Залишилось одне - масово рефінансувати іпотеку

Більше чотирьох мільйонів американців втратили свої будинки з тих пір, як шість років тому почала лопатися бульбашка нерухомості.

Ще три з половиною мільйони в процесі викупу майна або затягують за платежами.

Тринадцять з половиною мільйонів домовласників потерпіли крах - їх будинок зараз коштує менше, ніж вони винні.

І скоріше за все ще багато мільйонів людей втратить свої будинки.

Іпотека залишається найбільшою перешкодою на шляху до економічного відновлення. Але, схоже, Вашингтон не турбується з цього приводу.

Програми адміністрації Обами скоротилися, а Мітт Ромні не запропонував ніякого значного нового рішення, щоб допомогти потерпілим домовласникам.

В кінці минулого місяця регулятори заблокували план адміністрації Обами, який хоче дозволити компаніям пробачити частину іпотечного боргу домовласникам.

Коли половині мільйона домовласників можна допомогти простим списанням боргу, каже регулятор Едвард ДеМарко, у інших з'являється хибна думка, що можна перестати платити, щоб їх борги також списали.

Якщо загальне списання боргу більше не розглядається, як варіант, уряду треба знайти нові шляхи для масового рефінансування іпотеки.

При надзвичайно низьких відсотках рефінансування це дозволить домовласникам значно зменшити свої місячні платежі, звільняючі гроші для інших покупок.

Програма масового рефінансування матиме ефект потужного скорочення податків.

Рефінансування також значно знизить шанси, що люди, які переплачують вартість свого житла, перестануть платити.

Отримавши менше втрат за минулими кредитами, які їх обтяжують, кредитори могли б взяти нові кредити, а ті, хто викуповують своє житло, могли б трохи зітхнути від полегшенням.

Більше половини американських домовласників платять іпотеки за такими ставками, які роблять їх ідеальними кандидатами на рефінансування.

Багато з тих, хто має стабільні роботи, хорошу кредитну репутацію і навіть певну нерухомість, вже зробили це - взяли 30-річні кредити на умовах близько 3,5%, що є, мабуть, найнижчою ставкою, починаючи з 1950 років.

Але багато хто не може рефінансуватися, тому що обвал цін на нерухомість нівелював їх власний капітал.

Сенатор від демократів Джеф Мерклі запропонував рішення. За його планом, названим "Перебудова американської домовласності", ті, чиї будинки коштують менше за залишки кредиту, і які вчасно виплачують свій кредит, матимуть змогу або зменшити свій місячний платіж, або закрити кредит.

Державний фінансовий фонд буде використано, щоб викупити іпотеку домовласників, які рефінансують свої кредити за ставками на 2% вище за рекордно низькі державні ставки, на яких позичає уряд.

Це надало б достатньо доходу від грі на ставках, щоб покрити випадки невиплати, утримання фонду та інші витрати.

Сім'ї матимуть три роки для рефінансування. Після чого фонд перестане викуповувати борги і врешті-решт припинить своє існування після того, як власники нерухомості виплатять свої кредити.

Домовласники отримають нижчі іпотечні виплати і швидше відновлять вартість своєї нерухомості.

Платники податків отримають свої гроші назад з відсотками, і отримають користь від того, як міцніша економіка сприятиме збільшенню надходжень від податків.

Банки і інші іпотечні позичальники спишуть потенційно проблемні позики зі своїх рахунків.

Деякі банки не хотіли б втрачати велику кількість відсотків, які вони заробляють зараз на іпотеці, але якби ринок рефінансування працював належним чином, ці кредити давно було б рефінансовано.

Якщо програму запровадять, можна передбачити, що два мільйони людей з непогашеними кредитами звернуться до неї. Якщо рахувати, що середня заборгованість по кредитах складає 150 тисяч доларів, то сума непогашених кредитів сягне 300 мільярдів доларів.

Державний уряд може фінансувати програму напряму, через Державну службу житла, або непрямим чином - через державні банки, які пропонують житлові кредити за підтримки уряду.

А також ФРС може підтримати план. Голова центрального банку Бен Бернанке нещодавно розповідав про те, що ФРС робить щось подібне для Банку Англії в рамках нової програми забезпечення кредитування, яка пропонує стимули для банку для збільшення кредитування населення і нефінансових підприємств.

Опоненти додаткового кредитування та програм позик ФРС скажуть, що подібні програму несуть невимовні ризики. Але ще більшим ризиком є нічого не робити і дозволяти ринку нерухомості надалі гальмувати розвиток економіки.

План Мерклі відповідає плану адміністрації Обами з доступного рефінансування, який був розроблений для рефінансування боргів потерпілих домовласників, вартість житла яких нижча за залишок по кредиту.

Його було підтримано Державною національною іпотечною асоціацією і Державною корпорацією іпотечних позик.

Завдяки цьому плану було рефінансовано 1,4 мільйона - набагато менше, ніж було поставлено за мету у 2009 році - від 3 до 4 мільйонів.

Адміністрація внесла деякі зміни до плану і запропонувала ще ряд поправок.

Але план Мерклі потенційно кращий. Він може допомогти тим 20 мільйонам домовласників, на які план адміністрації не розповсюджується.

У плану Мерклі є приклад успішного прецеденту 1993 року. Тоді корпорації з виплати іпотеки вдалося витягнути більше мільйона американців з застави і допомогти їм отримати довгострокові кредити - стабільні іпотечні кредити, які стали ознакою середнього класу під час 50-60 років. Час відновити цю ідею.

З тих пір, як майже п'ять років тому розпочався Великий Спад, нерухомість залишалася в центрі економічних негараздів.

Якщо не буде нічого робитися, проблема врешті-решт вирішиться сама собою, але завдасть багато болю і змусить почекати. План Мерклі може допомогти прискорити одужання.

Джозеф Стігліц - професор економіки Колумбійського університету, Марк Занді - головний економіст агентства Moody’s

Переклад з англійської: "Реальна економіка"Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.