Ринок пального за тиждень: скраплений газ дорожчає

Юрій Корольчук, для РЕ

Ціна на скраплений газ на стелах АЗС впевнено продовжує зростати.

За минулий тиждень ціна на скраплений газ знову підвищилися.

Цього разу тижневий ріст становив 9 копійок і середня ціна досягла рівня 6,23 грн/літр. Ріст сягнув майже 1,5%. Тенденція збільшення ціни уповільнюється порівняно з минулими двома тижнями. попереднім періодом, коли ріст становив 2-3%.

Мінімальна ціна наразі суттєво зросла, хоча і не змінила свого регіонального місцезнаходження (Сумська область) – із 5,45 до 5,70 грн/літр. Максимальна ціна знову була зафіксована у Київській області, але не змінила свого цінового значення - 6,65 грн/літр.

Учасники ринку скрапленого газу очікують, що ціни почнуть стабілізуватися із середини жовтня, коли буде вирішено питання дефіциту імпортного скрапленого газу.

Ринок нафтопродуктів увійшов у смугу стабілізації. Середні ціни на нафтопродукти протягом тижня не змінювалися. Пальне і надалі продавалося за цінами минулого тижня - 9,94-10,91 грн/літр.

На бензин А-80 ціна залишилася на рівні 10,20 грн/літр. На бензин А-92 - 10,54 грн/літр. На бензин А-95 - 10,91 грн/літр. Дизельне пальне і надалі продавалося за ціною 9,94 грн/літр.

Ринок нафтопродуктів минув свій піковий період протягом кінця серпня і першої половини вересня.

Ціни на нафтопродукти уже увійшли у звичне русло, а скраплений газ іще доходить до своєї пікової позначки, яка згідно прогнозів може становити до 6,5 грн. за літр.

Ситуація повністю стабілізується у випадку відсутності суттєвих коливань на ринку нафти і зовнішніх ринках України, звідки постачається скраплений газ.

Ціна на нафту Brent за результатами тижневих торгів продовжувала зменшуватися – із 108,61 долара/барель до 107,79 долара/барель.

Зниження становило менше 1 долара. Це означає, що нафта Brent увійшла у смугу стабілізації і буде коливатися у межах 105-110 доларів, як було до серпневої кризи у Сирії.

Вартість нафти WTI сумарно знизилася - із 105,42 до 103,13 долара/барель. Протягом тижня вартість зменшилася на 2,31 долара.

Відхід WTI до рівня 100 доларів закономірний. У ІІІ кварталі цього року нафта WTI демонстрували найбільший свій ріст – 7,2%. А тому не дивно, що спекулятивний ефект вже протягом третього тижня "здувається".

Нафта Urals вслід за Brent зменшилася із 109,38 до 106,74 долара/барель. Зниження було глибшим, ніж за підсумками минулого тижня і становило 2,64 долара/барель.

У випадку з Urals ситуація дещо схожа із нафтою WTI, оскільки нафта досягла високої ціни завдяки спекуляціям і тому нинішнє зниження здається дуже суттєвим.

Для усіх видів нафти одним із головних та очікуваних чинників є можливе рішення ООН щодо ситуації у Сирії. Це буде сприяти додатковому зниженню ціни на нафту іще на 5-10%.

Тим часом Світовий банк на фоні подальшого скочування цін на нафту заявив, що очікує, що середня ціна на нафту становитиме 105 дол/барр у 2013 році.

Тенденція до незначного зниження залишається у 2014 році. Водночас Світовий банк прогнозує, що перевищення позначки у 105 доларів можливе за умов ескалації близькосхідного конфлікту або проблеми з транспортуванням нафти через Ормузьку протоку.

Тим часом внутрішні фактори також впливають на середньо- і довгострокову перспективу цін на нафту і нафтопродукти в Україні.

Уряд України заявив про очікувану зміну керівництва "Укрнафти" у разі, якщо компанія не почне виконувати поставлені завдання щодо збільшення видобутку вуглеводнів.

"У нас досить амбітні плани збільшення видобутку з цієї компанії. Керівник компанії - він бельгієць. Я йому сказав: якщо вони не будуть збільшувати видобуток, ми поміняємо керівництво. Не так ефективно працюють, як можна було б", - заявив віце-прем'єр Юрій Бойко:

Більше 40% акцій контролює група "Приват", яка здійснює оперативне управління компанією. "Укранафта" постійно знижує видобуток нафти.

У 2012 році компанія скоротила видобуток нафти в порівнянні з 2011 року на 2,2% - до 2,03 мільйона тонн.

Також паливний ринок України в очікуванні того, що компанія "Роснєфть" все таки ухвалить і оголосить рішення про намір запустити Лисичанський НПЗ на початку 2014 року.

На підтвердження цього з'явилася інформація, що НПЗ вже почав набір працівників в рамках підготовки до можливого запуску.

Відновлення Лисичанського НПЗ дозволить переробляти від 3 до 5 мільйонів тонн нафти.

Це, відповідно, наповнить ринок нафтопродуктами на рівні 2-3 мільйони тонн щорічно. Лисичанський і Одеський НПЗ зможуть вплинути на структуру ринку пального, що дозволить виробляти до 4-5 мільйонів тонн нафтопродуктів і зменшити залежність від імпортного пального із нинішніх 70% до 40-50%.

Юрій Корольчук, Інститут енергетичних стратегійКоментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.