Енергетичний огляд: газова суперечка та енергетична "незалежність"

Юрій Корольчук, для РЕ

Президент Янукович дав оцінку енергетичній ситуації України

Активізація газових перемовин України та Росії супроводжувалася розширеним і майже програмним інтерв’ю президента Віктора Януковича.

Зокрема, президент максимально широко спробував розтлумачити ЗМІ свою позицію щодо "старих" енергетичних проблем та окреслив нові цілі в енергетиці для України.

Віктор Янукович вкотре назвав газові переговори з Росією такими що ускладнюють відносини між двома країнами і вважає принизливими пропозиції Росії.

"Переговори з Росією тривають з 2010 року, починаючи з мого першого візиту до Росії. І одним із перших питань було газове, яке значно ускладнює наші відносини. Ті пропозиції, які нам надходять, вони для нас незручні, вони для нас навіть принизливі. Ми ніколи на це не підемо. Ми не можемо торгувати країною", - заявив Янукович.

Неназвані Януковичем "пропозиції" - це створення консорціуму щодо управління ГТС, а також більш тісні інтеграційні проекти у галузях авіабудування, машинобудування та інших.

З іншого боку президент так і не розкрив "таємницю", що у відповідь на пропозиції Росії відповіла Україна.

Український президент зазначив, що в Росії сьогодні немає чиновника, який би не розумів, що газовий контракт є несправедливий стосовно України. При цьому, за його словами, переговори продовжують тривати і далі, але процес іде складно.

"Що ми можемо зробити, окрім переговорів, окрім наших дипломатичних можливостей і так далі? Коли ми зважуємо, то ми бачимо, що перевага, на жаль, не нашому боці, оскільки у нас немає таких аргументів чи питань, які ми могли покласти в основу цих переговорів і досягти позитивного рішення", - обурювався Янукович.

Отже, важливим і позитивним моментом є те, що переговори з Росією тривають. Незважаючи на те, що часто лунають думки нібито переговори зайшли у глухий кут.

Проте, негативним моментом є те, що знову ж таки переговорний процес залишається закритим від громадськості, яка дізнається про вже ухвалені рішення пост-фактум.

Цілком логічно Янукович продовжує вважати, що газовий контракт з Росією і надалі ускладнює боротьбу України з економічною кризою.

"У той час, коли увесь світ знаходиться в економічній кризі, - а Україна така, як всі інші країни, знаходиться в такому ж складному становищі, - боротьба з економічною кризою для нас ускладнюється у зв’язку з цим ганебним контрактом , який був підписаний у 2009 році", - продовжував згадувати "попередників" президент.

У питанні збитків для України від газового контракту, то логіка Януковича не зазнала змін. Він вважає, що Україна щомісяця зазнає економічних втрат, оскільки газ для України є надто дорогим і навіть дорожчим, ніж для інших країн Європи на 150 доларів за 1000 кубометрів.

При цьому Україна купує російський газ за ціною 420 доларів, а країни ЄС - по 370-380 доларів. Відповідно, Янукович замовчує, що різниця в 150 доларів - це якщо не враховувати так звану "харківську знижку" розміром у 100 доларів.

Хоча, слід визнати, навіть з урахуванням знижки ціна на російський для України дійсно вище на 40-50 доларів. Тому Янукович частково таки правий.

Президент назвав також суму збитків, які були завдані державі через високу ціну на газ, за три з половиною роки - близько 20 мільярдів доларів.

Не менш стабільною залишається позиція Янукович у питанні підвищення ціни на газ для населення. Він категорично заперечує таку можливість.

"Підвищення ціни на газ для населення для нас неприйнятно. Ми підняли її настільки, наскільки це сьогодні відповідає рівню життя наших людей. Ми бачимо, що піднімати сьогодні ціну не можна, незважаючи на те, що ціна газу дуже велика, і ми беремо на шкоду державі, ми не переводимо це на плечі людей. Ніколи, поки я буду у владі, ми цим шляхом не будемо йти", - додав президент.

У даному випадку Янукович не зовсім правий, оскільки низькі тарифи лише поглиблюють проблеми у сфері теплоенергетики та не дають можливості розвиватися вітчизняному газовидобутку.

При цьому Янукович зробив цікавий прогноз і вважає , що Міжнародний валютний фонд може відмовитися від своєї вимоги підвищити ціну на газ для населення.

"Є розуміння з двох сторін , що потрібно замінити ці вимоги іншими. Вересень-жовтень покаже, чи вдасться домогтися такого прогресу у відносинах з фондом", - вважає Янукович.

І дійсно українська делегація має поїхати до МВФ на чергові переговори про можливість відновлення фінансування.

У 2013 році місія МВФ відвідувала Україну двічі. Підсумком роботи місії стала заява про те, що МВФ має намір продовжити діалог з Україною щодо співпраці в рамках нової програми "стенд-бай".

