МВФ пропонує вдвічі скоротити кількість спрощенців в Україні

У березні 2013 року в Україні побувала технічна місія Фонду, яка, на прохання міністра фінансів Юрія Колобова і міністра доходів і зборів Олександра Клименка, розробила рекомендації для податкової системи України.

Кілька важливих рекомендацій стосуються системи спрощеного оподаткування.

Про це повідомляє Forbes.

У Фонді впевнені: спрощена система по-українськи занадто щедра. Торік у країні було зареєстровано 1,4 мільйона фізосіб-підприємців. 1,1 мільйона з них стали спрощенцями.

Всього майже 1,5 мільйона бізнесменів заплатили до бюджету 3,6 мільярда гривень податку на прибуток. Тобто - по 2,5 тисячі гривень з компанії.

Ще один недолік системи, вважають в МВФ - занадто широкий діапазон застосування "спрощенки".

Працювати на цій системі можуть навіть ті підприємства, оборот яких становить до 20 мільйонів гривень на рік, а число співробітників досягає 50.

"Зазвичай можливість працювати на спрощеній системі обмежується порогом реєстрації підприємства як платника ПДВ", - йдеться у звіті Фонду.

Що ще важливо - спрощена система зовсім не означає, що малі та середні підприємства, що працюють на ній, отримують послаблення в питанні адміністрування податків чи розмірах їх ставок.

"Наприклад, податки на основі обороту (застосовуються в 3-6 групах спрощеної системи, детальніше про групи читайте нижче) створюють набагато більшу податкове навантаження на фірми з низьким рівнем прибутку, ніж на високоприбутковий бізнес, навіть якщо їхні доходи приблизно однакові", - йдеться у звіті.

Найнижчі податки в рамках інших груп створюють стимули для мінімізації податків.

Щоб усунути ці перекоси, МВФ рекомендує українській владі піти таким шляхом.

1. Збільшити податкове навантаження на першу-другу групи "єдиноподатників"

Зараз у першу групу входять підприємства з оборотом нижче 150 тисяч гривень на рік, без найманих працівників. Розмір єдиного податку, який вони платять - 1-10% від мінімальної заробітної плати.

У другу групу входять постачальники послуг і ресторани з оборотом до 1 мільйона гривень. Кількість найманих працівників - менше 10 осіб. Податок в цій групі - від 2% до 20% від мінімальної зарплати (залежно від регіону).

Фахівці МВФ вважають фіксований розмір податків у цих групах занадто низьким.

2. Зменшити кількість підприємств, які можуть працювати у другій і третій групах

Зараз до третьої групи належать фізособи-підприємці з оборотом до 3 мільйонів гривень на рік і персоналом до 20 чоловік.

Вони віддають 3% податку з обороту, якщо одночасно платять ПДВ, і 5% - якщо не платять.

На думку МВФ, в рамках третьої групи повинні працювати лише ті підприємства, оборот яких нижче порога ПДВ (зараз - 300 тисяч гривень на рік).

Частина бізнесу могла б перейти на систему сплати податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) або податку на прибуток підприємств, тим самим розширивши базу цих податків і соціального внеску.

Одночасно МВФ пропонує збільшити поріг, після якого підприємствам видають свідоцтво платника ПДВ.

Зараз цей поріг - 300 тисяч гривень. Але, на думку технічних фахівців МВФ, для більшості країн такий поріг повинен становити близько 100 тисяч доларів, тобто, при поточному валютному курсі в Україні - 800 тисяч гривень.

3. Ліквідувати четверту-шосту групи "єдино податників"

У четверту групу можуть входити юрособи з оборотом до 5 мільйонів гривень і кількістю працівників до 50 осіб.

Їх обкладають податком з обороту у розмірі 3% для платників ПДВ, і 5% - для тих, хто його не платить.

До п'ятої групи належать фізособи-підприємці з оборотом до 20 мільйонів гривень і персоналом до 20 чоловік.

Вони платять 7 і 10% податку з обороту, залежно від сплати ПДВ.

Нарешті, у шосту групу входять підприємці-юрособи з оборотом до 20 мільйонів гривень і персоналом до 50 чоловік. Вони також платять 7% або 10%.

У всіх трьох групах - високе податкове навантаження.

Тому, упевнені в МВФ, у підприємців вони не користуються популярністю. Але, на відміну від представників МВФ, українські податкові активісти пропонують залишити податок з обороту для малого та середнього бізнесу, але ранжувати його залежно від рентабельності бізнесу і галузі.

Голова Всеукраїнського об'єднання підприємців малого та середнього бізнесу