Квартири подорожчають через нову годівничку для податківців

Азад Сафаров, для РЕ

Хочете продати квартиру? Робіть це зараз. Якщо, звісно, не бажаєте заплатити вже через рік вдесятеро більшу суму податків.

Занижувати ціну помешкання у договорі купівлі-продажу незабаром стане важче, адже контроль за оцінкою майна візьме під своє крило Податкова. Таким чином податківці обіцяють боротися з аферистами на ринку.

Щоправда, за словами експертів, замість однієї крайності - заниження ціни квартири - з'явиться інша - завищування, оскільки податківці будуть зацікавлені у схемі "більша ціна - більше податків".

Під податкове крило

Не секрет, що однією з найбільших радостей співпраці з БТІ була їх невисока оцінка нерухомості під час продажу. Через старі нормативи квартиру у доброму стані неподалік від центру бюро умудрялося оцінити кількома десятками тисяч гривень.

Оскільки за законом власник сплачує 1% від вартості проданого житла в Пенсійний фонд і ще 1% - держмито за нотаріальне оформлення, то за квартиру, оцінену у 10-15 тисячами гривень слід було віддавати 100-150 гривень податку. У підсумку держава недотримувала значні кошти.

У пошуках нових джерел надходжень до бюджету урядовці не оминули увагою таку "несправедливість". З 1 листопада 2011 року, до прийняття нового закону у цій сфері, цю функцію БТІ тимчасово передали незалежним компаніям з оцінки майна.

Довго чекати не довелося. Ініціатором глобальних змін на ринку нерухомості став депутат-"регіонал" Андрій Пінчук, який зареєстрував відповідний законопроект. Згідно з ним, Податковій передаються повноваження контролю угод купівлі-продажу майна.

Вона створюватиме реєстр фірм-оцінювачів, які визначатимуть вартість нерухомості для сплати податків, вирішуватиме, кого включати в реєстр, та ще й перевірятиме рішення своїх оцінювачів щодо вартості помешкання чи землі. Це, мовляв, щороку даватиме державі 2 мільярди гривень - саме такими начебто є втрати бюджету.

Однак, за словами експертів, для пересічного українця це означатиме купу бюрократичних процедур, витраченого часу та нервів.

"Існують десятки методик оцінки. Одна компанія може оцінити квартиру 50 тисячами доларів, а завтра прийде податкова і доручить перевірити цю оцінку іншій фірмі, а та назве іншу цифру - 70 тисяч доларів. Значить, угода не дійсна, і податок сплачений неправильно", - каже фахівець Агентства експертної оцінки Ярослав Заіменко.

Чим дорожче - тим краще

Автор законопроекту заспокоює: документ встановить єдині підходи до регулювання оціночної вартості нерухомості, землі та автівок. Наприклад, ціну квартири обіцяють визначати за її станом, місцем розташування, площею, наявністю комунікацій.

З іншого боку, в урядовій постанові від 26 жовтня 2011 року йдеться про щорічне встановлення Фондом держмайна мінімальної вартості квадратного метра в різних містах та районах України. А це означає, що ціну на нерухомість визначатимуть не за її станом, а за належністю до певного району.

"Таких вказівок бути не може, бо це ринок. Нині метр коштує 1 тисячу доларів, завтра - 1 100 доларів. Які можуть бути вказівки? Це все одно, якби влада почала диктувати, скільки повинен коштувати долар", - каже експерт з нерухомості Сергій Форест.

Втім, за словами юристів, оскаржувати ціну від держави марно.

"Фонд чи податкова зробила собі таблицю, що квартира у Печерському районі не може коштувати нижче 100 тисяч доларів, і ви хоч головою до стіни бийтесь, але вам ніхто нижчу ціну не поставить. Жодна оціночна компанія. Ніхто не захоче потім мати справу з податковою", - пояснює юрист Ростислав Кравець.

Справу з податковою ніхто не захоче мати через той самий реєстр оцінювачів. У законопроекті сказано, що включати в нього компанії будуть безкоштовно.

Правда, для цього слід пройти перевірку, зовнішній контроль якості, скласти іспити та відповідати певним вимогам. Самі оцінювачі вже охрестили цю новацію "тендерною мафією-2". За їх словами, так податкова створює свою монополію на ринку.

"Я не розумію, як це - додатковий реєстр оцінювачів. Давайте ще створимо реєстр оцінювачів для оцінки банків або додатковий реєстр оцінювачів активів. Є міжнародні і національні стандарти, за якими оцінюється майно, і все!" - обурюється голова ради Українського товариства оцінювачів Олексій Амфітеатров.

На його переконання, жодних додаткових преференцій для податкової не повинно бути. "Не може орган, який стягує податки, контролювати оцінювачів. Оцінка повинна бути незалежна", - додає він.

Монополія для податкової

Головним мінусом для громадян від монополізації ринку оцінювачів стане завищення цін на послуги. Якщо зараз у Києві оцінка нерухомості коштує 600-900 гривень, то з набранням чинності законом ця сума перевищить 2 тисячі гривень.

Крім того, мала кількість щасливців, які, склавши всі іспити, таки потраплять в реєстр, призведе до черг та збільшення часу на оцінку майна.

На думку ріелторів, депутати і податківці запізнилися з прийняттям закону, адже пік занижень цін припав на 2006-2007 роки. Сьогодні навчені кризою люди переважно не ризикують з точністю цін у договорах. Причина проста: якщо буде анульована угода, покупець не зможе повернути собі реальну вартість квартири.

"От людина купує квартиру за 100 тисяч доларів. Їй кажуть: "Давай оформимо за 20 тисяч гривень, щоб платити менше податків". А коли договір розривається, і людина просить гроші назад, їй кажуть: "Які 100 тисяч доларів? Ти нам за угодою заплатив 20 тисяч гривень - ось стільки і повернемо", - пояснює ріелтор Олександр Деребера.

На думку ріелторів, законопроект не пожвавить ринок нерухомості. По-перше, через збільшення податків люди не поспішатимуть продавати майно. По-друге, квартири подорожчають, бо продавці закладатимуть у вартість нерухомості майбутні податки.

Не вірять в ефективність майбутнього закону й оцінювачі. Кажуть, від нього виграє тільки податкова. Якщо раніше громадяни при бажанні занизити ціну нерухомості домовлялися з оцінювачами, то тепер робитимуть це з податківцями.

"Для "своїх" податок буде низьким, а для "чужих" - ринковий і реальний. Цей документ відкриває чудові корупційні схеми", - переконаний Амфітеатров.

Якщо законопроект таки ухвалять, він набере чинності з 2013 року.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Кидали на службі у Попова

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.