Інвестиційні фонди: збитки атакують

Павло Харламов, РЕ

Ліквідація та продаж компаній з управління активами - ще одна ланка в довгому ланцюгу втечі з України іноземних інвесторів.

І в найближчому майбутньому цей тренд навряд чи зміниться, так само як небажання і неготовність українців вкладати у вітчизняний фондовий ринок свої гроші.

У розвинених країнах сегмент спільного інвестування апріорі є джерелом "довгих" грошей для економіки, а також одним з ключових способів заробітку для пересічних інвесторів, які вкладають мільярдні кошти в інвестфонди.

Наприклад, у США активи ІСІ досягають 80% ВВП, у країнах ЄС перевищують 50%. Це говорить про те, що фондовий ринок "там", за кордоном, працює ефективно, в той час як в Україні - ледь животіє.

На зламі кризових років, в 2009-2010 роках, коли українські біржі показували більш ніж двократне зростання, а інвестфонди приносили своїм пайовикам до 100% на рік, ще була надія, що ІСІ стануть гідною альтернативою банківським продуктам та валюті, в якій українці так люблять зберігати гроші.

Але за цей рік ринок повністю розгубив залишки оптимізму: активи публічних інвестфондів до серпня досягли сміховинних 202 мільйонів гривень, або близько 0,01%, а збитки вираховуються десятками відсотків.

Більше того, з ринку почали йти великі компанії, чого не було навіть в розпал кризи.

Хто наступний?

Однією з перших "ластівок" виявилася компанія BG Capital, що закрила своє представництво в листопаді 2011 року.

Таке рішення було пов'язане з тим, що "Банк Грузії", який володів компанією і також "БГ Банком" (зараз - банк "Перший", - прим.авт.) вивів з України свої активи.

Через рік, у грудні 2012, про згортання своєї роботи в Україні оголосив також брокерський дім "Откритіє", що належав російській компанії з аналогічною назвою.

Також у грудні минулого року відмовився від управління активами відомий оптиміст українського фондового ринку - бізнесмен Ігор Мазепа, який контролює групу Concorde Capital.

Він вирішив продати КУА "Конкорд Ессет Менеджмент" і "Піо Глобал Україна", які колись входили до числа лідерів.

Черговим великим "втікачем" у січні поточного року стала інвесткомпанія "Ренесанс Капітал", що працювала в Україні ще з далекого 2004 року.

Правда, це рішення не було несподіваним, оскільки новий власник групи "Ренесанс" в Росії, яка володіла українською компанією, Михайло Прохоров ще в кінці 2012 року дав зрозуміти, що буде відмовлятися від збиткових активів.

І хоча в сегменті управління інвестфондів компанія не працювала, її закриття стало тривожним сигналом.

Побоювання виправдалися: у червні стало відомо про ліквідацію КУА Citadele Asset Management Ukraine - дочірньої компанії латвійського Citadele Banka.

Так само як і "Ренесанс", КУА працювала в Україні з 2004 року. Причому, досить успішно: якщо на початку 2006 року компанія управляла чистими активами на 57 мільйонів гривень, то до січня 2008 року, як раз перед тим, як ринок почав падати, вартість ВЧА перевищила 445 мільйонів гривень.

Однак до червня нинішнього року, коли компанія оголосила про закриття - обсяг активів скоротився більш ніж у 100 разів.

Крім того, два фонди, що залишилися під управлінням компанії, за п'ять місяців нинішнього року задекларували збиток: "Цитаделе фонд Українських Облігацій" у розмірі 12%, а "Цитаделе Український Збалансований фонд" - понад 60%.

Апофеозом стало рішення, яке озвучила КУА "Райффайзен Аваль", що належить австрійській групі Raiffeisen International.

В середині липня акціонери компанії прийшли до думки, що продовжувати ліцензію на управління активами, яка закінчується 15 жовтня, немає сенсу.

"Ми вирішили, що утримання компанії, яка немає перспективи розвитку на такому ринку, є недоцільним", - коротко прокоментував ситуацію в інтерв'ю "РЕ", що вийде найближчим часом, голова Райффайзен Банку Аваль" Володимир Лавренчук.

У підсумку, мало не єдина успішна на "мертвому" ринку КУА, вартість активів в управлінні якої з червня 2012 року по червень 2013 зросла на 35%, теж втратила в нього віру.

"У тому, що йдуть сильні гравці безумовно, негатив. Але те, що це не переверне ринок - однозначно, так як нестачі в КУА та їх послугах немає", - зазначає гендиректор КУА "ОТП Капітал" Григорій Овчаренко.

Затяжний спад

Безумовно, заробляти на ринку, який не росте вже більше року, вкрай складно. Наприклад, індекс "Української біржі" "завис" ще з червня 2012 року і коливається біля позначки 900 пунктів, злегка відхиляючись від цього значення.

Відтак, навіть спекулянти втрачають терпіння.

