Україна буде домовлятися про консорціум ГТС без ЄС?

Україна більше не сподівається на допомогу Євросоюзу у вирішенні газового питання.

Про це пише "Комерсант-Україна" з посиланням на джерела в Міненерго.

Минулого тижня відбулися переговори про створення двостороннього консорціуму з Росією з управління українською газотранспортною системою.

Джерела в Міненерго пояснюють це посиленням умов отримання кредиту на модернізацію ГТС від Європейського банку реконструкції та розвитку і пасивною позицією ЄС у питанні поставок газу з Європи.

Співрозмовник в українському Міненерго повідомив, що в ході зустрічі віце-прем'єра Юрія Бойка і глави Газпрому Олексія Міллера минулого тижня, Україна зажадала від монополії, щоб майбутній консорціум був створений на паритетних засадах і не володів, а лише керував ГТС.

"Нам сказали, що в договорі має бути зафіксований принцип, за яким ми повинні транспортувати не менше 60 мільярдів кубометрів газу в рік і гарантовано сплатити послуги з транзиту на суму 2,2 мільярда доларів", - пояснило джерело.

Він зазначив, що сторони поки обговорюють, чи буде застосовуватися принцип ship-or-pay (поставляй або плати).

Також можлива відмова української сторони від принципу рівного доступу до ГТС, закладеного в її угоді з Енергетичним співтовариством (ЕС).

Росія наполягає, що вирішувати, як і чий газ буде прокачуватися, варто майбутньому консорціуму.

Ціна газу для України при цьому повинна бути знижена до 280 доларів за тисячу кубометрів.

"Питання про інтеграцію України до Митного союзу як засобу зниження ціни газу вже не стоїть", - запевняє співрозмовник "Комерсанту".

Джерело видання в Міненерго пояснило, що Україна змушена піти на створення консорціуму без участі європейської сторони: це викликано тим, що в ЄБРР посилили умови видачі кредиту на модернізацію ГТС.

Нагадаємо, в 2009 році Україна, Єврокомісія, ЄБРР, Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) і Світовий банк підписали угоду про можливість багатостороннього фінансування модернізації.

Загальний обсяг програми оцінювався в 5 мільярдів доларів, причому перші 300 мільйонів пообіцяли виділити ЄБРР і ЄІБ.

Раніше в ЄБРР неодноразово підкреслювали, що готові фінансувати модернізацію ГТС лише за умови проведення масштабних реформ в енергетичному секторі.

Джерело також відзначає виникнення труднощів з постачаннями газу з Європи.

"На переговорах з Єврокомісією ми не можемо домогтися елементарних речей - щоб нас, як членів Енергетичного співтовариства, захистили від обхідних російських газопроводів, щоб Словаччину елементарно переконали виконувати відносно нас правила самого ж ЄС та дозволити реверсну прокачування газу", - зазначив співрозмовник.

За його словами, після введення South Stream можливі втрати України у транзиті можуть становити 35-45 мільярдів кубометрів газу в рік.

На думку аналітиків, такий розворот у бік РФ може негативно позначитися на планах щодо зниження залежності від російського газу.

Крім того, експерти вважають, що двосторонній консорціум невигідний Україні.

Нагадаємо, минулого тижня президент Віктор Янукович розкритикував ЕС за відсутність сприяння Україні.Коментарі

Додати коментар


ГОЛОВНЕ на 22 вересня 2020, 18:06

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.