Ринок енергоносіїв за тиждень: криза відносин із "Газпромом"

Юрій Корольчук, для РЕ

Тимчасові зростання і зниження цін на скраплений газ переросли у систематичне падіння. Втім, говорити про стрімке зниження не варто. За тиждень газ подешевшав на 1 копійку – із 6,36 гривні до 6,35 гривні за літр.

При цьому значна часина АЗС не поспішають слідувати тенденції і вичікувально спостерігають за великими мережами - яку тактику оберуть вони. Або будуть боротися із процесом зниження та утримуватимуть ціну. Або приймуть правила ринку і тоді серед трейдерів розпочнеться "гонка" у зниженні ціни.

Трейдери вперто тримаються за здобуту висоту ціни на скраплений газ. Останній місяць мінімальна ціна і максимальна не змінюється. Найменша ціна – в Одеській області (5,70 грн/літр). Найбільша ціна – Київська область (6,65 грн/літр).

Ринок нафтопродуктів наразі стабільний, але в очікуванні невеликого зниження.

Ринок бензину і дизпального характеризувався наступними середніми цінами – 9,74-10,90 грн/літр. Вартість бензину А-80 застигла на позначці 10,19 грн/літр. Бензин А-92 також зберіг ціну на рівні 10,53 грн/літр. Бензин А-95 – поки що стабільні 10,90 грн/літр.

Дизельне пальне, яке протягом місяця двічі знижувалося, на цьому тижні завмерло на познаці 9,74 грн/літр. Проте тенденція зменшення вартості дизеля буде зберігатися протягом листопада.

Тим часом в Україні продовжуються дискусії щодо обов'язково додавання не менше 5% біоетанолу в бензини.

Міненерго просить Кабінет міністрів відкласти перехід на обов'язкове додавання не менше 5% біоетанолу в бензини на 2016-2017 роки і не менше 7% - на 2018 рік.

Міненерго з посиланням на Мінекономіки повідомляє, що виходячи з нетривалих термінів зберігання бензини з біоетанолом не можуть використовуватись для зберігання у Держрезерві і для потреб Міноборони.

Також Мінекономрозвитку зазначає, що перехід на такий бензин вимагатиме адаптації двигунів більшої частини автопарку України.

Водночас, у державному "УкрНДІСпиртбіопрод" запевняють, що гарантійний термін зберігання біоетанолу та сумішевих бензинів становить один рік.

Це означає, що запаси для Держрезерву та потреб Міноборони, створення мінімальних запасів нафтопродуктів і стабілізаційного фонду може проводитись на зазначений строк.

Інший інститут МАСМА провів випробування бензину з біоетанолом в Києві на стандартних українських авто, що засвідчило відсутність негативного впливу на двигуни.

Як відомо, згідно закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо виробництва та використання моторних палив з вмістом біокомпонентів", з 1 січня 2014 року в Україні вводиться норма про обов'язкове додаванні в автомобільні бензини не менше 5 % біоетанолу.

На даний момент немає згоди між представниками органів влади та компаній-трейдерів пального щодо доцільності запровадження такого правила.

Ціна на нафту Brent за результатами тижневих торгів знову влаштувала "гойдалки". Нафтові спекулянти були на "висоті". Ціна зросла із 107,8 до 109,86 долара/барель.

Фактично нафта відіграла свої позиції, які були втрачені позаминулого тижня. Якщо позаминулого тижня зниження становило 2,16 долара, то на звітному тижні ріст становив майже стільки – 2,06 долара.

Вартість нафти WTI далі знижується невеликими етапами. Цього разу падіння склало лише 0,1 долара – із 96,86 до 96,77 долара/барель. Нафта WTI далі знаходиться у коридорі 90-100 доларів і зберігає тенденцію до зниження.

Нафта Urals минулого тижня як і Brent знаходилася під тиском спекуляцій. Коливання в межах 107-108 доларів завершилося тим, що до кінця звітного періоду зниження становило пару центів – із 106,3 до 106,28 долара/барель.

