичувальної системи в нас можуть бути дві крайності. Одна крайність: працівники платять стільки ж, скільки й раніше, але частина цих коштів іде на накопичення. Тоді, за інших рівних, дефіцит ПФ зросте і його доведеться компенсувати уряду.

Інша крайність: працівники платять у ПФ стільки ж, скільки й раніше, ще й роблять відрахування на накопичення. У цій ситуації дефіцит теж може трохи виросте, якщо у відповідь на збільшення сукупних відрахувань відбудеться вихід частини зарплати у тінь. Тобто дефіцит у нас, як мінімум, не знижується.

Це все за умови, що сукупні пенсійні виплати ростуть тими ж темпами, що й сукупні зарплати. Для офіційних даних, начебто б, приблизно так і було всі останні роки - тобто пенсії індексувалися приблизно на зростання зарплати.

Ідея індексації пенсій лише на рівень споживчої інфляції, наскільки я розумію, через специфіку української електоральної взаємодії, підтримки не одержала, а підвищення пенсійного віку, за грубою прикидкою, буде компенсуватися ростом співвідношення пенсіонерів до працівників.

Тоді єдине, що може скорочувати дефіцит ПФ – детінізація заробітних плат або підвищення норми відрахувань. Які будуть у цьому плані тенденції, сказати важко.

3. Плюси й мінуси накопичувальної системи в українських реаліях?

3. Мінусів немає, є ризики: ризик того, що фінсистема не зможе впоратися з таким потоком ліквідності (це вирішується зняттям обмежень на інвестування пенсійних коштів закордон), ризик падіння сукупних нагромаджень через падіння на ринках (його можна сильно знизити обмеженнями на активи, у яких можуть розміщуватися пенсійні кошти), ризик використання пенсійних грошей для монетизації дефіциту бюджету (вирішується правильною законодавчою й регуляторною базою, але це якось не про Україну).

"Плюси" – диверсифікованість пенсійної системи, розв'язок фіскального питання, пов'язаного з неможливістю фінансування солідарної системи в її нинішньому вигляді, нарощування пулу заощаджень, що працюють у фінсистемі.

Коментарі

Додати коментар


ГОЛОВНЕ на 24 травня 2019, 14:07

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...
закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.