Як власники квартир дурять податкову

Азад Сафаров, для РЕ

І оголосили податківці війну недобросовісним орендодавцям, і програли війну.

Українці переважно ховають свої договори оренди і не квапляться їх афішувати. Все, що податкова служба може зробити щодо несумлінних орендодавців - це щорічні заклики платити податок та погрози покарати за ухилення від їх сплати.

Не допоміг чиновникам навіть закон про обов'язкову реєстрацію таких договорів у БТІ, який набув чинності ще наприкінці 2010 року. За словами ріелторів, люди не побігли в черги до бюро, щоб потім слухняно платити державі податки.

Легально ніхто не хоче

Якщо вірити податківцям, за 2010 рік вони виявили 18,5 тисячі орендодавців-фізосіб. До бюджету завдяки цьому вдалося стягнути близько 13 мільйонів гривень.

У 2011 році цифри були майже вдвічі меншими - викрили лише 10 тисяч власників, які сплатили державі 11 мільйонів гривень податків.

Ці суми видаються не дуже масштабними, якщо поділити їх на всю країну. Тільки на одному з порталів нерухомості розміщено більше 14 тисяч оголошень про оренду столичних квартир від хазяїв і майже півтора мільйона - від агентств нерухомості.

"Реальна економіка" вирішила зателефонувати за кількома оголошеннями і спробувати домовитися найняти квартиру офіційно - зі сплатою податків.

Квартира начебто була потрібна для однієї людини, а за орендаря платитиме підприємство, на якому вона працює. Для звітності, мовляв, потрібні офіційні довідки, включно з довідкою з податкової. Із семи дзвінків п'ять були від ріелторів, і два - від власників квартир. Проте ніхто не погодився офіційно зареєструвати договір оренди.

Ріелтор, який пропонував двокімнатну квартиру біля КПІ, одразу попередив, що в Києві одиниці тих, хто пропонує найняти квартиру із сплатою податків. Сам він за три роки роботи на ринку пам'ятає лише одного орендодавця, який сплачував податки. Ріелтор пояснював це тим, що ніхто не хоче платити занадто високі збори.

Не допомогла навіть пропозиція заплатити більше за квартиру, включивши таким чином податок в ціну за оренду. Ріелтор запевнив, що власник помешкання на це не піде. Тоді йому доведеться оформитися підприємцем, а це справа не одного дня.

Інший ріелтор з квартирою за 4 тисячі гривень біля станції метро "Святошино", категорично відмовила у можливості оренди з податком. За її словами, власниця-пенсіонерка боїться будь-якої реєстрації договору. Щоправда, ріелтор запевнила, що формальна письмова угода про оренду буде, проте лише між фізичними особами.

Розмова з рієлтором:

Такий же договір пропонували і наступні співрозмовники, з якими журналіст "торгувався" за офіційну оренду. Серед основних причин - "небажання платити великий податок" та "морочитися з оформленням документів".

Як вони не платять

Справді, 15-17% податку від ціни оренди - не така вже й мала сума, якщо враховувати, що середня ціна однокімнатної квартири у столиці становить 3,5-4 тисячі гривень. Тобто відрахування до бюджету сягнуть 700-800 гривень.

Цей податок повинен бути сплачений протягом 40 календарний днів після останнього дня звітного кварталу. Крім того, наприкінці року орендодавець мусить подати декларацію про доходи до податкової служби за місцем проживання.

Донедавна орендодавцеві дешевше було оформитися суб'єктом підприємницької діяльності - СПД. Тоді власник нерухомості платить щомісячну фіксовану ставку. Однак з 1 січня 2012 року ця ставка суттєво змінилася.

"Раніше "еспедешники" платили 86 гривень за місяць, тепер - 5% від вартості оренди. Якщо оренда квартири коштує 4 тисячі гривень, то власник буде віддавати по 200 гривень щомісяця. Це пов'язано із зміною оподаткування "спрощенців", - пояснює ріелтор Наталія з агентства нерухомості, яка просила не називати її прізвища.

На її думку, такі зміни не стимулюють орендодавців до відкритості.

"Недавно у нас був клієнт, який платив за безготівковим розрахунком. Йому треба було офіційно укласти угоду з господарем, бо за нього платить фірма. Потрібен був "еспедешник". Ми довго шукали такого хазяїна. З-поміж усіх квартир ми знайшли тільки дві такі у центрі. Люди не хочуть йти на СПД. Розумієте?" - пояснює Наталія.

Без СПД і в тіні власники квартир в Україні можуть почуватися комфортно. Досить лише не реєструвати договір оренди. Також можна сказати, що у квартирі живуть родичі, які зненацька приїхали, або знайомі, які стежать за майном господаря.

"Фантазувати, як ухилитися від сплати податку за оренду квартири, можна нескінченно. Навіть більше варіантів не платити податки, ніж навпаки. У цій сфері майже нічого не контролюється. Нема чітких та ефективних механізмів перевірки, проживає в квартирі власник чи орендар", - каже юрист Андрій Клименко.

Ще один метод збору інформації про незареєстровані оренди квартир - жеки. Саме за їх допомогою рік тому податкова обіцяла "укоськати" порушників. Жеки повинні були доповідати податківцям, скільки людей в їх будинках здають квартири в оренду.

Чи існує така практика, податкова не коментує. Колишній же міністр ЖКГ Олексій Кучеренко божиться, що не наказував підлеглим "здавати" податковій орендодавців.

"Може, з одного боку, це було б добре для держави - повертати приховані гроші в бюджет, але у нас менталітет не той, щоб один на одного доносити. До того ж, у нашій надто корумпованій державі малоймовірно, що відвойовані в орендодавця гроші таки дійдуть до бюджету", - розповідає він.

Рятівна Конституція

РЕ спробувала самотужки перевірити, чи співпрацюють жеки з податковою. Журналіст зателефонував кільком жекам Подільського району столиці і назвався службовцем районної ДПС. Жодна з трьох співрозмовниць не здивувалася дзвінку, проте жодна не назвала кількість орендодавців у будинках.

Усі попросили письмовий запит, пославшись на те, що не знають, з ким вони спілкуються. Усно відповіли лише на питання про кількість будинків на їх балансі. Та оскільки у жеках не відкинули можливості надання інформації про орендодавців, ймовірніше за все, вони таки співпрацюють з податковою.

Проте юристи великої проблеми для орендодавців у цьому не вбачають. За їх словами, навіть якщо податківці дізнаються через жеки про оренду квартири і прийдуть до господаря, ніхто не може змусити його говорити правду.

"Податкова може проводити таку перевірку, однак у разі відмови особи від надання пояснень, що передбачено статтею 63 Конституції, у податкової не буде підстав для притягнення орендодавця до відповідальності", - каже юрист Ростислав Кравець.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Кидали на службі у Попова

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.