Кабмін: Азаров продовжує шукати покращення

Дар’я Кравченко, Павло Харламов, РЕ

Останнє щотижневе засідання Кабінету Міністрів розпочалося з оптимістичною ноти.

Відкриваючи засідання, прем'єр-міністр Микола Азаров оголосив про результати дослідження Світового банку Doing Business за 2012-2013 роки, який оцінює простоту і ефективність ведення бізнесу.

Згідно з оцінкою СБ, за рік Україна піднялася в рейтингу на 28 позицій, зайнявши 112 місце зі 190 країн.

"Україну визнано державою, що досягла найкращих результатів щодо покращення регуляторного середовища серед усіх країн світу у починаючи з 2012 року. І це не раптовий стрибок або збіг обставин. В дослідженні зафіксовано, що темпи вдосконалення регуляторного середовища порівняно з 2009 роком були найвищими у регіоні і в світі. На сьогодні Україна займає четверту сходинку серед 50 країн світу, які досягли найкращого темпу наближення до так званого "передового рубежу" - наголосив Микола Азаров.

За словами Азарова, прогрес в рейтингу забезпечило впровадження регуляторних реформ у 8 сферах, серед яких спрощення отримання дозволів на будівництво, реєстрації майна, відкриття бізнесу, податкова реформа.

Так, наприклад, загальний час всіх процедур з оплати податків зменшився майже в 2 рази: з 697 годин за рік до 390, а кількість платежів скоротилася майже в 5 разів: з 135 до 28.

Хоча Азаров чомусь не нагадав, що податковий тиск в Україні залишається достатньо високим, як і заплутаність вітчизняної податкової системи. І, наприклад, у тому ж Doing Business рейтинг за пунктом "оподаткування" в загальному покращився лише на 4 пункти.

Та й взагалі, ейфорія уряду від окремо взятого дослідження виглядає блякло на тлі бюджетних проблем України, яка, фактично, перший раз за довгі роки у 2013 році вдалася до секвестру.

Крім того, про яке "покращення" можна говорити при стабільному зниженні ВВП та промислового виробництва? Тим більше, що глобально рейтинги нашої держави залишаються під загрозою: в кінці вересня агентство Moody's знизило рейтинг єврооблігацій до "Саа1", що говорить про надзвичайно низьку якість цих зобов’язань.

А Fitch Ratings на початку жовтня попередило про можливий перегляд рейтингів України.

Хоча Азаров, незважаючи на оптимізм, також погоджується, що особливих причин для радощів поки що немає.

"Хочу також наголосити на тому, що прогрес України відзначений на тлі загального прискорення темпів реформ у світі. Останнє дослідження зафіксувало на 18% більше реформ у країнах, які досліджувались, ніж минулого року. Внаслідок такої порівняльної бази в окремих сферах відбувається лише збереження позицій України", - відмітив прем’єр.

Простіше кажучи, незважаючи на деякі поліпшення, їх усе ще недостатньо для того, щоб вивести вітчизняну економіку із затяжного падіння. Наприклад, досі є проблемами монополізація регіональних енергоринків і свавілля енергорозподільчих компаній, низький захист прав інвесторів, а також "заморожена" реформа у сфері банкрутства.

Крім того, не менш актуальними залишаються питання корупції та некомпетентності чиновників, які в значній мірі "гальмують" позитивні зрушення.

"Хоча це можна пояснювати більшим прогресом інших країн, які таким чином "посунули" Україну. А також тим, що певні реформаторські кроки уряду протягом поточного року просто не потрапили до дослідження, оскільки воно складалося раніше", - спробував виправдатися прем'єр-міністр, і заявив, що чекає конкретних дій для вирішення багатьох проблем.

По-перше, Азаров пообіцяв, що уряд розробить низку антирейдерських законопроектів.

По-друге, прем'єр доручив опрацювати законодавчу базу і практику щодо вільного та рівного доступу до кредитних, енергетичних, матеріальних та інших ресурсів.

По-третє, наголосив на продовженні вдосконалення податкових, митних, дозвільних процедур та ліцензування.

Крім цього, глава уряду підкреслив важливість розвитку ІТ-індустрії.

"Можливо, ми випереджаємо країни Євросоюзу щодо створення стимулюючого режиму для галузі цифрових технологій... Робота на ринку цифрових технологій ЄС, який динамічно модернізується - це вже не мрія, а найближча перспектива для українських компаній", - заявив Азаров, і доручив Міністерству економічного розвиту та Держінформнауки, із залученням учасників IT-сфери почати розробку стратегічного проекту інтеграції в індустрію цифрових технологій Європейського Союзу.

Втім, крім планів Кабмін прийняв і цілком конкретні рішення.

Уряд схвалив проект угоди про розподіл продукції з компанією Chevron Ukraine BV на Олеській газовій площі.

"Цю угоду буде підписано 5 листопада в рамках інвестиційного форуму, що проходитиме в Києві", - сказав міністр екології та природних ресурсів Олег Проскуряков.

Згідно з угодою, компанія Chevron збирається вкласти 350 мільйонів доларів у розвідку сланцевого газу у Львівській та Івано - Франківській областях. Хоча на Західній Україні цей інвестиційний проект був сприйнятий без ейфорії. Наприклад, у Львівській облраді угоду із Chevron затвердили із великим скандалом.

Противники видобутку сланцевого газу апелювали до екологічних проблем, недосконалої угоди і відзначали, що разом із Chevron розробкою буде займатись нікому невідоме "Надра Олеско". На Івано-Франківщині цю угоду також прийняли дуже важко, після двох голосувань.

Крім того, уряд схвалив проект закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування коефіцієнтів, застосовуваних до ставок екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів".

За словами Проскурякова, цей документ буде в найкоротші терміни доопрацьований спільно з Міністерством доходів і зборів, і ​​його остаточну редакцію отримає парламент. І хоча цей документ власне сам збір не ліквідовує, для деяких груп авто його розмір знизиться, але для деяких, наприклад, з об’ємом двигуна менше 1 літра, навпаки, виросте.

Також в стінах уряду знову пролунала тема рейдерства. Зокрема, голова Держпідприємництва Михайло Бродський заявив про те, що прийнятий на початку жовтня законопроект по боротьбі з протиправним поглинанням і захопленням підприємств потребує доопрацювання.

"Людям все одно, хто влада, а хто опозиція. Але ситуація така, що опозиція зруйнувала 50% законопроекту. Я хочу скасувати ці поправки", - сказав Бродський, який, одначе, так і не уточнив суть цих поправок.

Але навіть якщо голова Держпідприємництва втілить свої погрози у життя, проблема рейдерства як така навряд чи буде вирішена одним законом. Тим більше, що нерідко за протиправним поглинанням і захопленням підприємств криються інтереси представників влади.

Не менш різко чиновник висловився і з приводу зовнішньої реклами на узбіччях.

"У цивілізованій Європі такого немає. Місцеві депутати створили собі бізнес. По-перше, не на всю рекламу є дозволи, і значить, не всі гроші йдуть до місцевих бюджетів. По-друге, зараз у метро - як у рекламному ящику. Біл-борди несуть небезпеку людям. Хоча ще Резолюцією ООН від 1984 року була проголошена безпека громадян. Тому боровся, борюся, і буду боротися" - рішуче пообіцяв Бродський.