Економіка залишається в рецесії

Raiffeisen Bank Aval

Вітчизняна економіка залишається в рецесії на тлі стійкого спаду виробництва у промисловості та будівельному секторі і різкого уповільнення темпів зростання сільськогосподарського виробництва.

Платіжний баланс залишається негативним третій місяць поспіль на тлі зростання дефіциту поточного рахунку.

Гривня знижується, що пояснюється сезонним чинником, а уряд і далі намагається запобігти подальшому скороченню резервів.

Переоцінка ризиків стосовно України після зниження рейтингів держави агентством Moody 's, в черговий раз поставила під сумнів політику "абияк довести справу до кінця"

Реальний сектор економіки

Промислове виробництво впало на 5,6 % у вересні (після 5,4 % зниження в серпні).

Добувна та енергетична галузі минулого місяця показали темпи зростання рік до року на 1,4% і 3,6% відповідно, хоча показники зростання виробництва погіршилися - спад виробництва поглибився від -9% у серпні до -10,3% у вересні.

Виробництво машинного обладнання та устаткування скоротилося на 16,2 % порівняно з аналогічним періодом минулого року, водночас виробництво сталі впало на 5,2 %.Хімічне виробництво залишається найбільш проблемним сектором на тлі ситуації на світовому ринку добрив - спад виробництва у галузі зафіксований на рівні 19,7 %.

Харчова промисловість також продемонструвала погіршення показників - у вересні падіння виробництва поглибилося до 12,8 % проти падіння у 8,5 % у серпні, що пояснюється, швидше за все, несприятливими погодними умовами

Сукупний темп зростання промислового виробництва за січень- вересень 2013 року залишається на тому ж рівні, що і на кінець серпня - "мінус" 5,2 %.

Динаміка інших секторів економіки також не виглядає оптимістично.

Зокрема, сильні дощі протягом минулого місяця знизили продуктивність у сільському господарстві - зростання виробництва в цьому секторі впало із 13,3 % рік до року в січні - серпні до 3 % у січні - вересні

У будівництві ситуація поліпшується, але повільними темпами. У січні-вересні спад у галузі становив 15,1% порівняно із 17,8% у першому півріччі 2013 року.

Зважаючи на такі невтішні статистичні дані, можна стверджувати, що і у третьому кварталі економіка перебуватиме в рецесії, а отже, і снує велика ймовірність того, що зростання ВВП за підсумками року буде нульовим, або в невеликому "мінусі".

Інфляція

Інфляція залишається низькою на тлі стабільних цін на продовольство. Рівень інфляції у річному обчисленні скоротився до 0,5%. Ціни на продукти знижувалися четвертий місяць поспіль (на 0,1% за місяць), на вартість продуктів не вплинули і несприятливі погодні умови.

Ціни на фрукти, овочі та цукор впали на 3,2%, 2,9% і 2,3% місяць до місяця

відповідно у вересні, в той час як ціни на молочні продукти виросли 3,1% за місяць, що пояснюється сезонним чинником. Сезонний характер (початок навчального року) мало і зростання цін на освітні послуги - на 1.2%.

Платіжний баланс і зовнішні борги

Платіжний баланс залишається негативним. У серпні дефіцит платіжного балансу становив 232 мільйони доларів.

Як і очікувалося, різке збільшення обсягів імпорту газу перед опалювальним сезоном збільшило дефіцит поточного рахунку до 1,5 мільярда доларів на місяць

Це підтверджує думку, що невеликий дефіцит поточного рахунку за перші шість місяців мав тимчасовий характер, і не було ніяких фундаментальних факторів для поліпшення динаміки торгового балансу в цьому році.

Показники експорту залишається тривожними - експорт машинного обладнання та устаткування різко впав на 33,2% рік до року у вересні, в той час як експорт сталі знизився на 14,8% рік до року після скасування безмитної квоти для українських труб у Росії та поглиблення конфлікту в Сирії.

Експорт продукції хімічної промисловості впав на 11,5% рік до року у серпні через падіння цін на добрива на світових ринках.

Зовнішній борг України скоротився на 1,9 мільярда доларів до 134,4 мільярда доларів у другому кварталі 2013 року тлі обмеженого доступу до світових ринків запозичень та великомасштабних виплат за кредитами.

Зокрема, зовнішній борг державного сектору знизився на 1,1 мільярда доларів – розміщення суверенних єврооблігацій на суму 1,25 мільярда доларів було недостатньо, щоб компенсувати погашення єврооблігацій на 1 мільярд доларів і зробити виплату за боргом МВФ - 1,4 мільярда доларів.

Зовнішній борг реального сектора також скоротилася в 2 кварталі - на

0,2 мільярда доларів - перший квартальний спад з четвертого кварталу 2008 року. Основною причиною було зниження обсягів надання короткострокових кредитів у торгівлі.

Грошово-кредитна політика та валютний курс

В останні чотири тижні курс гривня - долар знаходився вузькому діапазоні 8,17-8,2, що свідчить про активний контроль Національного банку за скачками курсу національної валюти.

Валові валютні резерви НБУ у вересні майже не змінилися і перебували на рівні 21,6 мільярда доларів - інтервенції та погашення боргу компенсувалися кредитом на 750 мільйонів від двох російських банків.

Однак, беручи до уваги продовження валютних інтервенцій у жовтні, майбутні

погашення боргу з боку НБУ та уряду і обмеженим доступом до глобальних боргових ринків, резерви залишатимуться під тиском в найближчі кілька місяців.

Зовнішні ринки

Зниження рейтингів України агентством і побоювання, що "Нафтогаз" не зможе виплатити купон за єврооблігаціями на 76 мільйонів доларів викликали різку переоцінку зовнішніх активів України . Доходність українських єврооблігацій

підскочила до 14-15%

Навіть якщо підписання Угоди про Асоціацію з ЄС в кінці листопада забезпечить позитивний імпульс для України, тиск на прибутковість облігацій зберігатиметься через неминуче скорочення програми стимулювання економіки у США і слабкі фундаментальні фактори.

Для уряду немає жодних шансів знайти фінансування на світових ринках у 2014 році, якщо не буде досягнуто домовленості з МВФ.

Банківський сектор

Зростання обсягів кредитування прискорилися від 1,1 % у серпні до 1,6 % у вересні - найвищий місячний темп зростання за останні п'ять років.

Чистий прибуток банківської системи впав майже на 40 % за підсумками трьох кварталів на тлі катастрофічних результатів кількох великих банків.

Сукупний прибуток після сплати податків становив 1733 мільйонів гривень у січні- вересні, що на падіння на 38 % менше порівняно із аналогічним періодом минулого року.

Попри зменшення девальваційних очікувань у першій половині року і збільшення депозитної бази, більшість банків не поспішають знижувати процентні ставки за гривневими вкладами.

В результаті, чиста процентна маржа банківської системи скоротився від 4,51% у 2012 році до 4,05% у січні-вересні 2013 року, а загальний обсяг чистого процентного доходу знизився на 5,5% в річному вираженні станом на кінець вересня.

Динаміка комісійних доходів виглядає більш оптимістичною зважаючи на живучість споживчого кредитування. Чистий дохід від зборів і комісій у січні-вересні збільшився на 15% порівняно з аналогічним періодом минулого року.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.