Цікаво, що попри запевнення Януковича, одним з основних елементів нової програми має стати підвищення тарифів на газ для населення і підприємств теплокомуненерго. Власне, другий рік поспіль небажання української влади підвищувати тарифи на газ для населення викликає критику МВФ.

"Я переконаний, що одне з питань захисту наших національних інтересів і відстоювання нашої незалежності - це питання диверсифікації поставок енергоресурсів", - нарешті президент Янукович назвав питання диверсифікації поставок енергоресурсів одним із вирішальних для захисту національних інтересів держави.

У цьому контексті Янукович зазначив , що останнім часом Україна була змушена значно скоротити обсяги споживання російського газу. Водночас ті невеликі обсяги , які Україна отримує з Європи, коштують державі суттєво дешевше.

"Це той газ, який ми зараз отримуємо з Європи і ми будемо і далі йти цим шляхом", підтвердив він курс, взятий міністерством енергетики.

При цьому Янукович загалом додав, що важливим питанням також є збільшення власного видобутку газу, але не уточнив - традиційного чи сланцевого.

Україна і Росія домовилися не розпочинати "газову війну" взимку

"Нафтогаз України" і "Газпром" домовилися про стабільне проходження майбутнього осінньо-зимового періоду та узгодили обсяги закачування газу в підземні сховища України.

За підсумками переговорів віце-прем’єр-міністра Юрія Бойка і голови правління "Газпром" Олексія Міллера Україна та Росія досягнули компромісу в питанні надання гарантій для стабільного проходження опалювального сезону.

Насамперед мова йде про узгодження обсягів закачки газу в ПСГ на рівні 18-19 мільярдів кубометрів.

Раніше, на початку та в середині серпня міністр енергетики Едуард Ставицький двічі категорично зменшував обсяги закачування газу в ПСГ. Спочатку з 15-16 до 14 мільярдів кубометрів, а потім з 14 до 12,5 мільярда кубометрів.

Проте, за підсумками останніх переговорів України та Росії Ставицький знову змінив свою думку і припустив, що в підземних сховищах газу може бути накопичено 18-19 мільярдів кубічних метрів газу.

"У сховищах вже більше 12 мільярдів кубометрів газу і ми готуємося , що буде мінімум 14 мільярдів. Також ми ведемо переговори з нашими колегами з Росії, щоб у сховищах було 18-19 мільярдів кубометрів. Так, ми домовилися з нашими колегами про те , що ми будемо продовжувати закачувати понад 14 мільярдів кубометрів, але систему розрахунку ми повинні уточнити протягом тижня", - заявив міністр.

Ставицький визнав факт, що 14 мільярдів кубометрів запасів газу в ПСГ - це той необхідний ресурс, який дозволить Україні спокійно пройти опалювальний сезон і забезпечити транзит.

"Водночас у випадку аномальних температурних режимів Європа може відбирати більше газу і тоді "Газпром" не зможе забезпечити потреби європейського споживача. Тому "Газпром" пропонує на випадок аномальних морозів мати у сховищах додаткові 4-6 мільярдів кубометрів газу", - повторив уже відому позицію Росії міністр енергетики України.

Також Ставицький визнав можливість отримання у Росії кредиту на 2 мільярди доларів.

"Україна може взяти безвідсотковий кредит для закупки необхідних додаткових обсягів газу у Росії і закачування його в ПСГ, а потім в інші періоди використовувати його для внутрішнього споживання в майбутньому", - додав міністр.

І дійсно "Нафтогаз України" в останній декаді серпня різко збільшив імпорт газу з Росії - до 124 мільйонів кубометрів на добу. Такі обсяги імпорту газу дозволяють зробити висновок , що в серпні "Нафтогаз" імпортував приблизно 2,3 мільярда ікубометрів газу.

Chevron поспішає укласти угоду із Івано-Франківською та Львівською облрадою

Міненерго України прогнозує, що угода про розподіл продукції з компанією Chevron Ukraine BV і компанією "Надра Олеська" по Олеській газовій площі буде схвалено Львівською та Івано-Франківською обласними радами у вересні.

Як відомо, Івано-Франківська обласна рада 20 серпня не підтримала проект УРП з Chevron.

Міністр енергетики Е. Ставицький стверджує, що із 30 пропозицій, які надали облради, вже враховано майже 90%.

Тим часом Мінекології та природних ресурсів і Міжвідомча комісія з організації виконання та укладення угод про розподіл продукції розробили нову редакцію договору по Олеській газовій площі між Chevron і "Надра Олеська".

Зокрема, у проект документа включено положення про передачу в розпорядження Івано-Франківської та Львівської облрад 10% частки держави в прибутку від реалізації вуглеводнів.

