Економічний огляд: промисловість падає, гривня коливається

Raiffeisen Bank Aval

У серпні обсяг промислового виробництва знизилися на 5,4%.

Споживчі ціни у минулому місяці впали на 0,7% на тлі сезонного зниження цін на продукти, пов'язаного з гарним врожаєм.

Платіжний баланс у липні залишився дефіцитним (вже другий місяць поспіль) на фоні зростання цін на енергоносії. Водночас рахунок операцій з капіталом поліпшився завдяки прискореному притоку ПІІ та помірному графіку виплат зовнішнього боргу.

Відновлення ділової активності після літніх канікул здійснило незначний тиск на національну валюту, хоча масових девальваційних очікувань поки що немає.

Реальний сектор економіки

Державний комітет зі статистики знизив оцінку зростання ВВП у другому кварталі 2013 року від -1,1% до -1,3 %. Держстат також переглянув у бік зниження показник спаду ВВП порівняно з першим кварталом поточного року - із -0,4 % до -0,5 %.

Детальна інформація за галузями підтверджує очікування, що сільське господарство є

єдиною рушійною силою зростання в цьому році.

Темпи зростання в цьому секторі становили 20,9 % порівняно з другим кварталом 2012 року та 5,7 % порівняно з першим кварталом 2013 року.

Водночас головними аутсайдерами були будівництво та промисловість, що впали на

20,9 % та 9,2 % порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Головними факторами, що гальмували економічне зростання в першій половині 2013 року стали значне скорочення запасів газу, пов'язане з мінімальними обсягами імпорту, та вичерпання запасів зерна на тлі різкого зростання експорту сільськогосподарської продукції.

До того ж постраждала інвестиційна діяльність через статистичний ефект (високої - ред.) бази порівняння (починаючи від піку надходження інвестицій у другому кварталі 2012 року, саме перед початком "Євро -2012"), а валовий приріст основного капіталу скоротився на 19,7 % в річному численні в минулому кварталі.

Водночас зростання приватного споживання прискорилося з 4,5 % в першому кварталі до 7,4 % у другому кварталі, а внесок чистого експорту у зростання ВВП вперше з першого кварталу 2010 року був позитивним.

У другій половині року, очевидно, не буде істотних ​​змін в структурі зростання ВВП у зв'язку з низкою факторів, зокрема, статистичним ефектом бази порівняння – "Євро-2012", ефектом бази зростання особистого споживання, що пов'язано із зростанням витрат перед виборами у другому півріччі 2012 року, зростання обсягів сільськогосподарської продукції (передбачається, що урожай збільшиться майже на 15-20% у річному вираженні) та істотного зростання імпорту енергоносіїв.

Отже, інвестиційна складова ВВП продемонструє набагато кращу динаміку, ніж у першій половині року , в той час як зростання приватного споживання буде сповільнюватися і вклад чистого експорту (у ВВП) виявиться негативним.

На думку аналітиків, позитивний статистичний ефект бази порівняння щодо інвестицій та

ефект від поповнення запасів переважить негативні наслідки і темпи зростання ВВП (у річному обчисленні) повернуться до зростання у третьому четвертому кварталах, в кінцевому підсумку сягнувши 0,5-1,0% за 2013 рік.

Обсяг промислового виробництва знизився на 5,4 % у серпні, що є незначним зниженням порівняно з 4,9 % падінням в липні (це, ймовірно, "календарний ефект" - у серпні цього року було на два робочих дні менше).

Обсяги виробництва у січні-серпні 2013 року впали на 5,2% у річному вираженні порівняно з падінням у 5,3% у січні-липні.

Гірничодобувна промисловість виросла на 1,1 % у серпні порівняно із 0,9 % падінням в липні, в той час як у річному вираженні спад поглибився до 9% порівняно із -

7,5 % за аналогічний період минулого року.

Виробництва сталі скоротилося на 2,4 % порівняно із зростанням у 1,6 % у липні.

Хімічне виробництво у серпні скоротилося на 25% у річному вираженні на тлі несприятливих цінових тенденцій на світовому ринку.

З іншого боку, нафтопереробна промисловість сягає нижньої межі на тлі ефекту бази порівняння - виробництво в цій галузі у серпні знизилося на 5,8 %.

Виробництво у січні-серпні впало на 15% порівняно із 26,4 % скороченням виробництва за аналогічний період 2012 року.

Інфляція

У серпні падіння споживчих цін поглибилося до -0,7 % на тлі сезонного здешевлення продуктів, що пов'язано із надзвичайно гарним урожаєм.

Зокрема, різко зменшилися ціни на фрукти та овочі - на 11,5 % і 15,4 % в минулому місяці, що призвело до1,5% падіння цін на продукти.

Ціни на непродовольчі товари та послуги збільшилися незначно.

Транспортні послуги подорожчали на 0.3 % за місяць, у той час як тарифи на комунальні послуги виросли на 0,1 %.

Після сильної дефляції в серпні , на кінець звітного періоду зростання ІСЦ знизилося від нуля станом на кінець липня до -0,4 % у річному вираженні на даний момент.

Оскільки до кінця року не передбачається цінових потрясінь, ми знижуємо прогноз за індексом споживчих цін у 2013 році до 1% порівняно з минулим роком (на кінець періоду).

Водночас у наступному році очікується зростання у 5-6 % на тлі відновлення цін на їжу та зростання внутрішнього попиту напередодні виборів.

На відміну від індексу споживчих цін, ціни виробників у серпні виросли на 1,2 % порівняно з минулим місяцем.