А в інвестиційних фондах ситуація ще більш сумна. Так, згідно з даними Української асоціації інвестиційного бізнесу, за рік, з 13 серпня 2012 по 13 серпня нинішнього року, близько десяти відкритих фондів отримали збитки на рівні 10-20% і більше.

В інтервальних фондах ситуація не краща - втрати до 5-10%, так само як і у закритих, збитки яких досягають 20% і більше.

Публічні фонди з найбільшою доходністю та збитками, за 12 місяців станом на початок серпня

Джерело: УАІБ, Investfunds.ua

Заробляють лише ті фонди, які орієнтовані на вкладення в інструменти з фіксованою доходністю: облігації, депозити, золото, частково нерухомість. Всі інші, в портфелях яких частка акцій досягає 30% і більше - зазнають збитків.

Немає сумніву, в таких умовах утримувати інвесторів вкрай складно. З січня по серпень кількість сертифікатів відкритих фондів в обігу скоротилася з 10,7 мільйона ​​до 8,3 мільйона штук, інтервальних - зі 160,6 тисячі до 153,2 тисячі штук, закритих з 133 тисяч до 119,7 тисячі штук.

В свою чергу венчурні фонди, навпаки, демонструють позитивну динаміку. Наприклад, за 2 роки, з 1 кварталу 2011 року по 1 квартал 2013 року, вартість чистих активів венчурних ІСІ зросла з 93 мільярдів гривень до 129 мільярдів гривень, або майже на 39%.

Але так як венчури в Україні використовуються в більшості випадків для оптимізаційних та інших схем легалізації доходів, розцінювати акумульовані там кошти як реально працюючий капітал, нажаль, не можна.

Динаміка активів венчурних ІСІ у 2011-2013 роках, млрд гривень

Джерело: УАІБ

Сподіваючись на покращення

Осінь навряд чи принесе інвестиційному ринку пожвавлення, оскільки вільна ліквідність давно перетекла в банки, або конвертована у валюту, в той час як фондовий ринок цю ліквідність втрачає.

Так, кошти фізосіб на рахунках банків на 1 серпня досягли 411 мільйонів гривень, у той час як денний обсяг торгів на "Українській біржі" в день становить 20 мільйонів гривень і нижче, хоча 3 роки тому, в серпні 2010 року, ця цифра була в 5-7 разів більшою.

"Я би не очікував якихось суттєвих змін на ринку інвестфондів цієї осені. Нових грошей від інвесторів не з'явиться, оскільки особливих змін в економіці України не передбачається", - підкреслює керуючий директор КУА "Драгон Есет Менеджмент" Андрій Золотухін.

А чим вужче ринок - тим складніше на ньому вести маржинальний бізнес, і доцільність існування багатьох компаній опиняється під великим питанням.

Так, КУА може працювати в "плюс" лише за умови, що вона керує 50-60 мільйонами гривень активів. Якщо взяти дані Investfunds, то таких компаній лише чотири: "Фінекс-Капітал", "Інвестиційний капітал Україна", "Кінто" і "ОТП Капітал".

Решта, на жаль, за бортом, і продовжує втрачати накопичені запаси.

Топ-10 КУА с найбільшим обсягом ВЧА в управлінні, млн гривень (станом на 1.08.2013)

Фінекс-Капітал

227,8

Інвестиційний Капітал Україна

178,2

КІНТО

149,8

ОТП Капітал

55

Райффайзен Аваль

37,3

ІТТ-Менеджмент

24,2

УкрСиб Есет Менеджмент

14,3

Драгон Есет Менеджмент

14,2

Профі-Т-Актив

11,7

Абсолют Есет Менеджмент

11,4

Джерело: Investfunds

"Думаю, що можна очікувати подальшого закриття бізнесу тими КУА, що належать банкам із західним капіталом, як і виходу самих західних банків з ринку України", - вважає голова ради директорів групи "Інвестиційний Капітал Україна" (ICU) Валерія Гонтарєва.

З іншого боку, 344 ліцензій на управління активами для такого ринку як український - надто багато, особливо якщо врахувати, що з публічними фондами працює не більше 30 компаній.

Чим займаються інші - не може навіть сказати Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку, яка вже давно висловлювала незадоволення у бік КУА, які займаються так званими "приватними інвестиціями" і декларують дохідність венчурних фондів у сотні відсотків за рік.

"Ринок повинен очиститися, це передбачуваний сценарій. Я думаю, на ньому є місце для 5 великих КУА, які пропонуватимуть ліквідні, цікаві інвестору продукти", - розмірковує Вадим Мосійчук.

Питання лише в тому, якою буде ціна цієї "чистки". Адже потрібно враховувати, що публічні фонди в більшості своїй працюють з грошима рядових інвесторів.

А згадуючи глибоке падіння ринку, та знецінення активів, далеко не всі з них можуть розрахуватися за своїми зобов'язаннями, що ставить під загрозу і без того хитке становище інвестиційної галузі в Україні.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.