Навіщо Сергію Курченку Брокбізнесбанк?

Віктор Стуков, для РЕ

Харківський бізнесмен Сергій Курченко, який контролює "Східно-європейську паливно-енергетичну компанію" (СЄПЕК), активно розширює сферу впливу свого бізнесу.

Після придбання футбольного клубу "Металіст" і поглинання "Українського медіа холдингу", Сергій Курченко зацікавився банківським сектором.

Так, черговим придбанням Курченко став Брокбізнесбанк, що належить братам Бурякам - Сергію - його частка становила 48,25% і Олександру, частка якого становила 50,57%.

На думку учасників ринку, куплений банк потрібен бізнесмену перш за все для того, щоб диверсифікувати бізнес.

Чутки про купівлю 80% акцій банку з'явилися 18 липня, і в той же день вони були підтверджені спільною заявою з боку банку і СЄПЕК.

Згідно з повідомленням, брати Буряки залишаться у складі акціонерів. При цьому Олександр Буряк, який нині є головою наглядової ради банку, залишиться працювати в банку, перейшовши на посаду заступника глави.

А Борис Тимонькін, який з місця голови правління Укрсоцбанку нещодавно мігрував у наглядову раду СЄПЕК, стане головою наглядової ради і в Брокбізнесбанку, а головою його правління стане Ігор Францкевич, який стояв біля витоків створення "Райффайзенбанку Україна", що тепер називається "ОТП Банк".

Правда, про плани на майбутнє в банку поки що не говорять.

"Так, ми справді перебуваємо в процесі закриття угоди, і залишаємося акціонерами. Але більш чітко про стратегію розвитку зможемо говорити після того, як новий власник остаточно увійде в капітал банку", - розповів "Реальній економіці" Олександр Буряк.

На думку експертів, дану угоду навряд чи можна вважати спекулятивною, так як у складі групи компаній Курченко банк досі був відсутній. А причетність до "Реал Банку", який видання Forbes неодноразово пов'язувало з бізнесменом, сам Курченко заперечує.

"Ймовірно, покупка цього банку "вписалася" у певну бізнес-стратегію, коли власна фінансова організація стає необхідною умовою для продовження розвитку бізнесу. І при такому розкладі покупців зазвичай цікавлять можливості банку, а не його балансова вартість", - прокоментував угоду аналітик міжнародного фінансового холдингу FIBO Group Павлос Косідіс.

Погоджується з ним і Вадим Березовик, який займав до середини 2012 посаду голови правління банку "Форум", який був проданий "Смарт-Холдингу" бізнесмена Вадима Новинського.

"Купівля такого банку для кептивних цілей - занадто дороге задоволення, тому він вочевидь вписується в стратегію розвитку бізнесу СЄПЕК", - вважає експерт.

У той же час, не виключено, що у братів Буряків не було особливого вибору, і продаж стала мало не єдиною можливістю поліпшити фінансовий стан банку.

"Ймовірно, у Брокбізнесбанку були проблеми з ліквідністю. І якщо в кризу пост Сергія Буряка (з грудня 2007 по березень 2010 він був главою Податкової адміністрації – авт.) дозволив йому "витягнути" банк, хоча він теж розглядав можливості рекапіталізації, то зараз у нього це не вийшло", - вважає член ради Національного банку Василь Горбаль.

Зокрема, відомо, що останнім часом Брокбізнесбанку почали масово закривати ліміти на міжбанківському ринку

Окремі банкіри, не під диктофон, кажуть, що це могло відбуватися за вказівкою з НБУ, щоб схилити власників швидше продати банк.

"Його, по суті, "видавили" з ринку, закривши ліміти. А першими це роблять, як правило, держбанки", - вважає Горбаль.

Тим не менш, у Національному банку запевняють, що дітище Буряків не викликало у регулятора серйозної стурбованості.

"Ситуація там - в Брокбізнесбанку – не була критичною. Тому, за цією угодою чітко видна мета нових власників: вичистити погані активи і вивести фінансову установу на прибутковість", - розповіло "Реальній економіці" джерело в Національному банку.

Хоча в останні роки банк досягненнями явно не балував. Так, за 2012 рік активи Брокбізнесбанку скоротилися більш ніж на 10%, розмір власного капіталу - на 8%, зобов’язання – на 15%, а прибуток за підсумками року склав 0,5 мільйона гривень проти 22,58 мільйона гривень в 2011 році.

В результаті, за рік банк перемістився з групи найбільших в групу просто великих банків.

"Усі банки вийшли з кризи з портфелем проблемних, нерідко таких що вже не обслуговуються, кредитів. І "відпрацювання" таких портфелів займає не менше 1,5-2 років. У той же час, якщо банк буде робити упор на розвиток клієнтських сервісів, нових продуктів, зарплатних програм - в першу чергу, де Брокбізнесбанк сильний, це вже через 3-6 місяців почне приносити результати", - вважає Вадим Березовик.

Згідно з планами СЄПЕК операція буде закрита протягом двох місяців. Однак ціну сторони вказувати відмовляюся.

"Враховуючи нинішні реалії ринку, банки вже давно продаються менше "одного капіталу". А якщо взяти до уваги стан банку, кредитний портфель та інші ризики, які взяли на себе нові власники, то вартість явно не перевищила половини капіталу. І то, найімовірніше вона була скоригована в меншу сторону", - вважає голова правління банку "Хрещатик" Дмитро Гриджук.

Нагадаємо, що за результатами рейтингу "Надійності депозитів" "Реальної економіки" Брокбізнесбанк за підсумками 2102 року опинився у групі "С" – "Задовільний рівень надійності", набравши за рейтинговою шкалою 2,89 бали з 4 доступних.