Євген Шпитко

Євген Шпитко

редактор інтернет-видання "Реальна економіка", журналіст

БЛОГЕРИ


Аналіз обіцянок Януковича: бюджет

Восени цього року відбудуться чергові парламентські вибори в Україні. І так само, як було завжди, економічне та соціальне життя країни буде розділено на довиборче і післявиборче.

На початку виборчої кампанії влада фірмово грається в популізм, а опозиція поділяється на два табори: або критикує надмірні витрати бюджету, або обіцяє ще більші "подачки", у разі приходу до влади. Наприклад, таку тактику обрав 2004 року Віктор Ющенко.

Напередодні президентських виборів 2010 року автор проводив опитування штабів кандидатів у президенти з переліком питань щодо їхнього бачення розвитку економіки держави.

У цьому блозі ми зберемо деякі відповіді та обіцянки Віктора Януковича і його опонентів за останні роки. І спробуємо знайти хоча б декілька виконаних обіцянок, або реалізованих програм. Хоча, навряд чи вдасться відшукати.

У 2010 році Віктор Янукович не відповів на питання редакції, тому авторам проекту довелося збирати його відповіді з відкритих джерел та з програм кандидата у президенти.

Основними лозунгами Януковича перед виборами були "професійність" та "ефективність". Показовим результатом після виборів став кадровий голод під час призначення нових міністрів у Кабмін цього року.

До того ж більшість самих обіцянок було не можливо виконати з самого початку. Віктор Янукович критикував бюджетний дефіцит 2008-2009 років, найбільш кризових років для України, коли сам, будучи прем’єром, в 2007 році активного економічного зростання закінчив рік з дефіцитом.

А ще кандидат в президенти обіцяв прийняти "реальний бюджет", податкові канікули та відмовитися від нарощування державного боргу. На жаль, сьогодні не тільки не виконуються ці обіцянки, вони навіть не згадуються.

Пропоную дуже короткий аналіз обіцянок щодо питань, які стосуються бюджетної політики та політики держборгу.

