Експерт: поява Розрахункового центру збільшила витрати та ризики

Поява Розрахункового центру з обслуговування договорів на фінансових ринках призвела до зростання ризиків та збільшення витрат.

Таку думку висловив Керуючий директор Інвестиційної групи УНІВЕР Олексій Сухоруков.

"Ризики не зменшилися , а зросли. Ринковими ризиками РЦ не керує, а операційні ризики збільшилися мінімум в 3 рази. Якщо раніше ми працювали тільки з однією програмою ВДЦП , то тепер маємо щастя працювати з програмою НДУ, а також з системами РЦ "інтернет- банкінг" і "інтернет- кліринг", - відзначив експерт.

Аналітики зауважив, що витрати теж збільшилися.

"Поява клірингової організації не позбавила від необхідності платити за розрахунок кожної угоди. Тепер ще додалися витрати на розрахунок нетто- зобов'язань. Раніше ВДЦП брав0008 % від розміру кожної угоди. Зараз НДУ бере 10 копійок за кожну угоду , а РЦ - 10 копійок за угоду, 10 копійок за нетто-проводку по паперах і 25 копійок за нетто-проводку по грошах", - пояснив він

Як підрахував Сухоруков, витрати на РЦ і НДУ на угоди з 14 по 30жовтня виявилися на 62 % дорожчими порівняно з комісією ВДЦП за цими угодами .

"Варто зауважити за жовтень НДУ плату не бере, але в наступні місяці статистика навряд чи істотно зміниться", - додає експерт.

Крім цього, підкреслює аналітики, відкриття рахунків в РЦ і підключення до його систем обійшлося кожному торговцю в "досить круглу суму разових витрат".

"Рахунок , який отримали ми за перші два тижні роботи з РЦ наближається до 1 000 доларів", - каже він.

За словами, експерта, перехід принципу ціноутворення від "за обсяг" до принципу "за кількість операцій" призвів до того, що невеликі угоди перестали бути вигідними.

"На порядку денному гостро стоїть питання про істотне підвищення мінімального розміру біржової угоди. Так, це призведе до подальшого зниження ліквідності, яка після 14 жовтня і так впала, але ринку якось треба пристосовуватися до реалій монопольної інфраструктури", - зауважує експерт.

На переконання аналітика, потрібно повернутися до принципу тарифоутворення "за обсяг операцій", щоб уникнути зниження ліквідності у майбутньому.

"У поточних умовах неттінг (він же взаємозалік зобов'язань) не потрібен, так як нічого не дає, а тільки ускладнює угоди і робить ї дорожчими. Є сенс повернутися до розрахунків "угода за угодою". Так дешевше і простіше. Також ринок з полегшенням зітхне, коли РЦ і НДУ об'єднаються", - резюмує Сухоруков.

Як раніше писала "Реальна економіка", Розрахунковий центр було утворено на базі конкурента Національного депозитарію - ВДЦП.



Коментарі

Додати коментар


ГОЛОВНЕ на 05 червня 2020, 2:43

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.