Ціни на енергоносії підвищилися на 4,5 % у серпні порівняно з липнем (після падіння на два місяці поспіль).

Ціни в гірничовидобувній галузі виросли на 0,1 % за місяць.

Водночас ціни у нафтопереробній галузі виросли на 1,2 % порівняно із минулим місяцем, у той час як ціни на сталь піднялися вперше з березня - на 0,4 % порівняно із минулим місяцем.

Річне зростання ІЦВ збільшилося до -0,9 % у річному обчисленні на кінець серпня.

Зовнішній сектор

Платіжний баланс у липні залишається негативним ( другий місяць поспіль) на тлі очікувань збільшення імпорту енергоносіїв, в той час як

рахунок операцій з капіталом помітно покращився завдяки збільшенню ПІІ і помірному графіку виплат зовнішніх боргів.

Нинішній дефіцит платіжного балансу виріс більш ніж удвічі порівняно з попереднім місяцем до 1 420 мільйонів доларів через зростання імпорту.

Імпорт товарів у липні впав на 5,4 % порівняно з аналогічним періодом минулого року. При чому імпорт газу виріс із 0,9 мільярда кубометрів до 2,2 мільярда кубометрів газу..

Водночас неенергетичний імпорт зріс на 1.3%.

Експорт продукції машинобудування скоротився на 31,8 % порівняно з аналогічним періодом 2012 року, експорт хімічної продукції впав на 23,9 %.

Водночас у липні виріс експорт сталі – на 7,6 %.

У липні сформувався профіцит за капітальним рахунком у 1,1 мільярда доларів порівняно із дефіцитом у 426 мільйонів у червні.

Приплив прямих іноземних інвестицій прискорився із 198 мільйонів доларів до 905 мільйонів доларів, а негативне сальдо зовнішніх запозичень зменшилося удвічі порівняно з попереднім місяцем на тлі значного падіння обсягу виплат зовнішнього боргу.

Дефіцит рахунку поточних операцій становить 6,1 мільярда доларів за перші сім місяців 2013 року, знизившись на 15% порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Грошово- кредитна політика та валютний курс

Традиційно на початку осені обмінний курс виріс. У перші кілька днів вересня долар торгувався на рівні 8.125-8.13 до 8.170-8.18 гривні за долар.

Курс залишався стабільним завдяки інтервенціям державних банків (хоча, за словами учасників ринку, масштаби цих заходів були обмеженими).

Незважаючи на деяке ослаблення гривні, ринок залишається стабільним, на що вказує, зокрема помірний попит на готівку з боку домогосподарств.

Отже, попит на готівку пояснюється природними економічними причинами – активізацією бізнес-діяльності після літніх канікул і традиційною покупкою "Нафтогазу" на початку місяця.

Водночас ситуація залишається досить напруженою, про що свідчить падіння валютних резервів. У серпні резерви знизилися на 1,1 мільярда доларів

на тлі великомасштабних виплат за зовнішнім боргом у той час як доступ до світових ринків запозичень звузився.

Експерти прогнозують, що влада збереже прив'язку гривні до долара принаймні до кінця цього року ціною подальшого ослаблення валютних резервів (на рівні 18-20 мільярдів доларів на кінець грудня).

Водночас наступний рік (особливо друга половина) - під великим питанням, адже підхід "абияк довести справу до кінця", очевидно, не має шансів дожити до президентських виборів у березні 2015 року.

Передбачається, що влада опиратиметься на зовнішню підтримку на певному етапі у

2014 році, що супроводжуватиметься поступовою та контрольованою зміною обмінного курсу (зростання до 5-7 % від поточних рівнів до кінця 2014 року).

Ситуація на грошовому ринку залишається позитивною. Загальний обсяг коштів банків на кореспондентських рахунках у центральному банку збільшилися до 26-28 мільярдів в середині вересня у зв'язку з погашенням державних облігацій погашення, притоку депозитів та повторної покупки держоблігацій у місцевих банків .

Ставки грошового ринку залишаються наднизькими. Овернайт KievPrime перебувала на рівні 2-3 % станом на середину вересня , а одномісячна ставка знаходилася нижче 6%.

З іншого боку банки як і раніше ставляться до ризику ліквідності, а значить воліють розмістити надлишкову ліквідність в короткострокових інструментах.

Грошові агрегати розширилася минулого місяця. Монетарна база збільшилася на 1,7 % порівняно із липнем і на 13,6 % порівняно із серпнем минулого року. Грошова маса виросла 0,6 % за місяць, темпи зростання прискорилися до 18,1 % порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Банківський сектор

Зростання видачі кредитів прискорилось в серпні завдяки підвищенню кредитування в місцевій валюті як в корпоративному так і в роздрібному сегментах. Сумарний кредитний портфель банківської системи виріс до 2,6% у серпні (порівняно з 1,4% у липні).

У річному обчисленні загальне зростання кредитування прискорилось - з 5,6% на кінець липня, до 6,2% станом на кінець серпня (у 2012 році загальний обсяг кредитів виріс на 2,0% рік до року).

Кредитний портфель орієнтований на споживача у гривні збільшився на 1,6% у серпні після затишшя в липні.

Тенденція приросту депозитів залишилася незмінною в серпні. Депозити в національній валюті залишаються набагато популярнішими завядки привабливим процентним ставкам і низькими девальваційними очікуваннями.

Кількість гривневих депозитів збільшилися на 1,5% за місяць, у той час як кількість депозитів у іноземній валюті серед населення зросла тільки на 0,5%. Загальний коефіцієнт приросту вкладів становить 20,4% на рік, станом на кінець серпня (порівняно з 16,1% в 2012 році).Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.