Українська економіка: на порозі нових торгових війн

Сергій Чигир, РЕ

"Реальна економіка" започатковує щотижневу аналітику подій, які сталися в реальному секторі економіки України. Ми спробуємо систематизувати новини минулого тижня, дати їм оцінку та зробити прогноз на майбутнє.

Торгові війни продовжуються

Минулого тижня увага українського бізнесу знову була прикута до міжнародних подій. І якщо фінансовий, фондовий і енергетичний ринки гадали, нападе чи ні США на Сирію, то аграрний та промисловий сектор слідкував за діями санітарної служби Росії.

Головний державний санітарний лікар Росії та глава Росспоживнагляду Геннадій Оніщенко минулого тижня висловив припущення, що продукція 4-х українських фабрик корпорації Roshen може ще довго не буде потрапляти на російський ринок.

Мовляв, українська сторона не проявляє ініціативи і не співпрацює з російськими колегами та не виконує погоджений відомством механізм повернення на ринок РФ.

Оніщенко вважає, що може не виправдатися навіть його песимістичний прогноз, що Roshen повернеться на російський ринок лише за кілька років. Відновлення експорту продукції компанії стане можливим тільки після інспекції всіх чотирьох фабрик російською делегацією.

Але за словами гендиректора Roshen, Росія всіляко затягує інспекцію. Росспоживнагляд 10 вересня заборонив також експорт молдавського вина, маючи претензії до якості продукції.

Мають претензії росіяни і до якості місцевих фруктів. Оніщенко у підсумку запропонував Євросоюзу купляти заборонену його відомством українську та молдавську продукцію.

Діяльність головного санітару Росії політичних інтересах Кремля вже давно стала очевидною. Раптові претензії до якості української "молочки", "кондитерки", м’яса та м’ясних виробів відбуваються майже одразу після охолодження політичних відносин між Росію та Україною.

І слова Оніщенка про те, що нехай Європа бере те, від чого Росія відмовилась, є красномовним жестом, який адресований, в першу чергу, українським виробникам. Мовляв, не хоче ваша влада до Митного союзу, то продавайте свій товар у Європі.

Україна та Молдова входять до програми Східного партнерства з ЄС. Також до Східного партнерства входять Вірменія, Грузія, Азербайджан і частково Білорусь. В листопаді офіційний Київ та Кишинів мають підписати у Вільнюсі угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі, а Тбілісі і Єреван - парафувати угоду про асоціацію.

Вірменія минулого тижня відмовилася від євроінтеграції і оголосила про свій намір увійти до Митного союзу.

Російські санітарні служби можуть суттєво ускладнити життя експортерам з тих країн, що готові підписати асоціації з ЄС. До Грузії вирушила російська делегація, яка має перевірити до 20 місцевих підприємств на дотримання якості.

Польща і Литва, які, фактично, є організаторами Вільнюського саміту, теж отримають від Росії на горіхи у вигляді посиленого контролю імпорту м’яса та молока.

В цій ситуації українським виробникам варто очікувати лише посилення санкцій з боку РФ. Особливо небезпечний період - до листопада, коли Москва спробує економічними і політичними способами заморозити підписання ЗВТ з ЄС.

В цей період можна очікувати реанімацію "сирних", "молочних", "карамельних" та просто інформаційних війн з Росією.

Про посилення торгових санкцій з боку Москви свідчать дані асоціації "Укркондпром". Тут заявляють про стягнення російськими митниками 20-60% від вартості продукції, яка гарантія того, що підприємства не порушують митних процедур.

Також на кордоні всіляко затягують перевірку, яка триває понад 10 днів. За даними "Укркондпрома", подібні процедури вже обвалили український експорт у Росію на 50%

Проблеми з карбамідом

Цього тижня вітчизняні підприємства, що належать Дмитру Фірташу, призупинили виробництво карбаміду. Зокрема, Ostchem Holding AG, що входить в структуру Group DF, призупинив виробництво на своїх підприємствах - на хімічному концерні "Стірол" та сєвєродонецькому об’єднанні "Азот" в Луганській області.

Якщо зупинку першого у холдингу пояснюють падінням світових цін, то на "Азоті" карбамід не виробляють через зупинку цеху на плановий ремонт.

