Навіщо "регіонали" хотіли 15% з долара українців

Азад Сафаров, для РЕ

Новина про те, що з кожного долара доведеться віддавати 15% державі викликала у соцмережах такий галас, який можна зрівняти хіба що з "податковим" чи "мовним" законами.

Стрічки інформагентств заполонили думки експертів та економістів. У Верховній Раді словесні сутички дійшли до того, що навіть комуністи - союзники з провладної коаліції - виступили проти "корупційного закону".

Що ж відбулось за один день? Чому автор закону сам відкликав документ, навіть не випробувавши його голосуванням?

Заохочувати за долар, карати за гривню

Касир пункту обміну у підземці під майданом Незалежності Валентина Іванівна зранку на нервах. Цілий день вона за юриста-аматора пояснює допитливим клієнтам, що з їх доларів не забиратиме 15%.

Ще, мовляв, закон не набрав чинності.

"Це ж дурдом, це просто дурдом, - каже жінка, - люди обурюються, прокльони сиплять. Ну як так можна - не один відсоток, а одразу 15%. Це ж п'ятнадцять доларів з сотні".

Якщо вірити пояснювальній записці до закону, то його автор, депутат Віталій Хомутинник, переслідує шляхетні цілі.

По-перше, він хоче покращити фінансовий стан Пенсійного Фонду, бо саме ж туди 15% і мали б піти.

А по-друге, "зменшити готівковий обіг іноземної валюти, збільшити обсяги безготівкових розрахунків та сприяти стабільності національної валюти України".

І саме тут виникає питання в логічності задуму закону. Бо якщо на ринку ажіотаж на валюту, який сенс встановлювати на його продажі додатковий податок.

Це аж ніяк не стимулює пересічного українця бігти до обмінника і віддавати свої "зелені".

"Якщо говорити про те, що є необхідність накопичити долар в державі, то є сенс обтяжувати податком тих, хто купує долар, а не навпаки. Таким чином держава могла б загальмувати масову скупку валюти", пояснює економіст Олександр Пасхавер.

На думку банкірів зараз на руках українців близько 75 мільярдів доларів. Якщо задум депутата штовхатиме їх і надалі зберігати і подвоювати свої заощадження, то яким чином держава зможе зміцнити свою національну валюту?

"Мені це нагадує радянські часи. Тоді логіка була така - раз ви багато накопичили, то давайте ми проведемо грошову реформу таким чином, що у вас буде менше грошей", - розповідає начальник відділу економічних досліджень комерційного банку Мар`ян Заблоцький.

Усі в "тінь"

Великих надій на збільшення надходжень до Пенсійного Фонду експерти не покладають. Адже не багато людей погодяться просто так віддавати з кожного долара по 1,2 гривні просто так - і це лише за курсом 8,22. Українці підуть шукати нелегальні обмінники.

Наприклад, киянка Галина, яка отримує зарплату у доларах і щомісяця користується обмінниками вже придумала собі вихід. Продавати валюту вона буде через соцмережі.

"Є купа спільнот в інтернеті, в тому ж самому "Фейсбуку", де можна сказати: "Потрібна людина, яка гіпотетично купить гіпотетичні сто доларів, пишіть в лічку", і таким чином обміняти гроші".

На думку Галини, обміняти валюту через мережу значно безпечніше ніж через "чорних мінял". Втім саме останні, стануть популярними серед населення, якщо офіційні обмінники "подорожчають".

"Знову будуть процвітати валютні спекулянти, знову вони з'являться під пунктами обміну валют. Це природна реакція на надмірне, високе опадаткування", - розказує Голова комітету економістів України Андрій Новак.

Як доказ перекочування на нелегальний ринок валюти банкіри приводять офіційну статистику. Згідно з нею, раніше, до "паспортизації" обмінників, українці легально міняли в середньому по 1,5 мільярди доларів щомісяця. А тепер - вже по 1 мільярду.

