Ахметов обвалив акції своїх ГЗК, відмовившись виплатити дивіденди

Три підприємства групи "Метінвест" - Північний, Центральний та Інгулецький ГЗК - вперше за шість років не будуть виплачувати дивіденди.

З 2008 по 2012 рік ГЗК віддали структурам Ріната Ахметова – "Метінвесту" і СКМ - майже 32 мільярди гривень.

Останні п'ять років три ГЗК, а також Харцизький трубний завод, що також входить в "Метінвест" віддавали своїм акціонерам значну частину прибутку. ПівнГЗК за останні 5 років виплатив близько 16,5 мільярда гривень, ЦГЗК - близько 6,7 мільярда гривень, ІнГЗК - більше 9 мільярдів гривень.

Однак на річних зборах 17 і 18 квітня акціонери трьох ГЗК вирішили залишити весь прибуток у розмірі 9 мільярдів гривень в розпорядженні підприємств.

Одним з пояснень такого рішення може бути - криза в галузі, пише Forbes.ua.

Аналітик ІК Eavex Capital Іван Дзвінка вважає це поганим аргументом. "У 2009 році ціни на руду були вдвічі нижче нинішніх, а прибуток того ж ПівнГЗК - втричі менше, - зазначає експерт. - Однак дивіденди тоді виплатили всі три ГЗК, причому віддали ще й більшу частину нерозподіленого прибутку минулих років".

Якраз у дні зборів у парламенті обговорювалося урядовий законопроект про трансферному ціноутворенні. Мета проекту - утруднити податкову оптимізацію сировинним холдингам.

У "Метінвесті" прибуток осідає на видобувних підприємствах, в той час як металургійні комбінати показують збитки. Виплата великих дивідендів може дати додаткові аргументи чиновникам, які наполягають на тому, що великий бізнес може збільшити податкові відрахування до бюджету.

Вивести з ГЗК гроші власники можуть і пізніше, наприклад, провівши збори акціонерів влітку або восени 2013-го і включивши до порядку денного пункт про виплату дивідендів.

В той же час для інвесткомпаній акції ГЗК "Метінвеста" були джерелом стабільного доходу. З січня по березень вартість акцій росла мінімум на 20% - інвестори купували папери в розрахунку на дивіденди.

Не став винятком і 2013 рік. У січні-лютому акції Північного ГЗК на Українській біржі подорожчали на 28%, до 9,5 гривень.

Аналітики запідозрили недобре 9 квітня, коли дивіденди відмовився платити Харцизький трубний.

"Таке трапилося вперше за вісім років, - підкреслює Дзвінка. - Після цього ми були морально готові до аналогічних рішень на гірничо-збагачувальних комбінатах".

За чотири торгові дні вартість акцій ПівнГЗК знизилася на 26%. Після того як стало відомо, що дивідендів не буде, ПівнГЗК втратив ще 15% ринкової капіталізації за два дні.

На закриття торгів 19 квітня акції комбінату коштували на 17% менше, ніж на початку року.

"Ціна акцій гірничо-збагачувальних комбінатів "Метінвесту" знизиться, вони зникнуть з вільного обігу, а фізособи, які багато років тримали їх замість валюти, розчаруються", - заявив Дзвінка.

Старший аналітик ІК "Арт-Капітал" Дмитро Ленда прогнозує, що акції трьох ГЗК просядуть в ціні ще на 10-20%.

Міноритарії вже почали позбуватися від паперів підприємств. "На зборах акціонерів ПівнГЗК багато міноритаріїв голосувало проти одного з пунктів порядку денного", - розповідає Ленда, який брав участь у зборах. Рішення акціонера голосувати проти значних угод - своєрідна страховка: згодом він може зажадати у мажоритарного акціонера викупити його акції за ціною, яка існувала на момент дати оголошення зборів.

Потенційний продавець повинен запропонувати іншим акціонерам свій пакет протягом місяця після голосування. "Метінвест" начебто не проти.

"Керівництво підприємств та представники їхніх юридичних відділів обіцяли викупити пакети акцій у бажаючих їх продати", - пояснює Дзвінка з Eavex Capital, який теж побував на зборах одного з ГЗК.

За його даними, Північний ГЗК викупить акції з 8,626 гривні за штуку, а ЦГЗК - по 7,256 гривні за штуку - це приблизно на 30-40% дорожче нинішніх ринкових цін.

"ПівнГЗК і ЦГЗК викуповували акції і в 2012 році - це мотивувало продавати свої папери дрібних власників", - нагадує Дзвінка.

За його розрахунками, у міноритаріїв ПівнГЗК може бути зосереджено близько 0,40%, ЦГЗК - 0,25%.

Основними акціонерами "Метінвест" є група SCM Ахметова (71,25%) і група компаній "Смарт-холдинг" Вадима Новинського (23,75%). Крупним міноритарієм холдингу є Володимир Бойко – колишній власник ММК ім.. Ілліча.Коментарі

Додати коментар


Сергей

Да кому нужна эта цена акций? Главное сохранить производство и по максимуму сохранить объемы его производства. Все деньги нужно направлять в модернизацию, направленную на снижение себестоимости и повышение качества продукции, тогда можно будет сохранить объемы продаж. А дивиденды можно будет получить и через несколько лет

Льотчик

Решение не выплачивать дивиденды продиктовано, на мой взгляд, благоуразумием акционеров. Сейчас во время мирового кризиса металлургии важнее всего модернизировать и развивать предприятия, а не собирать с них дань. Модернизация позволит снизить затраты и повысить качество, а значит, обеспечить работой промышленность.

ГОЛОВНЕ на 24 лютого 2020, 22:28

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.