ЄС скасував мита на добрива компаній Фірташа

З понеділка у ЄС не діють додаткові мита на імпорт нітрату амонію - аміачної селітри - з України.

Обмеження були введені ще в 1996 році, пише "Комерсант-Україна".

"Тоді це рішення пролобіювали місцеві виробники міндобрив", - каже президент Союзу хіміків Олексій Голуб.

Тепер українська продукція може імпортуватися із загальний ввізним митом - 6,5% від митної вартості - близько 16 євро виходячи з цін на українську селітру на умовах FOB Чорне море.

Досі за цією ставкою міг експортувати свою продукцію тільки один виробник - черкаський "Азот", і то в рамках квоти близько 30 тисяч тонн на рік, а поставки понад цей обсягу і для інших виробників обкладалися додатковим митом у розмірі 29,26-33,25 євро за тонну.

Власником усіх українських виробників аміачної селітри є Ostchem Holding, що входить в Group DF Дмитра Фірташа. У неї входять концерн "Стірол", черкаський і сєверодонецький "Азот", а також "Рівнеазот". Обсяг виробництва аміачної селітри у 2011 році - 2,44 мільйона тонн.

Українські підприємства неодноразово намагалися відмінити дію мит. У 2006 році черкаський "Азот" навіть домігся початку розслідування, яке могло привести до перегляду обмежень.

Однак у 2007 році дію мита було продовжено. Лише у 2008 році завод спільно з російськими "Акрон" і "Єврохім" - їхня продукція також обкладалася додатковим митом - отримав квоту на імпорт аміачної селітри в ЄС в обсязі близько 100 тисяч тонн.

Керуючий директор NF Trading - швейцарський трейдер Ostchem - Дмитро Глебко каже, що скасування мит стало для компанії "приємним сюрпризом".

"Це не просто відкриття кордонів. Відсутність мит зробить українську селітру більш конкурентною на найбільших ринках ЄС", - зазначив він.

Попит на українську продукцію є навіть зараз, незважаючи на дію загороджувальних мит, стверджує директор з маркетингу, стратегічного аналізу і планування Ostchem Марія Беззубова.

Як повідомлялося, Антимонопольний комітет і хімпідприємства Фірташа досягли угоди про зниження цін на міндобрива.