Кілька умов як законно не сплачувати податок пропонував і сам законопроект. Податок ви не платите, якщо отримали переказ з-за кордону і він не перевищує ста п'ятдесяти тисяч гривень.

Якщо валюту отримано від виплати за облігаціями державної позики. Та якщо валюту було знято з власного депозиту. За умови, що гроші на рахунок ви поклали не раніше, ніж місяць тому.

Але і тут є свої складнощі. Наприклад, валютний переказ, потрібно обміняти тут же, одразу. Навіть якщо це буде 10 тисяч доларів і навіть якщо вам не потрібно стільки гривні на місяць.

Щодо депозиту, то знявши гроші в одному банку, ви не можете обміняти їх в іншому. Навіть якщо через дорогу курс краще ніж в банку, де ви тримаєте свої заощадження.

"Яким чином ви доведете "чужому" банку, що ви щойно зняли кошти у своєму банку?" - питає начальник відділу економічних досліджень комерційного банку Мар`ян Заблоцький.

Знайти відповідь на це питання у автора документу РЕ не вдалося. У вівторок під час розгляду законопроекту в Раді Віталій Хомутинник відсидів у залі і до журналістів не вийшов.

Натомість його колеги в цей день показали небачену активність. Чи не кожна фракція, окрім регіонів висловлювалась проти задуму пана Хомутинника. Навіть комуністи, друзі по провладній коаліції, не втримались від "шпильок".

"Це лобістський закон, корупційний закон, - казав комуніст Спірідон Кілінкаров, - в інтересах конвертацій них центрів і так званих вуличних мінял. Тобто, це ще більше призведе до тінізації валютного ринку".

У підсумку, законопроект навіть не поставили на голосування - його автор сам відкликав документ.

Окозамилювання

Економіст Олександр Пасхавер таким розвитком подій не дивуються. На його думку цей закон ніяк не могли ухвалити, бо він був "безглуздою фантазією".

"Мене турбує інше - асоціальність цього закону, - вважає Пасхавер. - Тобто цинізм з яким пропонуються такі податки. Це ж податок на бідних, на тих, хто не вміє працювати з грошима і піддається паніці. Влада користується цим, як користуються цим вуличні торгівці".

На думку інших експертів, влада у поспіху намагається знайти будь-які нові засоби залучення грошей, бо "діру" в бюджеті нема чим перекривати.

Оскільки гроші є у банківській галузі, туди і вся увага. 15% мали бути тою першочерговою страшилкою, яка потім за пару місяців знизилась би до рівня 1-2%. І тоді вона стала б прийнятною для людей.

Але таким чином вітчизняні депутати поставили Україну на рівні з латиноамериканськими країнами. Такими як Венесуела, де влада так сама б`є по руках громадян, які надто полюбляють іноземну валюту.

В цивілізованих країнах немає податку на обмін долару чи євро.

Останній і найбільш ймовірний варіант чому законопроект таки не ухвалили - це те що він був потрібен для відволікання уваги. І справді у вівторок Рада попрацювала дуже плідно.

Депутати встигли збільшити витрати на медпослуги для чиновників, підняти ставки акцизів на алкоголь та цигарки, вдруге, тепер вже з поправками президента, проштовхнули закон про біометричні паспорти тощо.

А регіонал Вадим Колесніченко ледь не добився ухвалення ще одного свого одіозного мовного законопроекту, який передбачав можливість вільного вибору батьками мови виховання їх дитини у дитсадках.

Тому нема нічого дивного у заяві Віталія Хомутинника про те що свій законопроект про податок на долар він поверне до Ради після доопрацювання. Або кажучи простою мовою, до наступної потрібної миті для відволікання уваги.

Що ж трапилось в країн під "галас" валютного податку?

Депутати підтримали податок на утилізацію авто

Мораторій на продаж землі продовжили до 2016 року

Всі порти України здадуть у концесію

Рада збільшила ставки акцизів на алкоголь

Депутати наблизили подорожчання сигарет

Уряд збільшив витрати на медицину для чиновників

Рада прийняла закон про біометричні паспорти з поправками Януковича