Нагадаємо, що виробництво мінеральних добрив в Україні монополізовано Дмитром Фірташем, який може диктувати ціну на мінеральні добрива на внутрішньому ринку.

Фірташ, скоріш за все, скористається падінням цін на карбамід для того, щоб провести модернізацію на своїх підприємствах. Не виключно, що до цього його стимулювала аварія на концерні "Стирол", яка призвела до смерті 6 людей.

Нові інвестиції: платні дороги та нові торгові центри

Уряд минулого тижня надав трьом автодорогам статус об’єктів, що передаються в концесію. Очікується, що вартість проїзду автомобілів коштуватиме від 0,3 до 1 гривні за кілометр.

Щоправда, поки невідомо, чи скористаються приватні інвестори такою пропозицією, адже подібний бізнес є доволі ризикованим.

Більшість таких проектів у Східній Європі є збитковими через низьку платоспроможність водіїв та наявність безкоштовних альтернативних доріг, хоча і більш низької якості.

Початок вересня став знаковим для відкриття нових торгових центрів. Svitland Ukraine відкрив в столиці першу чергу ТЦ Silver Breeze. Друга черга ТРЦ буде відкрита наприкінці вересня-початку жовтня.

Минулого тижня на українському ринку активізувався прямий конкурент McDonald`s - Kentucky Fried Chicken (KFC).

"Глобальна ресторанна група-Україна" відкрила в Києві неподалік Південного залізничного вокзалу новий ресторан KFC та найбільший у світі драйв Kentucky Fried Chicken. До кінця 2013 року у столиці з’явиться ще один ресторан з цим брендом.

Натомість, компанія Art Mall перенесла відкриття однойменного ТРЦ в Києві з вересня на листопад, не пояснивши причин. Чи виправдається доцільність зростання в столиці кількості торгових центрів, покаже час.

Поки експерти констатують перенасиченість Києва подібною нерухомістю, тим паче, що купівельна спроможність населення не росте.

Натомість, про масштабні інвестиції у фармацевтичну галузь оголосила компанія BITEC Limited, яка планує витратити 600 мільйонів доларів на будівництво 5 фармзаводів в Одеській області.

Ринок ліків бурхливо зростає, тож інвестиції в цю галузь є більш виправданими. Тим паче, що Президент України доручив прем’єр-міністру Миколі Азарову та губернатору Одещини Анатолію Матвієнку підготувати проект із спорудження в області технопарку.

Статистика тижня: будемо з цукром та морепродуктами

Мінагрополітики збільшило прогноз виробництва цукру з 1,4 до 1,5 мільйона тон в 2013-2014 маркетинговому році. Пропозиція цукру становитиме 2,3 мільйона тон, тоді як внутрішнє споживання - 1,8 мільйона тон.

"Держзовнішінформ" відзначає скорочення у вересні оптових цін на морепродукти. Зокрема, ціни на оселедець на початку вересня становили 15-18 гривень за кілограм, тоді як в серпні - 18-21 гривень за кілограм. Вартість мойви впала з 12-13 до 11-12 гривень.

У короткостроковій перспективі очікується зниження оптових цін на рибу.

Поки "Укрзалізниця" ремонтує вкотре зламані експреси "Хюндай", вітчизняні виробники вагонів скорочують виробництво.

Приміром, Крюківський вагонобудівний завод в серпні скоротив випуск на 16,3% до 513 вагонів. Загалом, в січня-серпні завод зменшив виробництво на 34,1% до майже 5 тисяч вагонів.

"Регуляторка": якість АЗС перевірятиме міліція

Держспоживстандарт тепер проводитиме перевірки АЗС разом міліціонерами. В разі виявлення порушень на підприємців будуть заведені кримінальні справи. Така співпраця вже має ефект.

По справах продажу неякісної та контрафактної продукції порушено удвічі більше кримінальних справ, ніж торік. Але учасники ринку скептично ставляться до такої ініціативи, оскільки скарг на поганий бензин менше не стає.

Власники великих брендів перевіряють якість пального на своїх АЗС самостійно, а держава не має грошей на перевірку пального на місті. Так, лише одна спеціальна мобільна лабораторія коштує 100 тисяч доларів.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.