Обіцянка Результат Оцінка виконання
...Розширення повноважень місцевих рад. Передача місцевим радам до 60% зведеного державного бюджету... На початку 2010 року місцеві бюджети розпоряджалися приблизно третиною загальнодержавних коштів. Останні два роки влада проводить системну централізацію державного бюджету. Недофінансованість видатків місцевих бюджетів перевищує 20%. У 2011 році видатки зросли на 18%, а доходи лише на 7%, а загальний обсяг коштів місцевих бюджетів складає лише чверть від загальнодержавного. 0%, перебуваючи при владі Віктор Янукович не тільки не виконав обіцянку посилити місцеві бюджету, а зробив навпаки – послабив.
...Удосконалення існуючих бюджетних відносин шляхом введення системи компенсуючих трансфертів Уряд збільшив кількість видатків, які не враховуються при визначення обсягу міжбюджетних трансфертів. 0%
..Треба відмовитися від ручного управління економікою і бюджетом. Обсяг розкрадань бюджетних коштів вийшов з-під контролю АП. Уряд не може контролювати використання грошей і запобігати правопорушенням. Однак, більшість рішень приймаються в менш ручному режимі, ніж за прем’єрства Юлії Тимошенко. 20%, всі досягнення нівельовані хаосом та корупцією у використанні бюджетних коштів
Вже з 2011 року при народженні першої дитини українська родина отримає 25 тисяч гривень, другої - 50 тисяч гривень, третьої та кожної наступної дитини - по 100 тисяч гривень. З 1 січня 2012 року допомога при народженні однієї дитини складає 26 790 гривень, другої – 53580 гривень, третьої та кожної наступної – 107 160 гривень. Але тепер виплати розтягнуті у часі на 2, 4 та 6 років відповідно. 50%. Янукович формально виконав обіцянку, але таке виконання зарахувати важко. Особливо з урахуванням майбутньої інфляції та того, що третя дитина вже піде в школу, а держава все ще буде виплачувати допомогу при народженні, до того ж Мінсоцполіитики планує відсіювати "заможних громадян"
Гарантую щомісячні соціальні виплати на кожну дитину: при досягненні нею 3-річного віку і до 13 років родина отримуватиме щомісячно по 250 гривень., а з 13 до 18 років - по 500 гривень. Кожній дитині - гарантоване місце у дитячому садку. Черги у дитячих садках дійсно зменшилися, але пов’язано це не з роботою уряду, а зі зменшенням народжуваності через фінансову кризу. З 2012 року обсяг допомоги було збільшено, фактично до обіцяного рівня. 80%
Держава повинна сформувати потужне замовлення на будівництво соціального житла. За 10 років буде збудовано 1 млн. Квартир для молоді, працівників бюджетної сфери, малозабезпечених сімей, людей з обмеженими фізичними можливостями. З липня 2011 року відновила свою роботу Державна іпотечна установа, яка надала кредитів на 100 мільйонів гривень, за допомогою яких було придбано 390 квартир. Ще 220 мільйонів направлено на фінансування недобудов. Обіцянки з будівництва соціального житла перевели до прерогативи місцевої влади. 1%. В березні Янукович пообіцяв іпотечне кредитування під 3% вже у травні. Тепер – тиша, а Кабмін придумує як викрутитися.
...Доб'юся прийняття нового Податкового кодексу, зроблю Україну найбільш інвестиційно привабливою у Східній Європі: податкові канікули для малого бізнесу на 5 років; зниження ПДВ до 17% з 2011 року; зниження податку на прибуток до 19% з 2011 року, з наступним щорічним зниженням на 1% до 16%... Новий Податковий кодекс було, безумовно, прийнято. Тільки тиск на бізнес посилився, і держава втратила ще декілька позицій в міжнародних рейтингах з ведення бізнесу. Податок на прибуток зменшився до 23% лише з 2012 року, ПДВ знизити до 17% парламент пообіцяв лише з 2014 року. 15%, ефектно (Податковий майдан, масові перевірки ДПА), але не ефективно (масове закриття бізнесу, падіння прибутків та згортання іноземних інвестицій).
...Буде надано підтримку базовим галузям - металургії, хімічній промисловості, машинобудуванню... Металургію фактично сконцентрував Ринак Ахметов, а хімічну промисловість – Дмитро Фірташ, у останнього навіть виникла нещодавно суперечка з Податковою. Підтримка була скоріше надана певним олігархам у скуповуванні активів, жодні вимоги до модернізації не були висунуті. 50%. Великий провладний бізнес ніколи не був обділений увагою Віктора Януковича, хоч і вибірковою. Наприклад, Запорізький алюмінієвий завод зупинився через відмову держави надати пільговий тариф з електроенергії.
Україна за 4 останні роки заборгувала в основному західним банкам більше 100 мільярдів доларів. Давайте краще ми кредит їм дамо, та ще поставимо умови, щоб повернули... Найбільш абсурдну обіцянку своїх майбутніх дій дав тодішній голова передвиборчого штабу Януковича Микола Азаров. Поки що Україна, за рахунок банківського сектору зменшує заборгованість перед західними банками. Вітчизняні банки винні вже 25,2 мільярди замість 39,5 три роки тому. В той же час інші сектори економіки за 2011 рік збільшили заборгованість на 10мільярдів до 67,7 мільярдів доларів. 20%. Загалом приватний сектор економіки не нарощує останніми роками борги перед нерезидентами. І тут потрібно зрозуміти якою є заслуга уряду: компаніям вистачає власних ресурсів та ресурсів всередині країні, чи українським компаніям не позичають великі обсяги коштів. Хоча, кредитування закордонних компаній сильно скоротилося в Європі після загострення боргової кризи.

За 2 з гаком роки президентства Віктор Янукович з натяжкою виконав лише чверть обіцянок у бюджетній політиці. Може і не поганий результат для України?

Можливо, але Янукович в принципі мало чого обіцяв в тих галузях, в яких не дуже і розуміється, особливо щодо реально проблемних питань.

Наприклад, на частину питань, яка виникла до кандидатів в президенти наприкінці 2009 року щодо бюджетної політики і політики держборгу, Янукович чітко не висловлювався, а програма складалася лише з декларативних/популістичних гасел.

Далі буде...

Коментарі

Додати коментар


ГОЛОВНЕ на 14 липня 2020, 18:36

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...
закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.