Росія претендує на "Турбоатом"

Росія і Україна збираються створити два великих СП, інтегрувавши підприємства ядерного паливного циклу і атомного машинобудування.

В міждержавний холдинг може бути включений і найбільший український актив атомної галузі - харківський "Турбоатом", пише "Комерсант-Україна".

Так, у четвер в рамках роботи українсько-російської міждержавної комісії за участю президентів двох країн у Ялті Міністерство енергетики та вугільної промисловості України підписало з "Росатомом" меморандум про інтеграцію і співпрацю в галузі атомної енергетики.

За даними джерел видання, перше СП повинно зосередитися на всьому ланцюжку виробництва палива для АЕС - від видобутку урану до випуску готових паливних зборок, а його контрольний пакет буде належати Україні.

У машинобудівному холдингу мажоритарним партнером буде російська сторона. Займатися підготовкою до створення СП повинні держконцерн "Ядерне паливо" і російський "Атоменергопром".

Учасником паливного СП з російської сторони хотіли зробити АЕХК (Ангарський електролізний хімічний комбінат), в машинобудівному СП передбачається участь найбільшого підприємства українського атомпрому - харківського "Турбоатома".

Один зі співрозмовників " не виключив, що в СП можуть включити й інші українські компанії, в тому числі урановидобувні активи, потужності з виробництва цирконію, а також вже створене російсько-українське ЗАТ "Завод з виробництва ядерного палива".

Угоду про створення аналогічного СП було підписано ще у 2005 році, але тоді воно залишилося лише на папері, відзначає видання.

Створення атомного холдингу двох країн Володимир Путін ще раз запропонував Віктору Януковичу в квітні 2010 року.

Однак Янукович не став квапитися, з урахуванням того що інші спільні проекти, включаючи добудову третього і четвертого блоків Хмельницької АЕС, просунулися недалеко.

Більш того, в червні українське Міненерго опублікувало проект "Енергетичної стратегії України до 2030 року", згідно з яким за американською Westinghouse закріплюється статус другого постачальника ядерного палива на довгі роки.

Як відомо, за словами голови ФДМ Олександра Рябченка, "Турбоатом" повинен залишитися державним.