Україна виробила позицію щодо Митного союзу. Документ

Реальна економіка

16 серпня в російському місті Суздаль відбудеться чергове засідання Євразійської економічної (ЄЕК) комісії - наднаціонального органу Митного союзу.

На цьому засіданні буде присутня й українська делегація на чолі з віце-прем'єром Юрієм Бойком. Згідно з заявою представника України при ЄЕК Віктора Суслова, делегація підійматиме питання проблем, які зненацька створила російська митниця для українських товарів.

Значна частина вітчизняних товарів була оголошена росіянами "ризиковим", а їхні товари було зупинено на кордоні України та Росії та піддано детальній перевірці, яка займає багато часу та пов'язана із значними витратами.

"Я думаю, що розмова по ситуації повинна бути, хоча б через те, що до сих пір українська сторона на рівні уряду офіційно не отримала повідомлень від російської сторони про суть прийнятих рішень та характер зауважень до продукції по імпорту", - заявив Суслов.

Втім, торгівельна війна - не єдине, що планує обговорити українська делегація, адже уряд намагається не залишитися цілком осторонь інтеграційних процесів на пострадянському просторі.

До редакції "Реальної економіки" потрапили документи, які висвітлюють позицію України відносно Митного союзу, рекомендації уряду щодо можливих шляхів співробітництва нашої країни з цією організацією, а також розрахунок наслідків вступу до МС, зроблений експертами Міністерства економіки.

Шляхи співробітництва з Митним союзом

Позиція України щодо МС підсумована в урядових документах наступним чином:

Україна зацікавлена в розширенні економічної співпраці з МС та шукає такі форми можливого співробітництва, які б враховували національні інтереси та не суперечили нашим зобов’язанням у СОТ, стратегічному курсу на європейську інтеграцію та зобов’язанням в інших двосторонніх і багатосторонніх угрупуваннях.

В документах підкреслюється, що стратегічним пріоритетом для України залишається європейський напрямок інтеграції. Будь-яка взаємодія з країнами Митного союзу не може суперечити цьому пріоритету.

Виходячи з цього, урядові експерти вбачають три можливі шляхи співробітництва України з МС.

Варіант I передбачає отримання "асоційованого" (фактично, неповного та такого, що не суперечить євроінтеграційним намаганням) членства в МС шляхом внесення двох змін до його основоположних документів, а саме:

- відміни положення, згідно з яким членом МС може стати лише країна-член Євразійського економічного союзу (ЄвразЕС);

- скасувати положення, згідно з яким вступ до МС передбачає приєднання до всіх договорів, що складають його правову базу.

Схожим на перший є варіант II, який так само передбачає отримання "асоційованого" членства шляхом внесення змін до основоположних документів МС.

В цьому сценарії Україна вступає до ЄвразЕС, проте скасовується положення, згідно з яким вступ до МС передбачає приєднання до всіх договорів, що складають його правову базу, що дозволило б Україні не приєднуватися до договорів, які порушують вітчизняні євроінтеграційні зобов'язання.

Нарешті, якщо внесення змін до основоположних документів МС виявляється неможливим, урядовими документами пропонується кілька додаткових шляхів співробітництва або часткового приєднання до цієї організації - урегулювання цікавих для нашої сторони питань без зобов'язання щодо вступу до МС, укладання окремих договорів щодо таких цікавих питань тощо.

Наслідки вступу до Митного союзу

Розрахунки експертів Міністерства економіки є не надто оптимістичними щодо економічного ефекту для України від вступу до МС, про що красномовно каже їх висновок:

За результатами орієнтовних розрахунків наслідку для економіки України від можливого її вступу до МС можна зробити висновок, що інтеграційні процеси призведуть до позитивного ефекту. Але, його дія відчуватиметься лише максимум 1-3 роки (найбільше у перший рік вступу).

У подальшому даний ефект поступово скорочуватиметься у зв’язку з тим, що через деякий час динамічний ефект зменшуватиметься через зміну обсягів виробництва країни, цін на товари та послуги, ставлення світового співтовариства до країни.

Тобто, фактично, пропозиція Митного союзу є вигідною лише короткостроково. Середньо- та довгостроково вона створює для України велику кількість ризиків та негативних ефектів - залежність від кількох ринків збуту та втрата позицій на ринках країн, що не входять до МС, "газову голку" та збереження низької енергетичної ефективності, підвищення ролі російського капіталу, особливо державного, в українській економіці, значне зменшення стимулів до інституційної модернізації тощо.

Окрему цікавість викликає той факт, що короткостроковий позитивний економічний ефект від вступу до МС майже повністю складається з фактичних субсидій російської сторони, а не з реального покращення стану економіки внаслідок зниження торгівельних бар'єрів.

З 5,2% на які, за очікуванням Мінекономіки, підвищиться випуск в українській економіці, 4,2% приходяться на політично-мотивоване скорочення цін на газ Росією та різноманітні інвестиційні проекти державного та напівдержавного характеру.

Саме ж зняття торгівельних бар'єрів дасть покращення лише на 1%.Коментарі

Додати коментар


papay

из-за 1% покращення сдать государство это просто феерический писец

Максим

Ирина"Все это - чепуха. В мире идет борьба за энергоресурсы, за ВЫЖИВАНИЕ! И мир поделен. Украина или с Россией, или против нее. Третьего не дано. Так что нам выбирать, в Третьей мировой войне мы на стороне России или против нее.Смотрим историю....."Если Россия противопоставляет себя остальному миру, то Украине лучше присмотреться к остальному миру.....

Volod

Полное непонимание Украины сути происходящего. Последний звонок уже давно прозвенел и никто больше сюсюкаться не будет и правильно сделают.

Василь

Тайожний союз - це консервація нинішньої ситуації в Україні, яка вже не влаштовує ані людей, ані самих олігархів. Суттєві зміни можуть бути лише з ЄС, Україні треба повертатись додому - до Європи.

Я

Дебилоиды.Авторов этого опуса надо прилюдно высечь после полной катастрофы украины.

Ирина

Все это - чепуха. В мире идет борьба за энергоресурсы, за ВЫЖИВАНИЕ! И мир поделен. Украина или с Россией, или против нее. Третьего не дано. Так что нам выбирать, в Третьей мировой войне мы на стороне России или против нее.Смотрим историю.....

Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.