Реальний сектор бунтує проти валютних обмежень НБУ

Постанови Національного банку України (НБУ) №48 та №49 від 6 лютого про введення обмежень на ринку в роботі клієнтів банків прийняті без урахування інтересів українських підприємств і завдають їм істотної шкоди.

Так вважають представники компаній, повідомляє "Интерфакс-Украина".

"Після введення постанови НБУ №49 паралізована робота багатьох підприємств, жорсткий диктат регулятора привів до реального ризику зупинки промисловості. Під загрозою зриву своєчасне виконання контрактів не тільки в Україні, але і з партнерами в інших країнах, у тому числі через новацій з покупкою валюти і блокуванням ресурсів компаній на спецрахунках банків", - зазначила голова правління найбільшого виробника гнучкої упаковки в країні ВАТ "Укрпластик" Ірина Мірошник.

На її думку, різкі дії НБУ, спрямовані на підтримку ліквідності банків у короткостроковій перспективі, дуже шкодять стабільності фінансової життєдіяльності промисловості і переводять підприємства на військовий стан. Мірошник вважає, що такий радикалізм можливий у політиці, але абсолютно неприйнятний у фінансовій сфері та загрожує серйозними негативними наслідками, в тому числі зменшенням ВВП і дохідної частини бюджету, зростанням безробіття.

"Початок дії нового порядку придбання валюти і наступних розрахунків із зарубіжними контрагентами може призвести до непередбачуваних наслідків, включаючи дефіцит палива та неконтрольоване зростання цін", - заявив глава асоціації "Об'єднання операторів ринку нафтопродуктів України" Леонід Косянчук.

За його словами, дане обмеження вже не дозволило імпортерам нафтопродуктів своєчасно оплатити законтрактований ресурс, призвело до зриву контрактних зобов'язань перед зарубіжними партнерами.

Начальник фінансового відділу найбільшого українського експортера зернових "Нібулон" Андрій Михайлюк зазначив, що у підприємства існує потреба купувати валюту на обслуговування валютних кредитів. Прийняття постанови №49, безумовно, призведе до того, що в ряді випадків компанія буде вимушено блокувати оборотні кошти на рахунку для купівлі валюти за шість днів до самого платежу.

"Крім того, неясно, що робити в тому випадку, якщо курс валюти за цей період виріс і депонованої гривні вже недостатньо для покупки необхідної кількості валюти", - додав він.

Говорячи про постанову №48, що вимагає виконувати платежі в межах залишку на початок операційного дня, Михайлюк вказав, що разом з іншими, не так давно введеними нормами, воно, фактично, подовжує період розрахунку з постачальниками продукції на два дні. "Раніше ми отримували валюту, продавали її і платили контрагентам в один день, а зараз будемо змушені продавати валюту на наступний день після її отримання, а гривню зможемо використовувати ще через день. Це призводить до уповільнення розрахунків в економіці в цілому", - вважає експерт.

На його думку, постанова не регулює режимів розрахунків за рахунок овердрафтів, як це пропонують робити банкіри в умовах дії постанови №48, оскільки доступний овердрафт складно класифікувати, як доступний залишок на рахунку, що робить використання такого банківського продукту в Україні незаконним.

Як повідомлялося, в асоціації "Укрпапір" також відзначили вкрай негативне ставлення підприємств галузі до нововведень Нацбанку, так як вони фактично спрямовані на те, щоб практично припинити діяльність підприємств.

НБУ називає ці рішення тимчасовими і пояснює необхідність їх прийняття боротьбою зі спекулянтами і тим, що стандартні механізми впливу на валютний ринок - інтервенції - перестали давати необхідний ефект.Коментарі

Додати коментар


ГОЛОВНЕ на 18 квітня 2021, 2:32

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.