Київ здався у полон кіоскам

Дмитро Дєнков, Реальна економіка

Рік тому московський мер Сергій Собянін приголомшив росіян ненавистю до ларьків: "А людям де ходити? По дахах? Набудували тут всякої гидоти".

З цієї сакраментальної фрази міського голови в Москві стартувала безпрецедентна війна з кіосками, в якій останні зазнали суттєвих втрат.

Для Києва ларьки теж неабияка проблема. Вони з'являються так само несподівано, як Леонід Черновецький. Проте, якщо київський голова досить швидко знову зникає, то кіоски, схоже, не збираються цього робити.

У той же час, голова київської адміністрації Олександр Попов тільки імітує боротьбу з ними, дозволяючи столиці перетворюватися на смітник.

Інтим наступає

Раніше диво-витвори з металопрофілю і пластику купчилися біля входу у метро, а сьогодні їх "вишукані" форми можна побачити скрізь. Виявляється, заради них столична влада готова пожертвувати і такими дефіцитними фрагментами міського декору, як газони і клумби.

"Кілька місяців тому під моїм балконом посадили дерева. Я ще подумала, як це буде гарно, коли вони підростуть. Але не дали. Зараз там ці сараї і купа сміття", - обурюється мешканка будинку на Оболонському проспекті.

Віднедавна на відрізку проспекту між станціями метро "Оболонь" і Мінська" ларьки з'являються ледь не щодня. Це при тому, що поряд знаходиться найбільший торгівельний заклад міста - ТЦ "Дрім таун".

"Йдучи на роботу, доводиться долати цей лабіринт. Майже кожного тижня у ньому з'являється нова ланка. Днями взагалі влаштували інтим", - скаржиться житель сусіднього будинку на Оболонському проспекті.

Співбесідник не жартував: у "свіжій" черзі кіосків, які нахабно впираються у недавно висаджені деревця, з'явився магазин для дорослих "Інтим".

"Реальна економіка" вирішила з'ясувати, чи на законних підставах встановлені ларьки або, як їх ще називають, малі архітектурні форми - МАФ.

Редакція надіслала запит у Київську міську державну адміністрацію, зокрема, в головне управління містобудування і архітектури, яке надає тимчасові ордери на розміщення цих споруд.

У відомстві заявили, що 25 жовтня до них з проханням надати ордер на встановлення зазначених об'єктів звернувся підприємець, але згоди від управління він не отримав. "Розгляд зазначених заяв призупинено у зв'язку із скаргами мешканців", - так зазначається у відповіді.

Водночас, за словами місцевих жителів, МАФи за цією адресою з'явилися ще на початку жовтня, тобто за місяць до подачі заявок на встановлення.

Відповідно до правил благоустрою Києва, відсутність дозвільної документації є підставою для демонтажу об'єкта. При цьому в Управлінні контролю за благоустроєм, яке здійснює ці функції, повідомили, що демонтаж зазначених МАФів відбувся ще 15 жовтня.

Втім, РЕ пересвідчилася: ларьки не зникали з насидженого місця. Вони там стоять і зараз.

Більше того, в Оболонській райадміністрації журналісту сказали, що зверталися з цим питанням до прокурора района.

Утім, реакції з боку правоохоронців досі немає. Навпаки, на початку грудня в цій серії з'явився ще один ларьок, який потіснив останні нові деревця.

Гріхи депутатів

За словами прес-секретаря комунального підприємства "Київблагоустрій" Владислава Шелокова, таких прикладів у місті сотні.

"Якщо ми навіть забираємо кіоск - наступного дня він уже стоїть на тому ж місці або в іншій частині міста", - розповідає він.

Чиновник каже, що найбільше нелегальних споруд розвелося в районі "Академмістечко". Мовляв, це справжній "рай" для ларьків та їх власників.

Інший співрозмовник РЕ з КМДА пояснює, що на самовільне повернення ларьків повинні реагувати правоохоронці, але їм вигідно мати у своїх районах таких правопорушників, адже щоденні побори міліції з підприємців становлять не менше 100 гривень.

За даними міської адміністрації, з початку 2011 року з вулиць Києва прибрали більше 1,5 тисячі кіосків, але ця цифра не враховує кількість повернутих ларьків. За інформацією податківців, сьогодні у столиці більше 15 тисяч "малих форм", а за неофіційними даними - 20 тисяч.

Схоже, це не межа, бо кількість цих "монстрів" постійно зростає - на 10-20 штук на добу. Це досить дивно, враховуючи, що з весни 2010 року у столиці діє мораторій на видачу ордерів на розміщення тимчасових споруд.

В КМДА кажуть, що така статистика - наслідок надто поблажливого ставлення закону до самовільного розміщення МАФів. Тобто більшість таких споруд встановлюються незаконно, а санкції за це - мінімальні.

Спроби змінити ситуацію були. У червні 2011 року народний депутат з ракції "БЮТ-Батьківщина" Володимир Яворівський зареєстрував законопроект, який передбачав більш жорсткі санкції до власників незаконних ларьків.

Зараз штраф за несанкціоноване розміщення МАФу становить 50-100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 850-1700 гривень. Депутат пропонував збільшити його у 20 разів, а також конфісковувати встановлені з порушеннями кіоски разом з товаром і виручкою.

