Нафта в Арктиці - і хочеться, і колеться

The Washington Post

З тим як глобальне потепління розтоплює кригу в Арктиці, енергетичні компанії переміщують своє виробництво у нові води з метою пошуку нафти і газу.

Північно-Льодовитий океан потенційно готовий до буріння і ховає в собі мільярди доларів. Але буріння в суворій місцевості з дрейфуючими айсбергами і величезними хвилями допоки було надзвичайно складним завданням.

Можна навести приклад того, наскільки Північно-Льодовитий океан може бути небезпечним. В понеділок Shell оголосив про те, що відмовляється від своїх цьогорічних планів бурити нафту в Чукотському морі, поблизу Аляски. Кампанія зі стримування розливів моря завдала Shell неабияких збитків.

"Час, який знадобився для ремонту плотини, операції із захисту місцевих китів і проекти із захисту проти дрейфування криги - змусили нас переглянути наші плани, - повідомили в Shell. - З метою підготувати базу для наших дій у 2013 році, ми відмовляємося від буріння в гідрокарбонатній зоні цього року".

Shell витратив 4,5 мільярда і близько семи років на отримання права на оренду землі під буріння в Чукотському і Бофортському морях поблизу узбережжя Аляски.

Компанія відбилася від десятка позовів від захисників навколишнього середовища і племен з Аляски, які заявляли, що буріння налякає чутливих мешканців дикої природи.

І ось у серпні, коли Міністерство внутрішніх справ нарешті видало Shell дозвл на "обмежене" буріння в Чукотському морі, здавалося, що видобуток нафти нарешті розпочнеться.

Але справа тепер за некерованою Арктикою. Компанії вдалося побурити протягом дня, перш ніж непокірна крига не змусила Shell прибрати свої потужності з небезпечного шляху.

А пошкодження плотини під час тестового буріння змусило компанію відмовитись від своїх сподівань отримати нафту цього літа. Згідно з розпорядженням Міністерства внутрішніх справ, установки Shell мають залишатися на місці.

Ця остання невдача для Shell є частиною постійних перешкод для компанії.

Незважаючи на те, що арктична крига цього року рекордно розтанула цього літа, навесні вона була на рідкість міцною, особливо в тих районах, де Shell отримав право на оренду.

Це змусило компанію відкласти свої плани на буріння на три тижні. Тоді, у липні берегова охорона затримала баржу Shell через підозру, що вона не витримає штормову погоду.

Пізніше того ж місяця корабель Shell втік зі швартування поблизу Алеутських островів і продрейфував в межах 100 метрів від берега. На щастя, жодної шкоди не було завдано.

В решті-решт, замість раніше запланованих п'яти чи шести свердловин цього року, Shell не зможе пробурити жодної, перш ніж кількість криги знову почне зростати восени.

Компанія заявила, що натомість вона почне з першого етапу буріння - створить декілька "верхніх отворів" у Чукотському морі з метою вчасно розпочати сезон 2013 року. Shell також розпочне розвідницьке буріння в Бофорті.

В регіоні знаходиться величезна кількість нафти. Геологи кажуть, що колись Shell буде здатна діставати до 400 тисяч барелей нафти щодня на орендованих нею територіях. Це близько 7% від загальної кількості нафти в США.

Вnім, мине декілька років, перш ніж компанія зможе вивести цю нафту на ринок, через брак інфраструктури.

Згідно з нещодавнім звітом холдингу Nomura, нафта з Чукотського і Бофортського морів може принести Shell 10 мільярдів доларів.

Допоки критики пророкують провал для компанії.

"Shell витратив майже 5 мільярдів доларів, щоб використати глобальне потепління для отримання прибутку цього року. Але Арктика стає битвою при Ватерлоу для компанії", - каже представник Greanpeace Ден Хоуелс.

У Greanpeace впевнені, що навіть безпечне буріння може нашкодити мешканцям дикої природи Арктики, зокрема моржам і тюленям.

До того ж завжди існує небезпека витоку нафти, яку буде майже неможливо прибрати через кригу і сильний арктичний вітер. До речі, адміністрація Обами активно підтримала Shell, хоча і передбачила суворий нагляд.

Інші енергетичні компанії ретельно слідкують за діями Shell. На початку цього місяця норвезька Statoil заявила, що відкладе свої плани з вивчення Арктики поблизу Аляски на наявність нафти та газу до принаймні 2015 року.

"В світлі значної непевності щодо вивчення узбережжя Аляски, ми вирішили піти на розумний, з нашого погляду, крок - спостерігати за наслідками дій Shell, перш ніж затвердити часові рамки нашої власної розвідки", - повідомив речник Statoil.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Перспективы мировой экономики во второй половине 2019 — первой половине 2020 года

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.