Податківців можуть позбавити можливості "доїти" підприємців

До Верховної Ради внесено проект Закону № 2018а від 16.05.2013 "Про внесення змін до Податкового кодексу України про податкові наслідки визнання угод (договорів) недійсними (нікчемними)".

Про це повідомила прес-служба юридичної компанії "Алексєєв, Боярчуков і партнери".

На думку фахівців юридичної компанії ухвалення цього документа істотно полегшить і спростить ведення бізнесу в Україні.

"Зміниться всі! У першу чергу очікується зміна судової практики спрямованої на поповнення державного бюджету по "ініціативі" податкового органу. На сьогоднішній день існує усталена практика визнання угод недійсними на підставі акту перевірки проведеної податковим органом, що в принципі виходить за всі допустимі рамки повноважень податкового органу", - відзначає адвокат Єгор Штокалов.

За його словами, це питання дуже актуальне, оскільки зараз в адміністративних судах України слухається незліченна кількість справ з оскарження податкових рішень повідомлень пов'язаних з визнанням податковим органом недійсності угод.

Деякі суди приймають до уваги доводи платника податків і скасовують податкові рішення, інші ж відмовляють бізнесменам, або взагалі ігнорують сам факт подачі позову, повертаючи його навіть не відкриваючи виробництво.

Для підприємств це спричиняє пропуск процесуальних строків і виникнення вже реальної заборгованості перед бюджетом.

"Пропоновані законодавцями зміни безсумнівно потрібні. Даний законопроект передбачає чіткий і однозначний алгоритм дії для податкового органу у разі виявлення сумнівних угод. Так, податковий орган має право звернутися до компетентного суду з позовом про стягнення в дохід держави коштів, отриманих за угодою, здійсненої з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, посилаючись на її нікчемність", - відзначає адвокат.

Останнім часом з'являється судова практика яка приймає позицію платників податків, але, на жаль, така практика досить рідкісна.

"У разі прийняття законопроекту, платники податків отримають ще один потужний інструмент боротьби проти податкового органу, в частині нарахування незаконних штрафів та формування зайвої заборгованості перед бюджетом", - резюмує Штокалов.