Польща продовжила до 2026 року дію спеціальних економічних зон (СЕЗ).
Про це заявив польський міністр економіки Януш Пєхоціньський, пише Gazeta Wyborcza.
"На це рішення очікувало 250 тисяч осіб і сотні фірм, які заінвестували в спеціальні економічні зони 90 мільярдів злотих", - пише видання.
Як зазначається, це дозволить більшості фірм отримати ще більше допомоги від держави, а також - більше часу на перебудову бізнесу в умовах безпільгової діяльності.
За даними видання наразі в Польщі функціонує 14 спеціальних економічних зон, в які було вкладено 90 мільярдів злотих (235 мільярдів гривень). Причому найбільше було вкладено в катовіцьку СЕЗ - 20 мільярдів злотих.
"Принцип роботи СЕЗ простий. Компанії інвестують, а коли починають заробляти, то повертають частину інвестицій у вигляді податкових пільг", - пише видання.
Як зазначається, інвестори в середньому отримують 30, 40 і навіть 50% податкових пільг (в залежності від регіону).
Крім того, якщо підприємство середнє, то отримує ще 10% надбавки, а мікропідприємства - всі 20% додаткових пільг.
"Обсяг допомоги залежить від заможності регіону. Найменше - 30% отримають фірми на Мазов'ю (столичний регіон)", - пише видання.
Ще 7 воєводств (переважно західних) надають 40% пільг, а решта 6 звільняють інвесторів від сплати податків у розмірі 50% від сум заінвестованих коштів.
Однак, щоб отримати допомогу, сума інвестицій повинна бути не менше 100 000 євро. Крім того, частка власного капіталу в загальному обсязі інвестицій повинна перевищувати 25%.
В обмін на пільги підприємець зобов'язується підтримувати інвестиції і задекларований рівень зайнятості протягом п'яти років (для малих і середніх підприємств - три роки).
Видання пише, що головна проблема роботи цих зон полягала в часі, якого бракувало, щоб повернути вкладене.
Саме тому довго точились дискусії щодо продовження роботи СЕЗ.
Спеціально для цього в 2011 Ernst&Young підготувала рапорт, в якому дійшла висновку, що зони слід залишити, навіть попри те, що держава витрачає значні кошти в розбудову інфраструктури для інвесторів.
"Ми докладно вивчили два випадки, коли муніципалітети вклали багато в інфраструктуру. Тільки завдяки податку на нерухомість інвестиції в першому випадку повернулись через два роки, а другому уже через рік", - зазначив Адам Аллен з Ernst&Young.
При цьому він додав, що рано чи пізно місцеві органи влади почнуть отримувати ще й частину податку на прибуток фірм інвесторів.
Подібно й в міністерстві економіки вважали, що СЕЗ залишаються чи не єдиною можливістю для подальших інвестицій в економіку Польщі, оскільки допомога ЄС починає зменшуватись.
Як повідомлялось, обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну в серпні у порівнянні з липнем знизився на 73,1% - до 320 мільйонів доларів. Всього за 8 місяців цього року обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну становив 2,513 мільярда доларів проти 4,283 за відповідний період 2012 року (-41,4%).