ООН скаржиться на біржових спекулянтів сировиною

Фінансові спекуляції мають набагато більше значення при встановленні біржових цін на сировинні товари, ніж фундаментальні фактори.

До такого висновку прийшла Конференція ООН з торгівлі і розвитку- ЮНКТАД, повідомляє "Лєнта.ру".

Дії спекулянтів призводять до різких коливань цін, які відриваються від реального співвідношення попиту і пропозиції, особливо на таких ринках, як нафтовий.

ЮНКТАД зазначила, що в умовах політичних ризиків найбільші виробники нафти зробили чимало зусиль для стабілізації цін. Однак зараз цих дій вже недостатньо.

За оцінкою ЮНКТАД, фінансові інвестори до квітня 2011 року вклали в ринок сировинних товарів 450 мільярдів доларів. Так, в кінці XX століття ця сума становила 10 мільярдів доларів.

У підсумку обсяг торгівлі деривативами на ринку в 20-30 разів перевищив показники реального виробництва.

Організація заявила, що механізм ціноутворення на ринку нафти й іншої сировини пошкоджено. Тому ціни на тривалий час можуть відрізнятися від значень, які б встановлювалися учасниками угод з реальними товарами.

Ціни на нафту в першу декаду XXI століття підскочили з 10-15 доларів за барель до більш ніж 100 доларів.

Під час фінансової кризи 2008-2009 років вони впали до 30 доларів, але потім поступово повернулися до рівня100 доларів, коливаючись близько цієї позначки.

Радикально знизити ціни не вдалося навіть зусиллями найбільшого постачальника - Саудівської Аравії - яка, за оцінками експертів, значно підвищила обсяги видобутку.

Аналогічна ситуація спостерігається на ринках таких товарів як цукор, мідь і какао. Хоча там задіяні менші капітали і активність трейдерів, зазвичай, нижча, за рівнем волатильності торги цими товарами часто перевершують нафтові.