Якою уряд бачить економіку України у 2014-2016 роках? Документ

Павло Харламов, РЕ

Проект державного бюджету на 2014 рік все ще залишається таким собі таємним документом, про який активно дискутують у стінах Кабміну та парламенту, але у реальності його до сих пір ніхто не бачив.

Хоча, згідно правил та норм бюджетного процесу, ще 15 вересня народні депутати мали отримати проект держбюджету для ознайомлення.

Але, цього не сталося, і все, на що спромоглися представники Адміністрації Президента – оголосити деякі макроекономічні показники, щоб створити вигляд активної роботи над головним фінансовим документом країни.

Тим не менш, виникають великі сумніви щодо того, чи існує взагалі проект бюджету на 2014 рік в природі?

По-перше, його до сих пір не отримали не тільки депутати та профільні комітети Верховної Ради, але й не бачили навіть у Міністерстві фінансів.

По-друге, стало відомо, що Міністерство економічного і соціального розвитку України разом з декількома відомствами підготувало новий макропрогноз на 2014-2016 роки, який є у розпорядженні "Реальної економіки".

І парадокс в тому, що саме такий макропрогноз вкладається у основу бюджету кожного року.

Документ Мінекономрозвитку передбачає два основних сценарії розвитку вітчизняної економіки на наступні роки. Песимістичний та оптимістичний.

Хоча міністерство наголошує на тому, що оптимізму плекати щодо стану вітчизняної економіки немає сенсу. Адже все ще існує висока ймовірність погіршення платіжного балансу України, послаблення конкурентоздатності українського експорту, значного зростання цін на енергоресурси, стагнація кредитування, а також недоступність зовнішніх запозичень для нашої держави через погіршення довіри іноземних кредиторів.

Відштовхуючись саме від цих тез, Мінекономрозвитку передбачає, що особливого пожвавлення економіки очікувати не варто.

Так, у 2014 році ВВП зросте на 1,8-2,8%, хоча перший заступник голови Адміністрації Президента Ірина Акімова раніше називала цифру на рівні 3%, а у поточному році Кабмін розраховував побачити зростання ВВП до 3,4%.

Хоча і у 1 кварталі, і у 2 кварталі поточного року зафіксовано падіння на рівні 1,3%. На покращення ситуації можна розраховувати у 2015 році: міністерство прогнозує зростання ВВП на 2,5-4%, а у 2016 році – близько 3-5%.

Дефіцит держбюджету у 2014 році складе 2,9% ВВП або у межах 45-50 мільярдів гривень. Але враховуючи те, що у 2012 році фактичний дефіцит удвічі перевищив очікуваний показник, цей прогноз здається не дуже реалістичним.

У то же час, вже наступного року уряд сподівається на позитивну динаміку промислового виробництва, яке невпинно падає починаючи з червня 2012 року. Згідно прогнозу, у 2014 році індекс промислового виробництва складе 1,6-2,6%, у 2015 році його зростання прискориться до 2-3,5%, а у 2016 році – до 2,3-4,5%.

Середньорічний курс гривні до долара очікується на рівні 8,3-8,5 гривень, але до кінця 2014 року, згідно розрахунків уряду, гривня може девальвувати до значення 8,7.

Ставка за кредитами в економіку має також знизитися до 12%. Але враховуючи, що наразі бізнес кредитується під 22-25% річних, незрозуміло, яким чином вдасться здешевити ресурси до такого рівня.

Не менш цікавими є прогноз щодо індексу інфляції. Наприклад, нещодавно оголошена Адміністрацією президента цифра на 2014 рік на рівні 8% у документі Мінекономрозвитку перетворилася на 3,4-3,6%.

Причому, на 2015-2016 роки темпи інфляції суттєво не зростуть, і будуть коливатись у межах 3,4-4,7%. З одного боку, цінова стабільність є соціально заспокійливим фактором. Але з іншого у черговий раз підтверджує те, що на зростання економіки розраховувати поки що не варто.

Також від’ємним буде залишатись зовнішньоторговельний баланс: у 2014 році його негативне сальдо складе 9,8-11,3 мільярда доларів, залишившись таким чином майже на рівні 2012 року.

Цей показник може скоротитися лише у 2016 році, за очікуваннями міністерства - до 7 мільярдів доларів. У той же час, згідно прогнозу, рахунок операцій з капіталом та фінансових операцій у 2014 році буде профіцитним на рівні 12,1-16,2 мільярда доларів, хоча у 2012 році профіцит склав 10,6 мільярда доларів.

Щодо стану золотовалютних резервів Національного банку оцінка Мінекономрозвитку є неоднозначною: їх обсяг може за наступний рік як вирости на 1,5 мільярда доларів, так і скоротитись на 1,1 мільярда доларів.

Вочевидь, зростання закладається за умови, що Україна повернеться до співпраці з МВФ, у той час як відсутність фінансової підтримки буде вимагати від НБУ подальшого витрачання своїх ресурсів.

У соціальній сфері особливих зрушень також не прогнозується. Наприклад, середньомісячна зарплата у 2014 році складе 3,6 тисячі гривень, що лише на 6,5% вище грудня 2012 року.

Взагалі, у 2014-2016 роках за розрахунками Кабміну номінальна зарплата, скоригована на індекс споживчих цін, буде зростати на 3-5%. До того ж, рівень безробіття, за оцінкою Міжнародної організації праці, складе у 2014 році 7,1-7,5%, і знизиться до 6,6% лише у 2016 році.

Відтак, попри те, що розроблений документ не є оптимістичним, бюджет на 2014 рік з великою ймовірністю буде базуватися саме на цих прогнозах.

І з його виконанням знову можуть виникнути проблеми, як і поточного року.Коментарі

Додати коментар


ХУЙ

Пидары вы ВСЕ!!!!!!

Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.