Ринок енергоносіїв за тиждень: ставлення до Росії стає жорсткішим

Юрій Корольчук, для РЕ

Споживачі скрапленого газу тішаться зниженням цін на пальне.

Якщо позаминулого тижня газ подешевшав на 1 копійку, то цього разу ціна відразу опустилася на 3 копійки - із 6,35 до 6,32 гривні за літр.

Проте власники мереж АЗС вперто утримують завойовані висоти і не поспішають знижувати ціну попри падіння ціни на скраплений газ вже третій тиждень поспіль.

Наразі зниження ціни може зупинити лише черговий негативний фактор - проблеми із поставками імпортного пального.

Тому продавці скрапленого газу на ринку і далі не змінюють мінімальну ціну і максимальну. Найменша ціна - в Одеській області - 5,7 грн/літр. Найбільша ціна - Київська область - 6,65 грн/літр.

Схожа ситуація затишшя і на ринку нафтопродуктів. Бензин і дизпаливо продавали і далі за середніми цінами 9,74-10,90 грн/літр.

Бензин А-80 можна було купити за ціною 10,19 грн/літр. Бензин А-92 - 10,53 грн/літр. Бензин А-95 - також без змін - 10,90 грн/літр. Дизельне пальне - 9,74 грн/літр.

Але не за горами поступове мінімальне зниження ціни на нафтопродукти слідом за зниженням вартості нафти і цін на бензин в більшості країн ЄС. Бензин А-95 подешевшав у 15 країнах ЄС. Ціни знизилися на 0,01-0,04 євро/літр.

Також на зниження цін може вплинути переговори уряду з нафтовидобувними компаніями про збільшення постачань нафтової сировини на Кременчуцький нафтопереробний завод.

"Укртатнафта" переробляє в основному нафту, яку видобуває компанія "Укрнафта".

За підсумками першого півріччя Кременчуцький НПЗ переробив 1,2 мільйона тонн нафти, у 2012 році обсяг переробки склав 3,1 мілйьона тонн.

З другого півріччя 2013 року "Укртатнафта" припинила переробляти нафту, яку поставляла компанія "Укртранснафта". Також "Укртатнафта" оголосила про скорочення персоналу. Кременчуцький нафтопереробний завод перебуває під контролем групи "Приват" Ігоря Коломойського.

Ціна на нафту Brent знову дивує своїми "піруетами". За результатами лише тижневих торгів нафта різко знизилася у ціні - із 109,86 до 103,46 долара/барель.

Очікуване падіння Brent після спекулятивних коливань перевершили сподівання. Зниження становило майже 6,5 долара.

Вартість нафти WTI не робить різких стрибків і далі поступово та неспішно знижується. Цього разу падіння склало трохи більше 2,5 долара - із 96,77 до 94,20 долара/барель.

За умов політичного і ділового затишшя подальшого глибокого зниження нафти WTI до межі 80-85 доларів не варто очікувати.

Нафта Urals повторює "шлях" Brent. Зниження становило більше 3,5 долара - із 106,28 до 102,83 долара/барель.

Нафта на біржах дешевшала через підвищення курсової вартості американського долара. Це зменшило спекулятивну привабливість операцій з нафтою, ціни на які встановлено у доларах США.

Також на нафту вплинув прогноз ОПЕК щодо перспектив світового ринку нафти. В ОПЕК вважають, що ціна нафтового "кошика" країн міжнародного нафтового картелю за період 2020-2035 роки виросте із 110 до 160 дол./барель.

Водночас інший прогноз дає агентство Reuters, яке посилається на дані 20 західних банків і аналітичних центрів. Їхній результат - середня прогнозна ціна нафти європейської марки Brent на 2020 рік складе не 110, а 95 доларів за барель.

Західні експерти різко змінили свої прогнози щодо ціни на нафту.

В минулорічному опитуванні прогнозували середню ціну бареля Brent в 2020 році на рівні 118 доларів. Основна причина того, що прогнози змінилися, - це збільшення видобутку сланцевого газу.

Різке зниження ціни на нафту до 2020 року прогнозує і Федеральна розвідувальна служба Німеччини. За їх оцінками ціна може скласти 80 доларів/барель.

