Енергетичний огляд: тарифи, експансія Білорусі та сланцевий газ

Юрій Корольчук, Інститут енергетичних досліджень

"Реальна економіка" представляє щотижневий рейтинг найбільш важливих і резонансних подій останніх 7 днів у паливно-енергетичному секторі України, які матимуть вплив на економічне життя країни.

Уряд не планує підвищувати тарифи на житлово-комунальні послуги у цьому опалювальному сезоні

Таку обіцянку дав віце-прем'єр-міністр України Олександр Вілкул. Його слова підтвердив пізніше і прем'єр-міністр Микола Азаров. Обидва чиновники вважають, що у цьому опалювальному сезоні ніяких передумов для підвищення тарифів немає.

Подібні слова викликають скепсис та навіюють "чорні" думки про майбутнє українських "жеків" та особливо системи виробництва і постачання тепла.

Представники влади апелюють до того, що ціни на газ і електроенергію є стабільними, а також в економіці України не спостерігається інфляції. Подібні аргументи висловив Вілкул під час свого опалювального "туру" на об'єкти виробництва тепла Києва.

При цьому ціна на газ для теплопостачальних організацій залишається на рівні 1309 гривень за 1000 кубометрів. Тоді як для них постачається російський газ по ціні більше 3500 гривень.

Різницю у більш ніж 2000 гривень "оплачує" держава. Проте, уряд не поспішає виділяти належні дотації теплокомуненерго, а тому місцеві органи влади змушені вдаватися до екстраординарних кроків - підвищувати тарифи на власний страх і ризик. Адже вони це роблять без згоди регулятора НКРЕ.

Саме тому уряд взявся ретельніше контролювати ситуацію із тарифами на житлово-комунальні послуги. Нині у всіх регіонах України працюють комісії з перевірки обґрунтованості тарифів. І там, де вони завищені, уряд вживає відповідних контрзаходів.

Проте, подібна політика лише буде поглиблювати кризу у системі ЖКГ, оскільки нинішні умови роботи і низькі тарифи не дозволяють модернізувати або ремонтувати обладнання і мережі.

Подібні дії означають, що уряд відстежує рівень тарифів у різних містах України з метою не допустити їхнього підвищення напередодні виборів президента в 2015 році.

Влада оприлюднила наказ про продовження терміну дії ДСТУ на дизпаливо до листопада 2013 року

Міністерство економічного розвитку і торгівлі нарешті оприлюднило наказ про продовження терміну дії ДСТУ 3868-99 "Паливо дизельне. Технічні умови" ("Євро-3") до 1 листопада 2013 року. Відповідний документ за номером 886 був ухвалений ще 1 серпня.

В уряді вже розробили новий техрегламент як для бензину стандарту "Євро-3", так і для дизельного палива даного типу, який набуде чинності через 6 місяців.

Стандарти, передбачені в регламенті, будуть діяти до кінця 2015 року. Власне, щоб згладити перехідний період від одних норм до інших, Міністерство економрозвитку продовжило дію ДСТУ 3868-99.

Але в Кабміні не стали продовжувати ДСТУ 4063-2001 (регламентує та дозволяє виробництво бензин марки А76/А80), термін дії якого також вичерпався.

Життя "старому" дизелю продовжили в інтересах Шебелинського ГПЗ, російського "Транснафтопродукту", "Укрзалізниці" та імпортерів цього палива із Казахстану.

Слід зауважити, що припинення старих стандартів стало наслідком більш ніж десятирічної боротьби захисників і противників "Євро-2". Адже чи не вперше серйозно про заборону старих стандартів заговорили ще 1999 року.

Наразі після заборони старих стандартів ринок пального очікують зміни. Частина компаній і мереж АЗС, які орієнтувалися на пальне "Євро-2" і "Євро-3" будуть змушені переорієнтуватися на пальне більш дорогого класу

Це ж стосується і споживачів, які будуть витрачати більше коштів на пальне. Також ринок ймовірно очікує черговий сплеск активності контрабанди пального і збільшення контрафактного бензину і дизелю.

Експансія Білорусі на енергетичний ринок України.

"Білорусьнєфть" отримала дозвіл на проведення робіт на нафтових родовищах України. Нафтосервісні послуги здійснюватиме дочірнє підприємство ТОВ "Сервіс Ойл", яке було створене у грудні 2012 року.

Білоруси отримали дозвіл Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки на проведення робіт.

