Зернотрейдери нишком експортують зерно всупереч забороні

Всупереч укладеним між Мінагрополітики і найбільшими учасниками зернового ринку меморандуму про самообмеження експорту пшениці спроби вивезення зернових з України тривають.

Про це пише "Комерсант-Україна".

30 січня президент Української зернової асоціації Володимир Клименко повідомив, що напередодні під головуванням першого заступника міністра аграрної політики і продовольства Івана Бісюка відбулася нарада з найбільшими представниками зернового ринку.

"У ході наради було оголошено, що на сьогоднішній день в портах Миколаєва та Херсона вантажаться два судна з пшеницею. Обсяги невеликі - 3 тисячі і 7 тисяч тонн. Але це порушує дію меморандуму", - розповів він.

Меморандум між Мінагрополітики та учасниками зернового ринку був підписаний в липні 2012 року.

Згідно з документом, трейдери зобов'язалися в 2012/2013 маркетинговому році (з 1 липня по 30 червня) поставити на зовнішні ринки не більше 5 мільйонів тонн пшениці, 12,4 мільйона тонн кукурудзи і 3 мільйони тонн ячменю.

Але в жовтні і листопаді обсяг експорту пшениці був збільшений спочатку до 5,5 мільйона тонн, а пізніше до 6 мільйонів тонн.

За даними міністерства, з початку поточного маркетингового року загальний обсяг експорту зернових склав 15,9 мільйона тонн (станом на 28 січня ), з них 5,99 мільйона тонн пшениці, 7,68 мільйона тонн кукурудзи і 1,98 мільйона тонн ячменю.

Уряд у свою чергу зобов'язався не вводити обмеження на експорт.

За словами Клименка, компанії, які зараз вантажать пшеницю в портах Миколаєва та Херсона, не входять в Українську зернову асоціацію (об'єднує 32 членів, на частку яких припадає понад 90% всього експорту зернових у цьому маркетинговому році).

"Ми не знаємо, що це за сміливці, і нам байдужа доля цих компаній і вантажу. Ми виконуємо взяті на себе зобов'язання згідно з меморандумом", - зазначив він.

Бісюк заявив, що зараз Мінагрополітики "наводить довідки" про компанії, що вирішили експортувати пшеницю.

"Ми розбираємося, хто послав судно без узгодження з міністерством, без попередження", -підкреслив він.

"Якщо правильно будуть оформлені всі документи і буде весь їх перелік, то, звичайно, ми не будемо стояти на дорозі. Ніяких заборон немає, але є меморандум. Нехай зернотрейдери самі розбираються між собою", - зазначив він.

Керуючий партнер AstapovLawyers Андрій Астапов вважає, що шанси на оскарження дій влади, спрямованих на затримання судна з пшеницею, практично дорівнюють нулю.

"Зараз для уряду завдання номер один-жорстко присікти спробу самостійного експорту, нехай і невеликий партії. В іншому випадку завтра з'явиться з десяток компаній, які також захочуть експортувати пшеницю", - говорить юрист.

На його думку, якщо буде команда зверху, то українські судді почують тільки доводи представників уряду і, навпаки, проігнорують експортерів.

"Звичайно, якщо б справа розглядалася в міжнародних судах, то компанії цілком могли б його виграти. Бо офіційно ніякої заборони немає", - зазначив Астапов.

Як повідомлялося раніше Бісюк стверджував, що Україна не має підстав обмежувати експорт зернових.

Нагадаємо, в первісному меморандумі, підписаному між учасниками зернового ринку та мінагрополітики, було зазначено, що компанії можуть поставляти на зовнішні ринки не більше 4 мільйонів тонн пшениці, 12,4 мільйона тонн кукурудзи і 3 мільйона тонн ячменю.

Як відомо, з 15 листопада 2012 року в країні було введено заборону на експорт пшениці.Коментарі

Додати коментар


ГОЛОВНЕ на 17 лютого 2020, 15:29

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.