Утім, через деякий час Яворівський висловився за пом'якшення запропонованих норм, а потім взагалі відкликав законопроект. У чому річ?

"Я подав цей законопроект, але коли почув зворотній зв'язок… "Ви нас позбавляєте робочих місць. Ми виживаємо за рахунок цього"… Я подумав: ще не час для цього. Не захотів брати гріх на душу", - відповів Яворівський.

Хоча депутат і каже, що на нього ніхто не тиснув, у головного координатора громадянської кампанії "Форум порятунку Києва" Віталія Черняховського, автора даного законопроекту, протилежна думка.

"Для легальних підприємців нічого не змінилося б. Тут ми вбачаємо тиск на депутата з боку злочинного бізнесу", - переконує він.

Королі форм

Язик не повертається назвати дрібних підприємців "злочинними", проте столичні кіоски, як виявляється, - справа зовсім не дрібна.

"Незаконні ларьки працюють не на виживання, вони отримують величезні прибутки. Це налагоджена система, і комерсант, що володіє тисячею ларьків у столиці, заробляє мільйон доларів на місяць. Один ларьок коштує 10 тисяч доларів, бідняк його не встановить", - вважає Черняховський.

У той же час, за даними РЕ, виготовлення стандартного кіоску коштує 50 тисяч гривень, а середня ставка оренди - 10 тисяч гривень. У річному вимірі рентабельність такого бізнесу перевищує 100%. Отже, припущення Черняховського про мільйонні доходи власників небезпідставні.

Чиновник з КМДА каже, що до цього бізнесу причетні депутати Київради і Верховної ради, прокурори та інші чиновники.

"Виявити їх неможливо, але як тільки приїжджає бригада для демонтажу, одразу починаються дзвінки покровителів з держорганів", - розповідає він.

"Реальна економіка" опитала низку депутатів Київради і представників асоціацій МАФів, яких виявилося аж три, та ідентифікувала деяких представників влади та їх родичів, причетних до цього підприємництва.

Зокрема, співбесідники РЕ часто згадували молодшого сина екс-голови Києва Олександра Омельченка, який трудився у парламенті упродовж п'ятого і шостого скликань у фракції "Наша Україна".

Власником багатьох кіосків називають батька колишнього заступника Черновецького Дениса Басса. Його, як і інших заступників, недавно хотіли притягнути до кримінальної відповідальності, але до цього не дійшло.

За словами урядового уповноваженого з питань дерегуляції Михайла Бродського, до бізнесменів-"ларьочників" також належить нинішній голова "Київпастрансу" Микола Ламбуцький.

Не менше захоплюються кіосками і представники Київради. За інформацією ЗМІ, такий бізнес має третина київських депутатів. Водночас голова Асоціації власників МАФів Тетяна Петренко каже, що офіційно ларьками володіє два-три депутати, інші ж "просто лобіюють інтереси".

За словами джерела РЕ, серед власників кіосків - депутат від партії "Удар" Валерій Іщенко, якому належать МАФи біля ринку "Вирлиця". Кіосками на ринку "Лісовий" володіє депутат облради від цієї ж партії Дмитро Крейнін, а на ринку "Троєщина" - депутат від "Народної партії" Олександр Ліщенко.

В асоціації кажуть, що багато ларьків у Дніпровському районі має депутат Київради Олена Овраменко. Колишнього депутата з блоку Черновецького, а нині позафракційного Віктора Грушка, називають власником кіосків у Деснянському районі.

Інтереси деяких кіоскерів лобіює глава фракції "Столичні реформи" Юрій Дмитрук. За словами співрозмовників, йому належать ларьки в Голосіївському районі. У той же час, в Шевченківському районі, кажуть джерела РЕ, половину МАФів "тримає" місцева прокуратура.

Отак і живе столиця. Міська адміністрація на це не звертає уваги, хоча ще на початку 2011 року голова КМДА Олександр Попов обіцяв кампанії з благоустрою і нещадну боротьбу з кіосками на благо "Євро-2012".

"Влада нічого не робить, ніби сліпа. У мене напрошується один висновок: вона теж має свою частку у цьому бізнесі", - каже заступник голови фракції "Удар" у Київраді Наталія Новак.

Нові тренди

Бажаючі конкурувати з владою можуть знайти в інтернеті багато корисного.

"Допоможу фізичним та юридичним особам швидко отримати дозвіл на встановлення кіосків у Києві", - такі оголошення "гуляють" на форумах. Мораторій для цих фахівців напевно не проблема.

Поряд з цим окремі підприємства активно виготовляють МАФи. Тільки на сайтах таких установ можна дізнатися, що "ларьки" і "кіоски" - це різні поняття. Вони, виявляється, відрізняються за формою і дизайном.

Деякі з цих диво-споруд, які трохи більші за розмірами, носять почесні звання - "павільйони" або "торгові ряди". Чи думав хтось у 1990-х роках, що кіоск може так еволюціонувати?

У російській столиці, до речі, аматорам не довіряють: питання дизайну ларьків там вирішуються на рівні Москомархітекутри.

Втім, потреба у новомодних трендах для власників київських кіосків могла би виявитися зайвою, якби не споживачі, які своїми гаманцями підтримують життєдіяльність цього корупційного бедламу.

Результат - Київ залишається однією з небагатьох столиць, територія якої настільки хаотично і бридко засмічується ларьками.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Кидали на службі у Попова

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.