Євген Шпитко

Євген Шпитко

редактор інтернет-видання "Реальна економіка", журналіст

БЛОГЕРИ


Чому політики не буває без економіки

Янукович ставить завдання Миколі Азарову щодо виконання бюджету, зниження закупівельних цін на газ, переговорів з МВФ, підвищення інвестиційної привабливості та багато інших, найпростіших завдань, які можуть прийти в голову його радникам.

Але, як не дивно, він сам найбільше і перешкоджає виконанню цих завдань. Можливо, президент більше переймається оздобленням власного будинку, ніж якимось подіями у житті країни. Але він не може не розуміти, що потрібно виконувати базові завдання – такі як виплата зарплати "бюджетникам", розрахунки за боргами та інші...

Але поведінка влади, не зважаючи на побудовану вражаючу вертикаль, - самі завдання та цілі, які вона продукує, часто суперечать одна одній.

Не можна одночасно вимагати від податкової посилення фіскального тиску, і ставати на бік Фірташа чи Іванющенко у конфлікті його ФПГ з податковою. Не можна прагнути цивілізованих відносин з іноземними політиками, інвесторами та кредиторами, в той же час утискати права бізнесу та влаштовувати політичні судилища.

Не можна прагнути заробити політичні та економічні дивіденди на футбольному чемпіонаті, і одночасно давати кредитні канікули готелям, які в десятки разів завищують ціни на проживання та заважати залученню приватних інвестицій, бо державні кошти легше розкрасти.

Просто не можливо залучити іноземних інвесторів під національні проекти, якщо вони робляться в інтересах окремих бізнесових груп.

Вже не кажучи про те, що у Януковича ніколи не вдасться одночасно допускати побиття Тимошенко і мати робочі стосунки з МВФ, Єврокомісією чи будь-якими іншими західними структурами.

Європейці поєднують економіку з політикою, окрім тих випадків, коли ситуація ризикує вийти з-під контролю. Це можна побачити на прикладі Греції: попри ризики невиконання вимог ЄС після місцевих виборів, балканська країна таки отримала величезну допомогу.

Колись, декілька років назад, Україні вдавалося користуватися своїм реноме важливого економічного центру східної Європи – тут стрімко розвивали бізнеси західні банки, Україна виступала сильним важелем протидії Росії.

Сьогодні обидва ці аргументи значно ослабли – європейські банки раді продати місцевий бізнес, а газову суперечку Україна програє з розгромним рахунком.

Саме тому, навіть без дніпропетровських терактів і побиття Тимошенко, шансів отримати економічну підтримку на заході було обмаль. І мова йде не лише про кредити від МВФ, ЄБРР чи Світового банку. Хоча їхні умови набагато вигідніші за те, що пропонує "Газпромбанк", наприклад.

Хто би що не казав, але стрімкому економічному росту, який переживала Україна в 2004-2007 роках, вона завдячує саме іноземним інвестиціям. Це прямі інвестиції західного бізнесу: Арселор, Сандора, десятки банків та інші, вдалі IPO вітчизняних компаній на західних біржах, вдалі залучення кредитів МВФ та ЄБРР, які можна було спрямовувати не на споживання, а на розвиток.

Так, банки стимулювали споживання імпорту в більшій мірі, ніж розвиток власного виробництва. Але вітчизняний бізнес мав майже необмежений доступ до відносно недорогих кредитних ресурсів. І той, хто використовував цей доступ з розумом, тільки виграв.

Якщо подивитися на причини "того" зростання: на рівні з ростом цін на метали, не останню роль зіграв політичний фактор: західні інвестори подивилися на Україну, як на економіку, яка має великий потенціал руху в бік цивілізованої моделі ведення політики та бізнесу. І це, мабуть, найбільший позитив, який принесла Україні "Помаранчева революція".

Цей досвід свідчить, що рано, чи пізно, такий шлях можна повторити: прорив можливий за рахунок різкої зміни політичних та економічних умов, які повернуть в країну іноземний капітал.

І це точно не станеться за Януковича, тому важливо, щоб це сталося в момент зміни влади.

Коментарі

Додати коментар


ГОЛОВНЕ на 29 листопада 2021, 8:35

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...
закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.