Коли нарешті скінчиться "остполітика" у Німеччині?

Лілія Шевцова, Московський центр Карнегі

Об'єднана Європа? Брюссель? Забудьте. Бжезінський правий, коли називає ЄС "геріатричною палатою". Принаймні такою є політика Європи щодо Росії.

Рішення, які зараз приймає Європа, важливі для Росії.

Чи продовжить Європа залишатися "економічним гігантом і політичним карликом", як її назвав ще один політичний гуру Генрі Кіссінгер? Чи, можливо, Берлін ризикне взяти на себе більш активну роль на світовій арені? Якщо станеться останнє, чи Берлін змінить своє ставлення до Росії?

Коли самих німців питаєш, чи зміниться позиція Німеччини щодо Росії, вони завжди кажуть, що поки що цим не пахне.

Зараз на слуху переговори між християнськими демократами і соціальною демократичною партією про велику коаліцію, і навіть ще не ясно, хто буде відповідати за зовнішню політику.

У той же час нинішню політику Німеччини щодо Росії, яка роками не мінялася, незалежно від того, хто був канцлером, можна описати таким чином: "Берлін не має дратувати Кремль. Берлін не має ставити під загрозу свої економічні зв'язки з Москвою".

На щастя, деякі зміни у ставленні Берліна до Росії все ж відбуваються. Члени Бундестагу, не лише зелені, а й правлячі християнські демократи зараз все більш критично ставляться до російського режиму.

Канцлер Меркель завжди тепло відгукувалася про Путіна. Втім, незважаючи на риторичні нюанси і відсутність почуттів між двома лідерами, відносини слідують тому самому принципу. Німеччина досі намагається не дратувати Кремль і не висуває нормативних питань.

Зі свого боку, Кремль продовжує використовувати Німеччину для просування своїх інтересів і зривати будь-які європейські ініціативи, які їм суперечать.

Але якщо відбудеться велика коаліція між партією Меркель і Соціальною демократичною партією, демократи-соціалісти можуть отримати або посаду міністра фінансів, або міністерство закордонних справ, як це було у минулому.

Останнє грає важливу роль у формуванні зовнішньої політики. То яким чином соціальні демократи вплинуть на зовнішню політику Німеччини?

Найбільш ймовірно, продовжиться "шредерізація" - це політика, за прикладом колишнього канцлера Герхарда Шредера, який зараз сидить на хорошій офіційній зарплаті у Путіна.

Ми зараз живемо у спадщині колишнього міністра Франка-Вальтера Штайнмайєра часів попередньої великої коаліції, який був найбільшим прихильником німецької дружби з Путіним.

Це означатиме наслідування традиції зовнішньої політики таких іноземних експертів від соціал-демократів, як Гернот Ерлер, з їх постійною мантрою "перестаньте тріпати Росію", яка стосується критики путінського режиму.

Очевидно, що той самий Штайнмайєр - провідник ідей Шредера - має всі шанси стати міністром закордонних справ.

Лідер соціал-демократів Зігмар Габріель - ще один кандидат на цю посади. Його погляди на відносини Німеччини і Росії зовсім не відомі. Але враховуючи любов Німеччини до статусу-кво, можна очікувати, що Габріель продовжить політику "шредерізації".

Є причини вважати, що на чолі з соціал-демократами німецьке міністерство закордонних справ, яке одним з журналістів було названо "бастіоном російських прихильників", продовжить підхід, орієнтований на схід.

Ганс Кунднані з комітету закордонних справ при Європейській Раді нещодавно зробив цікавий аналіз.

Він пояснив, що німецькі політики спотворюють суть політики, очолюваної у 1970 роки Віллі Брандтом і Егоном Баром, обмежуючи її лише політикою ведення торгівлі і економічного обміну, і сподіваючись, що це призведе до "соціальних змін" в авторитарних державах.

Цитуючи Кунднані: "Німецькі політики мають забути про остполітику і натомість звернутися до важких питань, які сьогодні ставить взаємозалежний, багатополярний світ".

Одним з цих питань є просування ліберальних цінностей, і як не дати авторитарним режимам використати Захід для просування своїх режимів.

Мабуть, дехто сподівається на суперечки між Меркель, її адміністрацією, і Мінестерством закордонних справ через питання Росії.

Але чи призведе це до зміни підходу. Чи перетвориться це на підхід, який не буде виправдовувати путінський режим. Є сумніви.

Дехто може заперечити. Якщо міністром закордонних справ стане представник зелених, ситуація може змінитися. Згадаймо Йошку Фішера, за якого і з'явилася шредеризація.

Це все правда, але чому саме соціал-демократи стали тими, хто стоїть на чолі кричущої політики прикриття корумпованого режиму Росії?

Давайте сподіватися, що ми зараз вступаємо на етап, коли уряд Німеччини буде некомфортно себе почувати, або навіть буде соромитися продовженню політики шредеризації.

Давайте сподіватися, що Берлін зрозуміє, що заохочення Росії не означає створення сприятливим умов для її корупційного режиму і участь німецький політиків і бізнесменів у якості рантьє в російських аферах.

Давайте сподіватися, що нова коаліція поставить для себе іншу мету. Ось як її визначив Ульріх Спік: "виробити новий європейський підхід до Росії, яка стала набагато більш автократична всередині і все більш незручна для Заходу".

Давайте сподіватися, що Берлін зрозуміє, що існує інша Росія, поза Росією Путіна і Кремля. Це не та Росія, що представлена діалогом Німеччина - Санкт-Петербург. А Росія майбутнього.

Чи Німеччина дійсно хоче, щоб ця Росія сприймала Німеччину як лояльного партнера і прихильника Путіна?