Лідери єврозони домовилися про створення єдиного банківського регулятора

Лідери європейських країн домовилися про створення єдиного банківського регулятора на базі Європейського центрального банку.

Згідно з досягнутою домовленістю, закони про створення єдиного банківського регулятора будуть прийняті до кінця року, пишуть "Ведомости".

Це рішення президент Європейської ради Герман ван Ромпей назвав найважливішим досягненням першого дня саміту. Однак сам регулятор почне працювати ще не скоро.

Близько 6 тисяч банків єврозони поступово перейдуть під нагляд ЄЦБ до 2014 року. Цей процес почнеться з банків, які отримують державну допомогу, за ними підуть транскордонні інституції. Велика частина повсякденного нагляду буде делегована національним органам.

Але найголовніше на сьогоднішній момент: від строків початку роботи регулятора залежить, коли Європейський стабілізаційний механізм (ESM) - антикризовий фонд, який планується наповнити 500 мільярдами євро, зможе почати надавати кошти проблемним банкам, насамперед, іспанським.

Іспанська влада спочатку заявляла, що на їх рекапіталізацію необхідно 100 мільярдів євро, але кілька тижнів тому, після ґрунтовної перевірки банків, назвали цифру приблизно в 60 мільярдів євро.

У нинішній ситуації, якщо б Іспанія отримала зовнішню допомогу для рекапіталізації банків, їй довелося б записувати її в і без того значний державний борг; ESM ж зможе допомагати банкам безпосередньо.

Президент Франції Франсуа Олланд в ході зустрічі з колегами наполягав на тому, щоб рекапіталізація почалася якнайшвидше.

"Чим швидше запрацює цей механізм, тим раніше може початися рекапіталізація", - заявив він.

У Парижі сподівалися, що це може відбутися вже в I кварталі 2013 року, сказав Financial Times високопоставлений французький чиновник.

Однак канцлер Німеччини Ангела Меркель виступає за більш поступовий перехід. Створення регулятора - це не питання "одного-двох місяців", сказала вона на саміті. На її думку, він почне працювати протягом 2013 року.

За словами високопоставлених європейських чиновників, на яких посилається FT, президент ЄЦБ Маріо Драгі заявив на саміті, що підготовка до початку роботи єдиного регулятора займе від півроку до року.

Оскільки Берлін наполягає, щоб ESM міг виділяти гроші банкам тільки після того, як запрацює регулятор, рекапіталізація іспанського банківського сектора навряд чи почнеться раніше другого півріччя 2013 року.

Іспанські ЗМІ вже висловили розчарування такою затримкою. "Це погана новина для уряду "прем'єр-міністра Маріано) Рахоя", - написала газета El País.

Учасники ринку відреагували також сторимано. Індекс банківських акцій знижується на 1%, при тому що основні фондові індекси Європи - лише на кілька десятих відсотка.

Прибутковість дворічних іспанських облігацій трохи зросла, десятирічних - трохи знизилася.