Україна має намір домогтися від "Газпрому" знижку на газ

Україна має намір домогтися від "Газпрому" знижку на газ до 250-260 дол. за тис. кубометрів, заявив Прем'єр-міністр Микола Азаров. "Ми протягом цього часу переконували РФ піти на перегляд контракту. Зараз таку обіцянку за великим рахунком є, і ми сподіваємося, що реалізуємо його в ході переговорів",- сказав він. Однак у Міненерго офіційно ситуацію не коментують.

Повідомляє УНН з посилання на видання "Коммерсант. Україна".

Однак джерело в міністерстві розповіло, що переговори поновилися на тлі відмови України від підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом. "Зараз наша позиція - це зниження ціни до 250-260 дол. за тис. кубометрів і гарантії завантаження газотранспортної системи в обсязі не менше 90 млрд кубометрів на рік",- пояснив співрозмовник. За його словами, Україна також готова створити консорціум з Росією на базі української ГТС.

Переговори про зниження ціни газу Кабмін вів з 2010 року. Як повідомляв раніше посол Росії в Україні Михайло Зурабов, в кінці минулого року сторони фактично домовилися про створення газотранспортного консорціуму з одночасним зниженням ціни палива до 250 дол за тис. кубометрів. Проте пізніше Росія поставила додаткові умови - вихід України з Енерготовариства і прийняття законів, які дозволяють приватизувати ГТС. Це призвело до зриву переговорів вже у травні.

У жовтні президент Росії Володимир Путін заявив, що російські банки оформили Україні черговий кредит - на 750 млн дол., а "Газпром" допоміг Україні закачати необхідний газ в підземні сховища (ПСГ) зі знижкою - за 260 дол. за тис. кубометрів. Пізніше глава російської монополії Олексій Міллер пригрозив перевести "Нафтогаз" на передоплату з-за прострочення платежу за серпень. Заяву було зроблено за місяць до саміту Східного партнерства, на якому Україна може підписати угоду про асоціацію з ЄС. "Нафтогаз" не зміг заплатити і став "переписувати" закуплені Україною в жовтні обсяги на Ostchem бізнесмена Дмитра Фірташа, обмінюючи їх на свій газ в ПСГ.

У "Газпромі" сприйняли зниження запасів "Нафтогазу" в ПСГ як порушення домовленостей про транзит у Європу і компанії виставили рахунок на всі обсяги жовтня. "Нафтогаз" відмовився купувати російський газ до кінця року. В середині листопада "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" за підсумками минулих у Москві переговорів все-таки підписали акт здачі-приймання газу за жовтень, став предметом конфлікту. Українська монополія намагалася переконати "Газпром" в тому, що велика частина з поставлених у жовтні в Україну 3,2 млрд кубометрів палива належить Ostchem. Однак "Нафтогаз" визнав купівлю 1,4 млрд кубометрів газу в жовтні.

У прес-службі "Газпрому" вчора офіційно ці пропозиції не коментували. Проте джерело, знайоме з позицією російської сторони, зазначив, що одного консорціуму для зниження ціни газу сьогодні буде недостатньо. "Один консорціум навряд чи когось вже зацікавить. Співробітництво повинно проходити в більш широкому форматі, пропозицію української сторони має бути пакетним. Мова може йти про консорціум, участі у спільних проектах з видобутку газу і допуск "Газпрому" до кінцевих споживачів палива",- пояснив співрозмовник у міністерстві.