Україна та МС: біг на місці

Реальна економіка

31 травня у Мінську Україна підписала з учасниками МС "Меморандум про поглиблення взаємодії між Україною та Євразійською економічною комісією".

Таким чином, Україна вкотре продовжує займати напівпозицію у переговорах з Москвою щодо вступу до Митного союзу – тобто демонстративної невизначеності.

Зрозуміло, що великий бізнес, який фінансує українську владу, і особисто Віктор Янукович, родина якого сама потроху стає однією з найбільш впливових промислових груп в Україні не зацікавлені у вступі до МС на існуючих умовах.

Адже тоді Москва диктуватиме скільки і кому продавати українських товарів. Але з іншого боку, Україна не може собі дозволити остаточно відмовитися від будь-якої співпраці, адже тоді ризикує отримати ще більш жорсткі умови торгівлі з країнами союзу.

До того ж і з боку ЄС починають лунати заяви про те, що Україні доведеться обрати один вектор торгівельної інтеграції, тому всістися на обидва стільці не вдасться.

Навіть, якщо своїм завданням вище керівництво держави бачить самостійну політику осторонь торгівельних союзів, ніщо не заважає виставити власні умови співпраці, на які Москва все рівно не погодиться.

Наприклад, одномоментне приведення до єдиного рівня цін на газ, можливість експортувати товари за діючими домовленостями без погодження з Москвою, переведення арбітражу щодо спірних питань до третьої сторони, наприклад, Стокгольмського суду та багато іншого.

Але схоже, що Віктор Янукович не хоче приєднуватися до союзу, навіть якщо б вдалося отримати максимальну кількість поступок, про що, в тому числі, свідчить ігнорування України нових стандартів якості продуктів, введених на території МС.

Через не проходження цих стандартів, українські виробники вже втрачають ринки збуту.

Виходячи з цього, меморандум, який декларує дружбу – тобто відсутність відкритої конфронтації – найбільше грає на руку головній меті Януковича – затягуванню часу і продовження типового для України маневрування між ЄС та Росією.

Лише не зрозуміло, яким чином і як саме мета Януковича корелюється з інтересами держави та економіки в цілому.

Сам документ є не повноцінною домовленістю, а лише інформаційним сигналом, причому сигналом політичного характеру.

Він дозволяє Україні приймати участь (без права участі в прийнятті рішень) в засіданнях рад та комісій, що діють у рамках Митного союзу, направляти до них свої пропозиції, а також отримувати копії документів, що не містять обмеженої для розповсюдження інформації - секретної або призначеної для службового використання.

Зі свого боку Україна декларує намір дотримуватися базових принципів Митного союзу та утримуватися від дій та заяв, направлених проти його інтересів. Крім того, наша країна матиме свого представника при Митному союзі.

Щоправда, у цьому пункті є один підводний камінь – чи не будуть сприйматися переговори України щодо вступу до зони вільної торгівлі з ЄС як дії, направлені проти інтересів МС?

Ну і найбільш красномовним є п’ятий пункт договору, згідно з яким меморандум не є міжнародним документом та не створює прав та обов’язків, які регулюються міжнародним правом.

Тобто, фактично, меморандум нікого ні до чого не зобов’язує.

МЕМОРАНДУМ об углублении взаимодействия между Украиной и Евразийской экономической комиссией

Украина с одной стороны, и Евразийская экономическая комиссия как единый постоянно действующий регулирующий орган Таможенного союза и Единого экономического пространства Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации, с другой стороны,

подтверждая стремление поддерживать и развивать сотрудничество, основываясь на принципах взаимного уважения,

движимые стремлением развивать сотрудничество в различных сферах экономики,

принимая во внимание желание Украины углублять взаимодействие с государствами - членами Таможенного союза и Единого экономического пространства и в последующем стать наблюдателем при Евразийском экономическом союзе,

в соответствии с Регламентом работы Евразийской экономической комиссии, утвержденным Решением Высшего Евразийского экономического совета от 18 ноября 2011 г. № 1, и Решением Высшего Евразийского экономического совета от 29 мая 2013 г. № 38 «О проекте Меморандума об углублении взаимодействия между Украиной и Евразийской экономической комиссией»

пришли к взаимопониманию о нижеследующем:

1. Украине предоставляется возможность:

присутствовать по приглашению Председателя Высшего Евразийского экономического совета, с согласия всех членов Высшего Евразийского экономического совета, на открытых заседаниях Высшего Евразийского экономического совета;

присутствовать по приглашению Председателя Совета Евразийской экономической комиссии, с согласия всех членов Совета, на открытых заседаниях Совета Евразийской экономической комиссии без права участия в принятии решений;

присутствовать по приглашению Председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии на заседаниях Коллегии Евразийской экономической комиссии без права участия в принятии решений;

направлять свои предложения в Евразийскую экономическую комиссию.

2. Украина вправе получать копии документов, принятых Высшим Евразийским экономическим советом и Евразийской экономической комиссией, за исключением документов, содержащих информацию ограниченного распространения (конфиденциальных и для служебного пользования).

3. Украина декларирует намерения соблюдать принципы, зафиксированные в документах, формирующих договорно-правовую базу Таможенного союза и Единого экономического пространства, и воздерживаться от действий и заявлений, направленных против интересов Таможенного союза и Единого экономического пространства.

4. В целях обеспечения взаимодействия в рамках настоящего Меморандума и обсуждения вопросов, связанных с дальнейшим углублением сотрудничества, Украина определяет своего представителя, наделенного необходимыми полномочиями.

5. Настоящий Меморандум не является международным договором и не создает прав и обязательств, регулируемых международным правом.

Настоящий Меморандум применяется с даты его подписания.

Совершено в г. Минске 31 мая 2013 г. в 2 экземплярах на русском языке.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.