Також були отримані сертифікати державної реєстрації небезпечних факторів на кожен хімічний компонент, який використовується підприємством при виконанні гідравлічного розриву пласта.

Як бачимо, гідророзрив використовують не лише українські компанії, Shell або Chevron, а й наші північні сусіди із Білорусі. Початок робіт на українському ринку - це ще один крок у розвитку "Білоруснєфті", яка вже працює у Росії, Венесуелі, Еквадорі.

Тим часом іще одне білоруське підприємство "Білоруська нафтова компанія" (БНК) розглядає можливість будівництва або придбання нафтових терміналів у портах Чорного моря.

Таке рішення пов'язане з наміром БНК зміцнити свої позиції на ринках збуту, яким є і Україна, та розширити географію продаж.

Ціна на газ для України досягла свого мінімуму.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі підрахувало, що за підсумками липня Україна імпортувала газ за середньою ціною 406,6 долара за 1000 кубометрів. Це на 0,3% нижче, ніж у червні - 407,8 долара.

Зменшення ціни на газ зумовлено диверсифікацією поставок газу з ЄС. Ціна російського газу згідно контракту між "Нафтогаз України" і "Газпромом", з урахуванням "харківської знижки", в червні 2013 року складала 426,1 долара за 1000 кубометрів.

У липні згідно попередньої інформації ціна не особливо відрізнялася від червневої. Хоча, за словами міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького, ціна на російський газ із початку третього кварталу 2013 року повинна становити 400 доларів.

Вартість газу, який купується в Європі за реверсною схемою, коливається в межах 370-390 доларів за 1000 кубометрів.

Проте, скоріше за все, липень і серпень 2013 року стануть місяцями, коли Україна зможе закуповувати найдешевше газ у ЄС.

Це, відповідно, буде позитивно впливати на середню ціну на газ. Але з вересня ціна на ринках ЄС традиційно буде зростати і буде наближатися до рівня 400 доларів.

Україна у липні імпортувала з ЄС в реверсному напрямку 268 мільйонів кубометрів природного газу. Через Угорщину газ в липні поставляли Східно-європейська паливно-енергетична компанія "СЄПЕК" і енергохолдинг "ДТЕК".

В цілому за сім місяців 2013 року з Європи в Україну надійшло 920 мільйонів кубометрів газу, з яких через Польщу - 609 мільйонів, через Угорщину - 310 мільйонів.

У 2012 році ціна російського газу для "Нафтогазу" становила у першому кварталі - 416 доларів за 1000 кубометрів, у другому кварталі - 425, у третьому - 426, у четвертому - близько 430 доларів за тисячу кубометрів.

Середньорічна ціна на російський газ, закладена в бюджеті України на 2013 рік, становить 421 долар за 1000 кубометрів.

Газовидобувна компанія Пінчука може видобувати сланцевий газ

Компанія "Гео Альянс Височанське", яка належить Віктору Пінчуку, може почати видобуток нетрадиційного газу у Луганській області.

Після проведення геологорозвідувальних робіт компанія отримала непромисловий дебет газу на своїх родовищах у Луганській області. Для досягнення промислових результатів необхідно проведення гідравлічного розриву пластів.

Компанія вже в липні-серпні поточного року облаштувала майданчик для техніки, призначеної для проведення гідравлічного розриву пласта (ГРП). "Гео Альянс Височанське" проводить ГРП за допомогою американської нафтосервісної компанії Halliburton.

За оцінками Halliburton можливий початковий дебет свердловини може скласти 180-220 тисяч кубометрів на добу.

Водночас, в самій компанії "Гео Альянс Височанське" не підтверджують офіційно своїх намірів видобувати саме нетрадиційний газ. Хоча технології, які планує використовувати компанія, можуть свідчити саме про такі плани.

Нині підприємство має спецдозвіл № 3179 на користування надрами для розвідки і видобутку природного газу на родовищі Височанське в районі селища Слов'яносербськ Луганської області. Дозвіл видано строком до 2027 року.

Спеціальні дозволи на використання надр з метою видобутку газу мають 11 підприємств, що працюють на 32 родовищах.

З них видобуток на 16 майданчиках здійснює державна компанія "Укргазвидобування", на 6 – "Куб-газ". На двох родовищах працює "Гео-Альянс": "Гео-Альянс Височанське" в районі Словяносербська і "Гео-Альянс Львівське" - в районі Станиці Луганській.

Але спецдозволи на видобуток нетрадиційного газу на території Луганської області поки не видавалися.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.