Українське хитання

The New York Times

П'ять днів тому Європейський союз і Україна почали переговори щодо нової угоди з метою сприяння політичної асоціації і економічної інтеграції України до Європи.

Зараз ми вже повинні були святкувати підписання і ратифікування угоди, і радіти, як успішно Україна просувається в бік тіснішої співпраці з ЄС. Натомість ми лише закладаємо перший камінь на новому, довшому і болючішому шляху.

У березні 2007 року сподівання щодо сталого демократичного розвитку в Україні були високими. Країну розглядали як проблиск демократії у колишньому Радянському союзі. Вона вже мала досвід вільних і чесних виборів порівняно з іншими країнами регіону.

Це дозволило ЄС піти на зближення з Україною і допомогло прокласти шлях до Східної співпраці - амбіційної політики, направленої на політичну асоціацію і економічну інтеграцію між ЄС і шістьма східними партнерами.

Зараз, однак, шлях до асоціації зайшов у глухий кут. І хоча переговори щодо угоди про асоціацію були успішно завершені у грудні 2011 року, подальший шлях - у вигляді підписання і ратифікації угоди - був заблокований діями України.

Причина цьому проста: розвиток України в останні два роки ставлять під питання наміри Києва поважати фундаментальні цінності, які підтримує угода і наші стосунки у ширшому сенсі.

Після перемоги Віктора Януковича у 2010 році на президентських виборах, яка була визнана такою, що відповідає міжнародним стандартам, Україна затвердила амбіційну програму реформ, спрямованих, у першу чергу, на зростання економіки, подолання наслідків економічної кризи і рух країни курсом глибших і тісних зв'язків з Європою.

З нашого боку ми могли тільки підтримувати таке наполегливе прагнення до реформ, і ми радо вітали європейський вибір України.

Ми не могли, однак, ховати наші зростаючі занепокоєння щодо стану демократії в Україні. Незалежні медіа і громадські організації постійно звітували про тиск з боку влади.

В кінці 2010 року розпочалися кримінальні процеси проти ряду лідерів опозиції, а рік потому колишнього прем'єр-міністра Юлію Тимошенко ув'язнили на сім років за нібито зловживання повноваженнями. Її судовий процес був негативно сприйнятий як в Україні, так і за кордоном як такий, що не відповідає міжнародним стандартам.

Більше того, десятьом іншим представникам опозиції було висунуто схожі звинувачення. 27 лютого колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка було ув'язнено на чотири роки після виснажливих допитів.

Ці судові справи мають ознаки політично мотивованого і вибіркового правосуддя. Згідно з думкою незалежних експертів, вони велися у манері неповаги до принципів верховенства права і прав підзахисних.

Ці тенденції несумісні з власним європейським вибором України.

Демократія, права людини і верховенство права - це ті цінності, які лежать в основі угоди про асоціацію, і Україна вже взяла на себе ці зобов'язання у рамках співпраці з ОБСЄ, Радою Європи і ЄС.

Тож чесним буде зазначити, що угоду про асоціацію було також ув'язнено, і ключі знаходяться в української влади.

У жовтні 2012 року українські виборці обиратимуть новий парламент. Це стане лакмусовим експериментом для демократії.

В цей день погляд міжнародної спільноти буде на Україні, із сподіванням і очікуванням, що країна не відмовиться від своєї традиції вільних і чесних виборів. Це також означає, що опозиція повністю зможе бути представленою на виборах.

Ми хочемо підкреслити, що це відповідальність влади - забезпечити, щоб усі політичні партії, разом з опозиційними і їх лідерами, змогли взяти участь на рівних умовах.

Ми закликаємо Україну завчасно вислати запрошення до ОБСЄ для можливості організувати належне міжнародне спостереження.

Ми бачимо себе союзниками України. Ми віримо в народ України, а також в український демократичний і економічний потенціал. Ми знаємо, що шлях до реформ, який обрала Україна, довгий і складний.

Однак ми переконані, що тісніша політична і економічна співпраця, а також людські контакти між ЄС і Україною нададуть переваги обом сторонам.

Двадцять років незалежності і суверенітету привнесли неповоротну зміну у ментальність українського суспільства. Українці є європейцями і поділяють європейські цінності. Наша мета - закріпити Україну в європейській сім'ї, що і повинні були символізувати підписання і ратифікація угоди про асоціацію.

Ми закликаємо українську владу продемонструвати політичну мужність і мудрість, необхідні для цього.

Карл Більдт, Вільям Хейг, Карел Шварценберг, Радослав Сікорський, Ґідо Вестервелле, міністри закордонних справ Швеції, Великої Британії, Чехії, Польщі та Німеччини.