Також Chevron надала згоду щодо розкриття органам місцевого самоврядування інформацію про назви хімічних речовин, що використовуються для гідророзриву пласта.

Тим часом Chevron залучив до свої групи підтримки посла США Джефрі Пайетта. Посол зустрівся із депутатами Львівської обласної ради. Під час зустрічі вони обговорили позицію облради щодо видобутку сланцевого газу на Олеській площі.

У випадку незнаходження компромісу між Chevron і місцевою владою Львова та Івано-Франківська міністр енергетики Едуард Ставицький допустив узгодження УРП з Chevron Верховною Радою замість Івано-Франківської та Львівської облрад.

США декларує підтримку енергетичної незалежності України

Нещодавно призначений посол США Джефрі Пайатт заявив про підтримку нових енергетичних проектів України. У США впевнені, що Україна здатна стати енергетичним центром Європи.

Безумовно, насамперед американці вбачають користь від видобутку сланцевого газу і, відповідно, лобіюють на дипломатичному рівні інтереси компаній Shell, Chevron і ExxonMobil.

І це, не зважаючи на те, що залишається багато суперечливих питань щодо шкоди екології, яку може завдавати нетрадиційний газ.

"Ми сподіваємося, що видобуток сланцевого газу зможе стати хорошим механізмом, який принесе Україні економічний приріст і відкриє нові можливості. І також ми сподіваємося , що це стане певним каталізатором , який допоможе реформувати енергетичний ринок з тим, щоб Україна стала енергетичним хабом в Європі", - впевнений посол США.

Водночас, США залишаються осторонь більш важливих для України проблем - це переговори з Росією щодо створення консорціуму, зменшення ціни російського газу, падіння видобутку традиційного газу, низькі тарифи на енергоносії для населення.

Ринок пального України: що було і чого чекати.

В Україні зберігається тенденція до росту середніх роздрібних цін на скраплений газ. Впродовж тижня ціна на скраплений газ підвищилися іще додатково на 0,3%, або на 2 копійки і склали 5,86 гривень/літр.

Отож, за два тижні ціна збільшилася майже на 2%. Водночас мінімальна ціна не змінилася і надалі була зафіксована у Волинській області - 5,09 гривні за літр.

Максимальна ціна також не змінила свого регіонального розташування – донецької області, але зате зросла із 6,2 до 6,3 гривні за літр. Проблеми зростання цін пов’язане і надалі з дефіцитом імпортного скрапленого газу.

Середні ціни на нафтопродукти зазнали мінімальних коливань і підвищилися на 0,1% або у всіх категоріях пального на 1 копійку до 9,95-10,91 грн/літр. На бензин А-80 ціна встановилася на рівні 10,20 грн/літр. На бензин А-92 – 10,54 грн/літр. На бензин А-95 – на рівні 10,91 грн/літр. На дизельне паливо – на рівні 9,95 грн/літр.

Початок осені ознаменувався повзучим підвищення цін на нафтопродукти. Надалі слід очікувати продовження такої тенденції, оскільки зростають ціни на нафту і нафтопродукти на європейському ринку.

Ціни на нафту цього тижня коливалися як на гойдалках. Ціна на нафту Brent за результатами тижневих торгів зросла із 114,36 долара/барель до 115,68 долара/барель. На перший погляд зростання становить лише 1,32 долара. Але за сім днів коливання Brent відбувалося у межах 114-119 доларів. Водночас, підсумковий темп росту зменшився у порівнянні з попередніми періодами.

Вартість нафти WTI сумарно знизалася - із 109,01 до 108,54 долара/барель. За тиждень вартість зменшилася на 0,89 долари. Протягом цього тижня WTI також різко змінювала свою вартість у межах 108-114 доларів за барель.

Нафта Urals зросла із 111,2 до 115,3 долара/барель. Ріст склав більше 4 доларів. Проте, варто очікувати зменшення ціни вслід за зниженням цін на Brent і WTI.

Причинами нестабільності цін на всі сорти нафти пов’язана із складною політичною та військовою ситуацією у Сирії. Протягом тижня США вирішували чи буде здійсненна військова інтервенція на територію країни.

Саме це "підганяло" ціни на нафту вверх. Проте, США так і не ухвалили остаточно рішення щодо Сирії, а тому ціна на нафту повернулася на свою попередню позицію.

Також на коливання нафти вплинула негативна ситуація у Лівії, яка через страйки та громадські заворушення знизила у 15 разів видобуток нафти - з 1,5 до 0,1 мільйона барелів на добу.

Наступний тиждень також буде характеризуватися неспокійною ситуацією на біржах, а тому тенденція до росту нафти залишається, що може впливати на ціни на нафтопродукти у вересні-жовтні.

Юрій Корольчук, Інститут енергетичних стратегійКоментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.