Газ в держзакупівлях подорожчав до 876 доларів. Хто більше?

Реальна економіка

Ситуація із закупівлею природного газу бюджетними установами продовжує погіршуватися. І зовсім не на користь державної казни.

І питання не у "захмарних" цінах на російський газ, а в поведінці бюджетників, які у своїх замовленнях демонструють непристойно дорогі ціни на блакитне паливо.

З початком нового бюджетного року трапилося уже кілька скандалів, пов'язаних із державними закупівлями газу. В них переважно фігурували селищні ради, дитячі садки, технічні училища, наукові установи і навіть лікарні.

Тож, не тільки великі державні установи на кшталт міністерств і галузевих підприємств полюбляють "пилити" бюджетні кошти.

Як доказ, наведемо усі випадки ігор із ціновими пропозиціями щодо закупівлі газу дрібних "бюджетників", які трапилися на початку року.

Найбільш "свіжий" приклад – закупівля газу Бобринецькою центральною районною лікарнею за ціною 876 доларів за тисячу кубометрів. Про це портал "Наші гроші" з посиланням на "Вісник державних закупівель" повідомив напередодні.

Угоду на постачання газу лікарня уклала з ВАТ "Кіровоград". Відповідно до тендерної інформації, вартість її становила 1,4 мільйона гривень. За ці кошти упродовж 2013 року "Кіровоградгаз" повинен забезпечити постачання 200 тисяч кубометрів газу.

Разом з тим на офіційному сайті самого "Кіровоградгаз" тариф на газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, зазначений у розмірі 4,719 гривні, а це близько 590 доларів.

Ще одна медична установа - обласний онкологічний диспансер міста Миколаєва – трохи раніше через систему держзакупівель замовила собі газ за більш скромною, але все одно необґрунтованою ціною – 708 доларів за тисячу кубометрів.

Так, диспансер замовив на січень-лютий, коли жодних цінових коливань на газ фактично не буде, 330 тисяч кубометрів за 1,87 мільйона гривень.

Натомість в "Миколаївгазі", як заначають "Наші гроші", кажуть, що їх паливо повинне коштувати для бюджетників не більше 589 доларів.

Йдемо далі, дитячий садок "Ландиш" в Алчевську, який підпорядковується управлінню освіти міськради, так само на початку року купував газ за "захмарними" цінами – близько 706 доларів за тисячу кубометрів.

Зокрема, ясла-садок замовив "Луганськгазу" 37 тисяч кубометрів за 209 тисяч гривень.

У свою чергу, на Одещині наддорогий газ купує ціла низка установ – від сільських і селищних рад до відділу освіти райдержадміністрацій Одеської області.

Так, найдорожче обійшовся газ Петрівській селищній раді Іванівського району: там 49,6 тисячі кубометрів придбали за 334 тисяч гривень. Тобто по 6 734 гривень, або 842 долари за тисячу кубів.

В цьому ж районі за ціною 766 доларів за тисячу кубометрів придбали газ відділи освіти та культури і туризму Іванівської РДА, а також п'ять сільрад - Іванівська, Радісненська, Благоєвська, Червонознам’янська та Коноплянська.

Всі угоди було укладено з Іванівським УЕГГ - філією "Одесагаз".

При цьому відділ освіти Ізмаїльської міськради тієї ж Одеської області придбав газ напряму в "Одесагаз" за ціною 589 за доларів за кубометр газу.

Тож, логіці арифметика іванівських "державних мужів" не піддається. Може у керівництва "Одесагазу" для Іванівського спеціальний пакет підвищених тарифів?

Нагадаємо, що президентом ПАТ "Одесагаз" є Ігор Учитель, депутат Одеської облради від Партії регіонів. І як не смішно, в облраді він очолює постійну комісію з питань ЖКГ, паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження.

І як виявляється, не гребують підзаробити на державних закупівлях і "науковці".

Так, минулого тижня Національний центр управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства уклав угоду з ТОВ "Нові ідеї" на постачання природного газу за "космічною" ціною 818 доларів.

Отже, можна сміливо припустити, що охочих попрацювати в такому стилі серед бюджетників знайдеться ще багато. Можливо, у вказаних замовників були і резони мотиви для малювання завищених цін.

Наприклад, як повідомляють "Наші гроші", на ринку держзакупівель діють кілька консалтингових угруповань, чиїми послугами користуються не надто досвідчені у проведенні тендерів установи.

Дитсадок, ПТУ та диспансер належать саме до таких. Грошей у них мало, і закупівлі на тендерні суми вони проводять у кращому випадку кілька разів на рік.

Подейкують, що певні горе-консультанти радять своїм клієнтам завищувати ціну угоди. Мовляв, ціна впродовж року може зрости, і вам доведеться проводити новий тендер.

Замовник, у якого нема власного спеціаліста з тендерних закупівель погоджується на це з остраху, що доведеться знову починати бюрократичні процедури.

В такому випадку в "наварі" консультанти, а облгазам і міськгазам все одно, хто до них звертається.

Між тим, стаття невимушених витрат через систему держзакупівель збільшується, і апетити ростуть.Коментарі

Додати коментар


ГОЛОВНЕ на 01 березня 2021, 2:42

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.