Сорос - Німеччині: "Або ведіть за собою, або залишайте єврозону"

Financial Times

Джордж Сорос надіслав емоційний заклик до німецького керівництва з проханням взяти на себе роль лідера у виведенні євро зони з рецесії, стимулювавши зростання, створивши спільну фінансову відповідальність і гарантувавши спільні облігації, або покинути валютний союз з метою порятунку майбутнього Європи.

"Або ведіть за собою, або залиште єврозону: таке офіційне рішення має прийняти Німеччина", - заявив мільярдер-благодійник в своєму інтерв'ю Financial Times.

"Або з'єднайте свою долю з рештою Європи, і візьміть на себе ризик потонути або випливти разом, або залиште зону євро, тому що, якщо ви підете, ситуація в Європі покращиться".

"Все повністю залежить від ставлення Німеччини, - додав він. - Якщо вони наполягатимуть на політиці економії і зміцненні поточної позиції дефляції, тоді дійсно краще, щоб вони вийшли з союзу".

Пан Сорос - палкий прихильник європейської інтеграції і відкритий критик німецького способу подолання кризи з 2010 року, схвалив нещодавнє рішення ЄЦБ повернутися до викупу європейських державних облігацій.

"Це матиме ефект, - каже він. Це має навіть стати підґрунтям для кінцевого рішення. Але це тимчасовий захід, а не рішення".

Лише оголошення можливості втручання ЄЦБ має знизити ризик викупу власних облігацій для Мадрида. Але цього буде недостатньо для зупинки теперішньої дефляційної спіралі, каже Сорос. Він очікує, що Іспанія звернеться за допомогою, "тільки коли буде приперта до стінки".

Вимога жорсткіших мір економії від таких країн, як Іспанія і Італія, поглибить розподіл єврозони між кредиторами і країнами-боржниками.

"Це крок до того, щоб Європа завжди залишалася дворівневою".

Джордж Сорос під час виступу в понеділок у Берліні висловить своє занепокоєння, що такий розподіл призведе врешті-решт до розпаду валютного союзу і єдиного ринку, і ЄС в цілому.

Він також випустив свою критику "трагедії" Європи в останніх рецензіях на New York Review.

Він також дав зрозуміти, що схиляється до того, щоб Німеччина відмовилася від дефляцій і стала вести себе, як "доброзичливий гегемон" по відношенню до своїх партнерів, замість того, щоб залишати євро.

"Це буде важкий удар з політичної точки зору, - сказав він. - Всі про-європейці шоковані через ідею, що Німеччина може залишити зону євро. Краще б Німеччина змінила свої переконання. Коли вони побачать ціну виходу, їм, мабуть, захочеться залишитись".

Щоб запобігти конфронтації між кредиторами і боржниками переросла у співпрацю, потрібний повноцінний фінансовий орган - на кшталт Європейського валютного фонду, який би допускав ризик платоспроможності всіх державних єврооблігацій, придбаних ЄЦБ, сказав він.

Єврозона має поставити за мету номінальне зростання на щонайменше 5%, з вищою інфляцією - на обмежений період - ніж німецький бундесбанк колись був готовий дозволити.

Без перспективи зростання боржники залишатимуться у "дефляційній пастці" і врешті-решт це призведе до дефолту.

Новий фонд візьме на себе відповідальність за гроші європейських фондів - 440 мільярдів євро старого стабілізаційного фонду і 550 мільярдів євро Європейського стабілізаційного механізму, і запровадить "фонд зменшення боргів".

Останній, дуже схожий на той, що запропонували економічні радники німецькому уряду, отримає всі державні борги єврозони, які перевищують 60% ВВП. Тоді фонд випише "папери зі скорочення заборгованості" у якості спільної відповідальності для країн єврозони.

Сорос також припускає, що вони мають бути цінними з урахуванням застави ЄЦБ, тому мають бути привабливими для інвесторів.

"У вас зараз є приблизно 700 мільярдів євро депозитів в ЄЦБ, які не заробляють відсотків, - каже він. Замість того, щоб тримати ці гроші в ЄЦБ, банки вкладуть їх у ті папери, які матимуть дохідність більше за нуль відсотків".

Ідеї надати боргам єврозони спільні гарантії активно протистоїть німецький уряд.

Канцлер Ангела Меркель і фінансовий міністр Вольфганг Шойбле погоджуються на "фінансовий союз" за умови бюджетної дисципліни. Багато хто з їх прихильників відкидають ідею одразу.

"Поки вони не змінять свої погляди на євро, вони - навіть не підозрюючи цього - штовхають Європу до нестерпної ситуації, - каже Сорос. Моїм найбільшим занепокоєнням є те, що євро зараз загрожує ЄС. Якщо Європа розвалиться, вона стане гіршою, ніж була до того".

Він каже, що очікує звинувачень з боку Німеччини за фінансові спекуляції. "Але я не лише спекулянт. Я ефективно вийшов на пенсію. Я вважаю, що в моєму віці доречно висловлювати свою думку", - пояснив він.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.