Тим часом україно-російські енергетичні відносини не покращуються. Небажання "Газпрому" йти на зустріч "Нафтогазу" у питанні ціни на газ змушує Україну обирати більш жорстку манеру спілкування із Росією. Насамперед зміна ставлення може торкнутися взаємовідносин щодо транзиту газу.

"У нас є контракт з транзиту російського газу, який ми виконуємо в повному обсязі. Більше того, ми маємо в тій частині не задоволенні, що обсяги транзиту падають через нашу країну, і це є предметом додаткових переговорів з російськими колегами. Враховуючи ті наміри і ті заходи, які проводяться зараз в обхід нашої країни, ми вважаємо утиском наших національних інтересів, і ми виступаємо проти цього", - заявив віце-прем'єр-міністр Юрій Бойко.

Як наслідок Україна може залишає за собою право відмовитися від забезпечення допомоги російським партнерам взимку у періоди пікових навантажень.

"Якщо буде надалі формальний підхід з боку наших партнерів, то ми також будемо підходити з точки зору тільки забезпечення власної комунальної сфери, а забезпечення підтримки в піковий період транзиту з боку "Газпрому" - це буде вже завданням, яке ми будемо проводити факультативно. Тобто для нас буде пріоритетом забезпечення власної комунальної сфери газом", - заявив Бойко.

Також дісталося "на горіхи" і ЄС та Енергетичному співтовариству через небажання допомагати у питанні реверсу газу через Словаччину та через пасивну позицію у питанні будівництва Росією "Південного потоку".

"Я вважаю, що для нас є принциповим питання отримання газу зі Словаччини, тому що країна, яка так само, як і ми, є членом Європейського енергетичного співтовариства, є членом Євросоюзу, на нашу думку, повинна допомагати нам у диверсифікації. Тому що це політика Європейського енергетичного співтовариства", - сказав Бойко.

За його словами, влада веде діалог з керівництвом Словаччини та Румунії, з керівництвом Європейської комісії, з керівництвом Європейського енергетичного співтовариства.

"І діалог цей досить жорсткий після того як почалося будівництво "Південного потоку", що є прямою загрозою нашим національним інтересам, по території Болгарії, яка всупереч всім правилам і законам ЄС та Європейського енергетичного співтовариства проводить цю роботу", - стверджує віце-прем'єр.

Не краща ситуація із іншими традиційними партнерами України - Польщею.

"Нафтогазу" довелося припинити дію угоди з компанією PGNiG про призупинення угоди від 26 жовтня 2004 року про постачання українського газу до 2020 року.

Призупинення поставок газу стало наслідком змін у законодавстві України, які передбачають продаж усього газу власного видобутку для потреб України. Фактично поставки газу були призупинені ще з 1 січня 2011 року.

"Нафтогаз" щорічно постачав (експортував) 5-6 млн. куб. м газу в Польщу для потреб населення, що проживає в прикордонних територіях. Угода між "Нафтогазом" і ю компанією PGNiG передбачає постачання до 9 мільйонів кубометрів газу.

У 2010 року PGNiG планував збільшити щорічний імпорт газу з України до 200 мільйонів кубометрів.

Тим часом американська компанія Chevron таки отримає змогу спробувати свої сили у бурінні розвідувальних свердловин сланцевого газу.

Кабінет міністрів України підписав угоду про розподіл продукції з Chevron і "Надра Олеська" щодо Олеської газової площі (Івано - Франківська та Львівська області). У геологорозвідку, відповідно до угоди, Chevron повинна інвестувати 350 мільйонів доларів.

Для дії угоди із Chevron Верховна Рада передбачила відрахування до місцевих бюджетів мінімум 10% доходів держави від реалізації товарів, отриманих за угодою про розподіл продукції. За прийняття в цілому законопроекту №3295-1 проголосувало 326 депутатів.

Депутати передбачили, що 5% від доходів держави від УРП прямуватиме до обласних бюджетів чи бюджет Криму, 3,5% - до районних бюджетів, 1,5 % - у міські, селищні чи сільські бюджети.

Облради Івано-Франківської і Львівської областей обумовили, що угода про розподіл продукції з компанією Chevron набуде чинності після виконання низки пунктів, в тому числі і змін до бюджетного кодексу, які дозволяють відрахування місцевим радам частини доходів від угоди про розподіл продукції.

Юрій Корольчук, Інститут енергетичних стратегійКоментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.