Альтернативній енергетиці покращили умови розвитку

Парламент прийняв закон, що передбачає значну зміну умов інвестування в різні види "зеленої" енергетики, запропонований "Партією Регіонів".

Про це пише "Комерсант-Україна".

Документ робить менш привабливими вкладання в сонячну енергетику і відкриває нові перспективи для біопалива та гідроенергетики.

Верховна рада вчора прийняла в цілому законопроект №10183, що змінює умови роботи на ринку поновлюваної енергії з 1 січня 2013 року. Автори вперше домоглися введення "зеленого тарифу" на електроенергію, вироблену з біогазу та твердих побутових відходів (ТПВ).

Крім того, закон встановлює диференційований "зелений тариф" для ГЕС в залежності від їх потужності.

У той же час документ знижує "зелений тариф" для сонячних електростанцій, що вводяться в експлуатацію з 2013 року.

"Закон вплине негативно на тих, хто буде вводити в дію сонячні електростанції після 1 січня 2013 року, так як для них тариф знижено на 27%", - відзначає аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква.

При цьому зниження "зеленого тарифу" для будівництва нових сонячних електростанцій на руку найбільшому гравцеві даного ринку - компанії Activ Solar.

Сумарна потужність її сонячних електростанцій перевищує 313 МВт з порядку 330 МВт в Україні в цілому, а будувати нові електростанції в компанії поки не планують, повідомив генеральний директор "Актив Солар" Михайло Черевко.

Нагадаємо, за даними інтернет-видання "Українська правда", мажоритарним акціонером Activ Solar є зять народного депутата Сергія Клюєва - Каве Ертефай.

В свою чергу, в компанії повністю заперечують причетність народного депутата до компанії. "Головним акціонером компанії є бізнесмен та власник австрійської Diamond Aircraft Industries Крістіан Дірс", заявили в компанії "Реальній економіці".

Співвласником Activ Solar є також траст P &А Corporate Trust, який володіє англійською фірмою Blythe Europe Ltd, якій у свою чергу належать 35% компанії "Танталіт" - номінального власника резиденції президента Віктора Януковича "Межигір'я".

Activ Solar отримає й інші пільги.

Автори закону запропонували зменшити тарифи на електроенергію для підприємств, що виробляють сировину, матеріали та комплектуючі для відновлюваної енергетики до рівня січня 2009 року.

"У законопроекті пропонується знизити ціну на електроенергію для підприємств, що випускають обладнання для виробництва електроенергії з відновлювальних джерел на 62-70%. Таких пільг немає ні в кого.", - говорить Саква.

За його словами, найбільшим в Україні виробником такого обладнання є Запорізький завод напівпровідників, що входить в Activ Solar.

Новий закон матиме позитивний вплив на виробників електроенергії з біогазу, яким раніше "зелений тариф" був недоступний через неточності формулювань у чинному законодавстві, вважає Саква.

"Раніше потенційні інвестори скаржилися на те, що національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики не стверджує для них "зелений тариф", так як біогаз не є біомасою Тепер це упущення виправлено", - зазначає він.

За даними асоціації учасників ринку альтернативних видів палива та енергії, зараз найбільший біогазовий проект в країні реалізує виробник м'яса курки - "Миронівський хлібопродукт" (МХП) бізнесмена Юрія Косюка.

У прес-службі МХП уточнили, що зараз на базі птахофабрики в Дніпропетровській області будується біогазова установка вартістю 15 мільйонів доларів.

У 2013 році МХП планує будівництво ще трьох станцій у Черкаській області і Криму, а в 2014 році - ще однієї у Вінницькій області.

Диференційований "зелений тариф" для ГЕС в залежності від їх потужності зробить більш привабливими для інвесторів проекти гідроенергетики, говорить виконавчий директор IBCentre Юлія Березовська.

"При старих коефіцієнтах термін окупності коштів складав 11-15 років", - повідомляє вона.

Високопоставлене джерело в міненерго розповідає, що зараз активний інтерес до будівництва "міні"-ГЕС проявляє Group DF підприємця Дмитра Фірташа.

"Вони вже мають техніко-економічне обгрунтування для розміщення малих ГЕС в басейнах карпатських річок. Новий "зелений тариф "повинен стати стимулом для їх інтенсивного будівництва", - вважає співрозмовник "Комерсант".

Отримати коментарі в Group DF не вдалося.

Нагадаємо, сонячний бізнес у світі протягом 2006-2012 років упевнено набирав висоту, але зараз він увійшов у піке.