Завісу відкрито: скільки коштувала фінансова криза Америці

The Huffington Post

Криза 2008 року коштувала американській економіці щонайменше 12,8 трильйонів доларів. Так підрахували у новому дослідженні. І така цифра, відповідно до думки авторів, є "дуже консервативною".

Дослідники мали за мету опублікувати свої результати до четвертої річниці банкрутства Lehman Brothers. Вони врахували не тільки вартість введення нових фінансових правил.

Вартість того, щоб дозволити банкам зруйнувати світову економіку є набагато вищою.

Підрахунки, проведені компанією Better Markets, яка лобіює фінансові реформи, тільки враховують дійсні і потенційні збитки економічному зростанню через кризу.

Вони не враховують інші витрати, враховуючи надзвичайні кроки, які уряд використав для запобігання "другої Великої Депресії". Вони не врахували ціну, що не можна порахувати, таку, наприклад, як "страждання людей через безробіття, викуп майна, бездомність і схожу шкоду", - відзначають автори.

Дослідження також не враховує цифри, що стосуються шкоди, задіяної американському виробництву через довготривале, поширене безробіття, яке підриває здатність американців заробляти гроші і завдає небезпеки майбутньому економічному зростанню.

"Гірше зростання означає, між іншим, і менше новацій, а тому менший технологічний прогрес, - кажуть автори дослідження. - Наслідки таких втрат для суспільства важко підрахувати, але потенційно вони є довготривалими і далекосяжними".

У дослідженні згадують, але не враховують у суму 12,8 трильйонів ті 11 трильйонів доларів, вкладених у нерухомість, які вивітрилися через кризу, а також дірку в 8 трильйонів доларів в дефіциті бюджету в період між 2008 і 2018 роками.

Банки, звичайно, дають зрозуміти, що вони теж страждають. Вартість акцій п'яти найбільших банків США впала більше, ніж на 500 мільярдів доларів ринкової вартості з моменту початку кризи.

Галузь заплатила більше двох мільярдів штрафів, пов'язаних із кризою.

Банки постійно попереджають, що нові правила можуть підірвати фінансові ринки і уповільнити економічне зростання.

Дослідження Better Markets посилається на "правило Волкера", яке забороняє банкам здійснювати власні торгівельні операції. Це може коштувати ринку облігацій 315 мільярдів доларів ліквідності.

Головний скиглик банківської галузі JPMorgan Chase попередив у вівторок про ризик занадто великої кількості реформ.

Він додав, США мають "найкращий, найширший, найглибший і найбільш прозорий ринок капіталу у світі".

Попереджаючи про непотрібність зайвих реформ, пан Дімон від JPMorgan Chase сказав: "Давайте переконаємося, що ми втримаємо те, що маємо, перш ніж наробимо дурних речей, які все зруйнують".

У будь-якому разі пан Дімон може мати рацію. Реформи мають свою ціну. Але важко сперечатися з тим, що найбільшу шкода, яку можуть нанести банки, вони роблять тоді, коли їм дозволяють робити, що завгодно.

Банки, мабуть, вразила цифра в 12,8 трильйонів, яку дійсно важко помістити в голову. Частину легко уявити - це потенційне ВВП, яке було втрачено через кризу і рецесію. Друга частина засновується на економічних моделях, які передбачають майбутню втрату ВВП до 2018 року.

Це, звичайно, іронічно, адже саме економічні моделі привели нас до колапсу. Але разом ці дві складові складають 7,6 трильйонів доларів з 12,8.

Ще 5,2 трильйони доларів знову ж таки підраховані, виходячи з економічних моделей, - яку економічну шкода можна було б запобігти, завдяки стимулюючим заходам від ФРС, а саме зниженню ставок і купівлі облігацій, екстрених позик тощо.

Це ще більш смішно, адже виглядає гіпотетично. Тобто точність цих 12,8 трильйонів викликає сумнів.

Але сума, якою б вона не була, стане ще більшою, якщо дозволити банкам наробити подібну шкоду ще раз.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.