Банки "змусять" обмежити видачу готівки через банкомати

У власників банкоматних мереж різко впали доходи від операцій з видачею готівки і вони уже шукають способи збільшити кількість трансакцій.

Так, 10 червня система Visa знизила комісію interchange за всіма своїми картками з рівня 1% +3 гривні до 0,5% +2 гривні, а система MasterCard 1 червня ввела продукт Debit MasterCard з комісією всього в 2 гривні, пише "Комерсант-Україна".

Клієнти банків вже відчули зниження платіжними системами комісії interchange, яку банки-емітенти карт платять банкам-власникам банкоматів за видачу готівки. Утім, банки намагаються уже намагаються обмежувати видачу готівки.

26 червня в ході засідання ради Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА банкіри заявили, що ПриватБанк, який володіє найбільшою мережею в 7850 банкоматів, обмежив зняття коштів з карт Visa інших банків сумою 100 гривень за одну трансакцію.

Один з банкірів після наради повідомив, що, за його інформацією, Приватбанк ввів обмеження 15 червня, а вони дізналися про це зі скарг клієнтів.

Рішення ПриватБанку банкіри не схвалюють, але вважають законним, оскільки дотримується денний ліміт Visa з видачі готівки 200 євро - 2 тисячі гривень.

Ввести ліміт видачі готівки по картках MasterCard банки не зможуть, оскільки система буде їх за це штрафувати.

Банкіри не могли поставити питання ПриватБанку, оскільки його представника на нараді не було, а заступник директора департаменту платіжних систем НБУ Станіслав Широчин на їхні скарги відповів лише, що "позиція ПриватБанку центробанку не подобається".

Після цього кореспондент видання спробував зняти в банкоматі ПриватБанку 150 і 200 гривень, однак в обох випадках термінал відхилив трансакцію по картці Альфа-банку.

При цьому на екрані банкомата з'являлося повідомлення: "Неможливо видати зазначену суму. Рекомендується 100 гривень".

Співробітники онлайн-чату ПриватБанку про введення ліміту нічого не знали і припустили, що він встановлений емітентом карти. Але в Альфа-банку заявили, що ліміту на зняття коштів в інших банках у них немає.

Аналогічні обмеження на зняття коштів можуть з'явитися і в інших установах.

"Банки-еквайєри отримають збитки, тому існує ризик введення лімітів, що викличе невдоволення клієнтів", - упевнений начальник відділу розвитку банківських карт "Дочірнього банку Сбєрбанку Росії" Андрій Кирієнко.

"Коли interchange знизився, постраждали власники банкоматних мереж. Банки захищаються від збитків і вводять ліміти. Технічно їх можна встановити на окремі види карт", - зазначає глава правління Українського процесингового центру Антон Романчук.

Незважаючи на бажання банків залишатися прибутковими, вони визнають неминучість зниження interchange.

За розрахунками Олександра Яблунівського, при середній трансакції в 590 гривень нова ставка для карт Visa становить 0,84% від суми операції, а по Debit MasterCard - 0,34%: "А міжбанківська комісія до цих пір була близько 1,5%. В інших країнах вона становить 0,37-0,47%".

"Нацбанк вітає зниження interchange, так як це дає можливість зменшити тарифи для клієнтів і збільшує частку безготівкових операцій", - говорить Станіслав Широчин.

Зниження тарифів для клієнтів банки не обіцяють. "Еквайєри компенсують падіння прибутковості за рахунок збереження комісій для клієнтів", - відзначає глава департаменту розвитку роздрібного бізнесу Креді Агріколь Банку Тетяна Шаповал.