Коливання на ринках нафти було спричинено декількома суттєвими подіями на ринках нафти.

На даний момент залишається невідомим рішення США щодо перспектив програми монетарного стимулювання американської економіки. Також на зниження вартості нафти впливало те, що на біржах відбулося різке підвищення курсової вартості американського долара, який сильно подорожчав проти євро.

В цілому за підсумками жовтня нафта WTI дешевшала частіше, ніж нафта Brent.

Увесь місяць на нафту WTI впливало ослаблення попиту американської економіки на енергоносії. Нафта Brent залежала від збоїв у постачанні нафти з Близького Сходу і Північної Африки.

Цінова різниця між Brent і WTI збільшилася удвічі і склала 12,46 долара проти 6,04 доларів за підсумками вересня.

"Нафтогаз України" переживає кризу взаємовідносин із "Газпромом". Причиною став борг у 882 мільйони доларів, який компанія не сплатила за спожитий іще у серпні природний газ.

Проблема боргу змусила владу згадати і про інші борги "Нафтогазу", які скоро доведеться виплачувати. Найбільший із низ – єврооблігації загальною сумою більше 1,5 мільярда доларів.

Уряд не бачить іншого виходу як знову вдатися до збільшення статутного фонду "Нафтогазу".

Про те, що "Нафтогаз України" може бути капіталізована у 2014 році на 14,8 мільярда гривень за рахунок бюджетних коштів заявила директор департаменту боргової та міжнародної фінансової політики Міністерства фінансів Галина Пахачук: "Нафтогаз України" повинен у 2014 році забезпечити погашення за єврооблігаціями 2009 року - це 1,59 мільярда доларів. Ми не хочемо мати проблем з погашенням цієї великої позики нашої великої компанії".

За її словами, буде проведена капіталізація "Нафтогазу" на 14,8 мільярда гривень.

Однією рукою Україна вирішує старі проблеми у газовій галузі, а другою рукою намагається попередити подібні ситуації розвиваючи проекти диверсифікації постачання енергоносіїв.

Уряд України схвалив проект угоди про розділ продукції між державою Україна та компанією Chevron при видобуток сланцевого газу на Олеській ділянці. Угода буде підписана 5 листопада в рамках інвестиційного форуму у Києві.

Chevron планує інвестувати 25 мільярдів доларів в розробку і видобуток природного газу. Інвестиції на етапі розвідки становитимуть 1,6 мільярда гривень і 30 мільярдів гривень - на етапі промислового видобутку.

Наразі нез'ясованими залишаються питання екологічної шкоди, якої може завдавати видобуток нетрадиційного газу, та питання фактичної наявності запасів сланцевого газу в Україні.

Щодо інших міжнародних інвесторів - Eni та Electricite de France, - Кабінет міністрів України вирішив укласти угоду про розподіл продукції щодо площ Субботіна, Абіха, Маякова і Кавказька на шельфі Чорного моря без проведення конкурсу.

Юридично такий крок уряду є обґрунтованим, оскільки інші учасники УРП ("Чорноморнафтогаз" і "Води України") володіють ліцензіями на видобуток на цих ділянках. Але з точки зору прозорості проведення конкурсу слід було би публічно розглянути угоду про розподіл продукції.

Підтвердилася інформація, що Польща остаточно відмовилася добудовувати український трубопровід "Одеса-Броди" до Гданська.

Представники польської компанії PERN Przyjazn S.A виступили проти такого проекту. У PERN назвали вже нереальною добудову трубопроводу до кінця 2015 року, що необхідно зробити для отримання коштів ЄС.

Також PERN виступила за проведення додаткового аналізу того, як на цей проект вплинуть інші заходи, які проводить польська компанія щодо підвищення енергетичної безпеки Польщі, зокрема будівництво нафтового терміналу в Гданську. Вартість добудови "Одеса-Броди" до Гданська складає 485 мільйонів євро і з урахуванням 120 мільйонів євро коштів ЄС.

Юрій Корольчук, Інститут енергетичних стратегійКоментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.